Προς το περιεχόμενο

Boss ME 50.Μια ευχαριστη εκπληξη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επεσε προσφατα στα χερια μου αυτο το "μηχανακι"

 

http://www.bosscorp.co.jp/PRODUCTS/EN/ME-50/

 

το πηρα ουσιαστικα για να το μεταπωλησω μια το ανταλλαξα με καποια "δυσκολα" στο πουλημα πεταλια :lol: αλλα μαλλον θα το κρατησω.

 

Το μεγαλυτερο προτερημα του ειναι η ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ λειτουργια του.Ακομα και ενα παιδακι 5 ετων μπορει να το χρησιμοποιησει χωρις να διαβασει το manual,μια και ουσιαστικα δουλευει σαν να εχεις μπροστα σου ξεχωριστα αναλογικα πεταλια.

 

Τα drive του ειναι ολα ΠΟΛΥ καλα (ειδικα αν τα ψαξεις & τα ρυθμισεις σωστα).

 

Απο τα modulation του τα leslie & univibe ειναι εξαιρετικα,το τρεμολο πολυ καλο & τα υπολοιπα απλως καλα (αλλα αξιοπρεπεστατα)..

 

Τα delay ειναι θαυμασια (ειδικα το αναλογικο & το swell)

 

To ιδιο & τα διαφορα functions του "ποδοπεταλου".

 

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηταν ο κομπρεσσορας ,ο πρωτος που συναντω σε πεταλιερα αυτου του τυπου & δεν με κανει να αηδιαζω :lol:

 

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση για καποιον που θελει μερικα βασικα εφε ,για να κανει τη δουλεια του με χαμηλο κοστος & πολυ καλη ποιοτητα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα σύμπτωση!

 

Και εγώ εχθές δοκίμασα το ME-50B (για μπάσο) σε έναν γνωστό και μου άφησε τις ίδιες εντυπώσεις, και ιδιαίτερα με τους κομπρέσορες και τα φίλτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πως γίνεται να ήταν η πεταλιέρα που με ώθησε να αρχίσω να αγοράζω πεταλάκια μόνα τους;;; Σίγουρα δν έχει καθόλου άσχημο ήχο (ειδικά για τα λεφτά της) Απλά κάτι έλειπε στον ήχο. Αρκέτο έλειπε βασικά...Βέβαια αν κάποιος μου έλεγε ότι θέλει με 300Ε να μάθει τα έφε η να έχει μια καλή ποικιλία στα πόδια του χωρίς να θέλει κάτι το ιδιέταιρο θα την συνιστούσα κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα την αγοράσω σε λίγες βδομάδες από thomann.Μία ερώτηση,μαζί με την πεταλιέρα έρχεται και τροφοδοτικό ή πρέπει να αγοράσεις το αντίστοιχο της Boss?

Στην περίπτωση που δεν έχει δικό της ένας τέτοιος μετασχημματιστής

 

%CC%E5%F4%E1%F3%F7%E7%EC%E1%F4%E9%F3%F4%DE%F2.jpg

 

δεν θα τη κάνει τη δουλεια ή καλύτερα να πάρω τον δικό της?

 

Εμένα πως γίνεται να ήταν η πεταλιέρα που με ώθησε να αρχίσω να αγοράζω πεταλάκια μόνα τους;;; Σίγουρα δν έχει καθόλου άσχημο ήχο (ειδικά για τα λεφτά της) Απλά κάτι έλειπε στον ήχο. Αρκέτο έλειπε βασικά...Βέβαια αν κάποιος μου έλεγε ότι θέλει με 300Ε να μάθει τα έφε η να έχει μια καλή ποικιλία στα πόδια του χωρίς να θέλει κάτι το ιδιέταιρο θα την συνιστούσα κιόλας!

Κατά την ταπεινή μου γνώμη η πεταλιέρα έχει κάποια εφφέ αλά δεν τα έχει όλα τέλεια.Αν είσαι πολύ αρχάριος σε βάζει στον κόσμο των εφφέ και μετά όταν θα διαπιστώσεις πως θες περισσότερα παίρνεις ένα καλό πεταλάκι για το συγκεκριμένο εφφέ και κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την κανει μια χαρα τη δουλεια του,απο οτι ξερω δεν εχει μετασχηματιστη δικο της.

 

ειπαμε αν την ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ θα εχεις και καλο ηχο.

 

το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν την ψαχνουν αρκετα και μετα την κατηγορουν για κακο ηχο :lol:

 

την εβαλα διπλα διπλα με τα αναλογικα πεταλια μου και υστερα απο αρκετο ψαξιμο & ρυθμισεις καταφερα να βγαλω εναν εξαιρετικα παραπλησιο :lol: ηχο... :wink:

 

ισως βεβαια με βοηθησε και η 20ετης πειρα μου με τα αναλογικα πεταλια και τη...συμπεριφορα τους :oops: :lol:

 

α,πολυ σημαντικο,εχει ενα noise supressor που θα επρεπε να το λενε ...tone supressor :? ΠΟΤΕ μην το ενεργοποιησετε εκτος & αν θελετε αυθεντικα φρικτο ηχο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

Λες αν κάτσω και ψάξω πολύ και την δικιά μου πεταλιέρα (digitech rp-2000)' date=' να βγάλω καλό ήχο?[/quote']

 

ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορεις να βγαλεις καλο ηχο αρκει να ξερεις πως λειτουργουν. θελει πειρα. μια συμβουλη σε πεταλιερες τετοιου τυπου

ειναι να βαλεις αρκετα μεσαια(που ειναι κατα βαση η συχνοτητα της κιθαρας), να βγαλεις τελειως οπως ειπε και ο σουπερ τα noise gate και πα....ες. και να μην κομπρεσαρεις πολυ τα καθαρα για να εχει ατακα

:wink:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια ακομα συμβουλη (η βασικοτερη ισως) ειναι να τις χρησιμοποιεις σε συνδιασμο με εναν καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη,... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου