Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα επεξεργαστικής ισχύς και cubase


ntonto1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.  Απο θέμα επεξεργαστή τωρα θα προτιμούσα amd λογω και γιατί πιστεύω ότι είναι value for money αλλά και γιατί δεν θέλω να μπώ στην διαδικασία να αλλάζω μητρική . 

 

  Και εγω για χρονια με την ιδια λογικη επελεγα αναλογους amd.

Τελικα το αποφασισα να κανω το σωστο, γιατι ηθελα να δουλευω με φορτωμενα project με αρκετα απο τα πιο συγχρονα και απαιτητικα σε πορους cpu plug in ταυτόχρονα, πηρα τον συγκεκριμενο και πιστευω οτι δεν θα βλεπω τη cpu μου να πικαρει απο τις "υπερβολές" μου για πολύ καιρο........

 

Προτεινω να κανεις κατι αναλογο οποτε μπορεις οικονομικα και προς το παρον να παραμεινεις με τον επεξεργαστη που εχεις και να κανεις οικονομια στα project σου με freeze η απενεργοποιηση καποιων plug in κατα τη διαδικασια.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν έχω την υπομονή να το κάνω αυτό  ;D και μπορούσα να διαθέσω 200 και κάτι ευρώπουλα έχεις να μου προτείνεις κάτι το οποίο θα έβλεπα αισθητή διαφορά ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμείνεις σε AMD δεν θα πάρεις τις επιδόσεις που ζητάς. Ψάξε στο δίκτυο να δεις ποιος προσφέρει την καλύτερη single-thread απόδοση, κι ας έχει 4 πυρήνες. Δυστυχώς ο 4350 που τρέχει στα 4.2 δεν είναι διαθέσιμος πλέον από όσο γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχω την υπομονή να το κάνω αυτό  ;D και μπορούσα να διαθέσω 200 και κάτι ευρώπουλα έχεις να μου προτείνεις κάτι το οποίο θα έβλεπα αισθητή διαφορά ???

 

 

αισθητη διαφορα?

core i7 4770k :-)

 

Προσωπικα σου ειπα την αποψη μου, απο εκει και περα εγω θα κραταγα αυτον που εχεις και με αλλα 200 αργοτερα θα επαιρνα μητρικη και επεξεργαστη για να δω θεαματικη διαφορα. Και λιγοτερα ισως να βγει απο 400, δεν θυμαμαι τις τιμες αυτη τη στιγμη.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία από ότι φαίνεται είναι το πιο σωστό αυτό που μου προτείνεις .... Η αλήθεια έιναι ότι δεν μου έχει ξανα"κολώσει" έτσι το pc οπότε θα πρέπει να κάνω λίγη υπομονή και όταν δω και του γίνει συνήθεια πάω για αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή για i σίγουρα αφού με έψησε ο cos_dr λόγω και τις εμπειρίας που ανέφερε και με amd και με intel  και αναλόγως τι θα παίζει σε τιμές εκείνο το διάστημα αποφασίζω . Σας ευχαριστώ λοιπόν όλους για την βοήθεια μέσω τον απαντήσεων σας . Καλή συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία από ότι φαίνεται είναι το πιο σωστό αυτό που μου προτείνεις .... Η αλήθεια έιναι ότι δεν μου έχει ξανα"κολώσει" έτσι το pc οπότε θα πρέπει να κάνω λίγη υπομονή και όταν δω και του γίνει συνήθεια πάω για αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή για i σίγουρα αφού με έψησε ο cos_dr λόγω και τις εμπειρίας που ανέφερε και με amd και με intel  και αναλόγως τι θα παίζει σε τιμές εκείνο το διάστημα αποφασίζω . Σας ευχαριστώ λοιπόν όλους για την βοήθεια μέσω τον απαντήσεων σας . Καλή συνέχεια .

 

παραλληλα βεβαια πριν αρχισουμε να κατηγορουμε επεξεργαστες γιατι δεν ξερουμε για τι ειδους project μιλαμε, να ελεγξεις απο τις διεργασιες του συστηματος την cpu σου μηπως την επηρεαζει και κατι αλλο,

Επισης το συστημα μας πρεπει να ειναι πληρως ενημερωμενο σε drivers, software και το ιδιο και τα plug in. Ενα κακως συνεργασιμο plug in και μια ελλειπής ενημερωση μπορει να φερει την καταστροφη.

 

Το οτι σου πικαρει τοσο πολυ η cpu...............

η μικρη μου εμπειρια μου εχει δειξει οτι συμπτωματα κοπωσης του project, slowdown της αποδοσης των plug ins, latency που οφείλονται σε εναν επεξεργαστη που δεν μπορει να ανταποκριθει ερχονται πριν το πικαρισμα της ισχυος του αν δεν ειναι ο κατάλληλος.

 

ελεγξε το συστημα σου σε ηρεμια, δες τι σηκωνει cpu παραλληλα, δεν χανεις κατι.

 

Γιατι εμπρακτως δεν ξερουμε για τι project ακριβως μιλαμε και μπορει να τον κατηγορΑμε αδικα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα,

Λογικα η μητρικη σου ειναι socket AM3+  αρα παιρνει τον τελευταιο της ΑΜD. Ο AMD FX-8350 (8 πυρηνες στα 4ghz) ειναι περιπου 40-50% πιο αποδοτικος απο τον 6100 που εχεις, οποτε σε λογο τιμης/αποδοσης κατ'εμενα,η φτηνοτερη αναβαθμιση ειναι αυτo to cpu. Λαβε υπ'οψιν οτι ειναι αδηφαγος σε ρευμα και θελει καλη ψυξη.

Τωρα, ο Intel i7 4790κ (4 πυρηνες στα 4ghz) ειναι περιπου 25-30% πιο γρηγορος απο τον FX-8350, αλλα η μεταβαση σε αλλη πλατφορμα σημαινει αλλαγη μητρικης επισης, χωρια που ο 4790k κοστιζει γυρω στα 370-400 euro και μια αξιοπρεπης μητρικη γυρω στα 150, εισαι γυρω στα 500-550 ευρω. Ευγενικα θα διαφωνησω με την προταση για ι7 4770, σε σχεση με τον FX-8350 ειναι περιπου 10% πιο γρηγορος και ο 4770k γυρω στο 12-14% πιο γρηγορος, ετσι και παλι το κοστος cpu+motherboard κανει την αναβαθμιση ακριβη. Εαν εισαι ευχαριστημενος απο την μητρικη σου νομιζω αυτο που προτεινω ειναι "ψιλομονοδρομος" .

Μια υποσημειωση, δεν ειναι οτι καλυτερο να βαζεις τα projects σου στον ssd που τρεχει το συστημα εκτος και αν εχεις ενα ssd με 5 χρονια εγγυηση η καλυτερο (enterprise class ssd). Σε γενικες γραμμες οι consumer ssd τεινουν να ριχνουν αποδοση με το συνεχες γραψε-σβησε και μετα απο καποιο σημειο να χαλουν εντελως (εχω χαλασει 3 μεχρι τωρα χεχε). Ναι ειναι πολυ πιο γρηγορος απο τον μηχανικο σκληρο ο ssd, αλλα σε βαθος χρονου, στο γραψε-σβησε θα επιζησουν μονο οι καλυτεροι πχ. Samsung 850pro (10 χρονια εγγυηση)

Αυτα τα ολιγα ,ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .....

Ο AMD FX-8350 (8 πυρηνες στα 4ghz) ειναι περιπου 40-50% πιο αποδοτικος απο τον 6100 που εχεις, οποτε σε λογο τιμης/αποδοσης κατ'εμενα,η φτηνοτερη αναβαθμιση ειναι αυτo to cpu. Λ

Νομίζω ότι αν είναι έτσι όπως τα λες στα 200 ευρώ θα έχω κάνει μια 'μίνι' μεν , αλλά μία αναβάθμιση που θα με ξεκολλήσει για κάποιο διάστημα νομίζω.... Άλλο τα 200 και άλλο τα 500+  Τουλάχιστον για τώρα..... Τώρα τουλάχιστον έχω έναν "μπούσουλα" . Σας ευχαριστώ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου