Προς το περιεχόμενο

Here I Go Again (Cover) - Geodimitri


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Σπύρο οι lead έχουν τα εξής delay: η αριστερή mono delay, η δεξιά twin delay και η μεσαία digital delay. Το level τους δεν ξεπερνάει το 10% όπως είπα και πριν.

 

Έκανα και κάποιες αλλαγές στις ρυθμικές σύμφωνα με αυτά που είπες, πρόσθεσα μπάσο.

Για να δούμε τώρα έκανα κάτι καλύτερο...

Here_I_Go_Again_5.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τελικο αποτελεσμα προσωπικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο.

 

Αν και οταν ελεγα Lead εννοουσα τη solo κιθαρα στο κεντρο.

Τις αλλες (Left/rιght) τις λεω rth ή pow(eρ chords).

Στη lead δοκιμασε και stereo delay.

Στις rth, δοκιμασε ... τιποτα. :)

Μονο λιγο ρηχο βαθακι και καταλληλο panning (αλλες φορες αναλογα το κομματι, θελει wide, αλλες φορες soft balance) να ακουγεται .. παστο, που ελεγε ενας φιλος ηχοληπτης. :)

(Κανεις re-amping τωρα? ή τα εχεις γραψει flat και βαζεις τα effects απο το προγραμμα ηχογραφησης)?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Σπύρο έχω ηχογραφήσει τρεις κιθάρες που παίζουν το σόλο...

Η μία από τις τρεις έχει twin delay που υποθέτω είναι το stereo delay. Θα το δοκιμάσω όμως γενικά στις σόλο κιθάρες.

 

Οι ρυθμικές τώρα, η μία από τα αριστερά δεν έχει καθόλου εφφέ και η δεξιά έχει 10% twin delay.

 

Γράφω μόνο με προγράμματα τύπου guitar rig. Βάζω Σπύρο το preset που θέλω και κάνω monitoring την ώρα που ηχογραφώ για να έχω το feel του κομματιού εκείνη τη στιγμή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Σπύρο έχω ηχογραφήσει τρεις κιθάρες που παίζουν το σόλο...

Η μία από τις τρεις έχει twin delay που υποθέτω είναι το stereo delay. Θα το δοκιμάσω όμως γενικά στις σόλο κιθάρες.

 

Οι ρυθμικές τώρα, η μία από τα αριστερά δεν έχει καθόλου εφφέ και η δεξιά έχει 10% twin delay.

 

Γράφω μόνο με προγράμματα τύπου guitar rig. Βάζω Σπύρο το preset που θέλω και κάνω monitoring την ώρα που ηχογραφώ για να έχω το feel του κομματιού εκείνη τη στιγμή. :)

 

Ετσι εξηγειται που νομιζα οτι εχεις βαλει doubler  ;D

Και σε αυτην την περιπτωση ισχυει οτι εγραψα και το αποτελεσμα ειναι παρομοιο.

Σαν doubler ακουγεται, μια επαναληψη δλδ ιδιας εντασης αλλα με μια μικρη καθυστερηση πχ ~15-20 ms στο ενα καναλι*

Αυτο εχει το ιδιο αποτελεσμα με το chorusing ουσιαστικα.

Εντυπωσιαζει μεν με το "ανοιγμα" που κανει στον ηχο, αλλα σε συνδυασμο με κομμενες καποιες "ζωτικες" για κιθαρα συχνοτητες στα μεσαια ψηλομεσαια, χανεται η ατακα και ακουγεται σαν sinth guitar.

 

Πολυ δυσκολο να βγει καλο lead με ατακα, οταν το ντουμπλαρεις.

Mια φορα το εκανα στο solo του tom sawyer, και μαλιστα με soft panning για να μη χαθει πολυ η ατακα, και παλι δεν ηταν οτι καλυτερο.

Hταν απλα ανεκτο λογω των ηχων που χρησιμοποιει και ο lifeson με τα πολλα μπλιμπλικια λογω του οτι ειναι trio και δεν εχουν ογκο διαφορετικα.

 

Στο σολο γραφε ενα τρακ, με καλο τονο και πλουσιο σε ολες συχνοτητες και δοκιμαζε stereo delay για χωρο/ογκο. Βαθος συνηθως ελαχιστο (αναλογα και το κομματι βεβαια)

 

ΥΓ αν ειναι με προγραμμα του στυλ guitar rig, τελειο ειναι κι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και πάλι Σπύρο!

 

Όλα μου τα σόλο τα γράφω έτσι γιατί θεωρώ ότι παίρνω ωραίο όγκο με αυτόν τον τρόπο. Αλλά απ' ότι κατάλαβα θα είναι καλύτερο να το αποφύγω γιατί δημιουργώ άλλα προβλήματα.

Το panning στις σόλο είναι ελαφρύ 15 αριστερά και 15 δεξιά και η τρίτη κέντρο.

 

Ανεβάζω λοιπόν την τελευταία έκδοση! :D

 

Edit: Η νέα έκδοση ανέβηκε! Το link είναι ίδιο με αυτό της πρώτης σελίδας.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους! :)

 

https://soundcloud.com/geodimitri/whitesnake-here-i-go-again-cover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου