Προς το περιεχόμενο

Boss ME 50.Μια ευχαριστη εκπληξη!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Προσωπικα εχω την ..δεσποινιδα ΜΕ50 μαζι με μερικα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πεταλακια και στεκεται μια χαρα πλαϊ τους αλλα και ΜΑΖΙ τους' date='αν καταλαβαινεις τι θελω [/quote']

 

Aπο περιεργεια (ως πρωην κατοχος)....τι χρησιμοποιεις/σου αρεσει απο την ΜΕ50?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν επρεπε να διαλεξω θα σου ελεγα οτι εχει εκπληκτικο "αναλογικο" delay,εξαιρετικο leslie simulator & σαφως το καλυτερο "rat" που εχω ακουσει ποτε μου (καλυτερο απο το πραγματικο σιγουρα :lol: )

 

το χρησιμοποιω & σαν vol pedal,αν σκεφτεις οτι το ανταλλαξα με ενα VS H20 & ενα BOSS TR2 νομιζω οτι χτυπησα τρελλο deal... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως το καλυτερο "rat" που εχω ακουσει ποτε μου (καλυτερο απο το πραγματικο σιγουρα :lol: )

 

 

LOL.............+100000.............αυτο σκεφτομουν και εγω αλλα ελεγα να μη το πω και προκαλλεσω την οργη των πνευματων........πραγματικα πολυ καλυτερο απο ολες τις εκδοσεις πραγματικων rat που εχω δοκιμασει............νομιζω οτι εχει αυτο που λειπει σε πολλα rat........μεσαια και καλο tight μπασο :D :D :D :D :D :D :D

 

Το περιεργο ειναι οτι στο boss od 20 που εχει ολα τα πεταλια modelled που εχει και η me50 το rat δεν εχει δυστυχως καμμια σχεση με αυτο της ΜΕ50

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν ξερεται πως λειτουργει το memory mode

και το tuner pitch.... :?:

 

frunobulax ποσο εκανε η εργαλειοθηκη που πηρες??? 8O

 

Λοιπόν,για να ενεργοποιήσεις το memory mode πατάς τα 2 πεταλάκια μαζί(για τη me-50b δεν ξέρω αλλά θα το λέει ανάμεσά τους).Όταν είσαι στο memory mode λοιπόν αν πατήσεις 1 πεταλάκι(πλην του xpression) χρησιμοποιείς έναν αποθηκευμένο ήχο.Μπορείς να αποθηκεύσεις μέχρι και 30 ήχους όμως,πράγμα που γίνεται μέσω των banks.Για να επιλέξεις bank πρέπει να είσαι στο memory mode και να πατήσεις ένα από τα 2 κουμπάκια(bank up\bank down).Έχει 10 banks και στο τέλος του manual λέει ακριβώς τι ήχο βγάζει το καθένα πετάλι.

 

Βασικά το pitch δεν είχα καταλάβει ποτέ τι σημαίνει σίγουρα(νομίζω κούρδισμα σε EBGDAe).Γενικά για το κουρδιστήρι:

Απλώς πατάς τα 2 πεταλάκια που το ενεργοποιούνε και κοιτάς στην μικρή οθονίτσα τις νότες που σου βγάζει.Θα έχεις κουρδίσει σωστά μία χορδή όταν στην οθονίτσα ανάβει το πράσινο φωτάκι.Αν ανάψουν φωτάκια αριστερά από το πράσινο τότε πρέπει να κουρδίσεις,αν ανάψουν αριστερά πρέπει να ξεκουρδίσεις.Κάποιο ρόλο παίζει και η τελίτσα που αναβοσβήνει στην οθόνη αλλά δεν θυμάμαι τώρα

Υπάρχει και το manual όμως για τις απορίες σου που μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι εχει αυτο που λειπει σε πολλα rat........μεσαια και καλο tight μπασο :D :D :D :D :D :D :D

 

Xρησιμοποιώ το ίδιο RAT εδώ και 20 χρόνια. Mοιάζει με το RAT2 μόνο που δεν έχει λαμπάκι και δεν "φωτάει" στο σκοτάδι!!! Tο σημαντικό όμως είναι πως δεν ακούγεται όπως το RAT2!!! Kι ας υποτίθεται ότι είναι τα ίδια πετάλια...

Συμφωνώ λοιπόν ότι δεν έχει ακριβως αυτά τα μεσαία που έχει το ρατ της ME50, αλλά διαφωνώ για τα μπάσα.

Όντως, το "τύπου" ρατ που έχει η ME50 είναι εξαιρετικό. Όποτε την χρησιμοποιώ έχω πάντα μαζί μου και το παλιό μου ρατ. Δεν μπορώ να πω ότι κάποιο είναι καλύτερο, απλά αυτό της ME50 έχει πιο πολλά μεσαία που το κάνει λίγο πιο crunchy

 

Off topic: αυτό το συγκεκριμένο και παλιό ρατ είναι (για εμένα) ANANTIKATAΣTATO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου