Προς το περιεχόμενο

Η ψυχολογία του dislike


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι υπαρχουν ελληνικα συγκροτηματα/μουσικοι και φιλοι αυτων που πατανε dislike σε "αντιπαλες" μπαντες/μoυσικους επειδη δεν τους αρεσε στ'αληθεια το βιντεο?

Ομοιως και εγω, αν δε μου αρεσει κατι απλα το προσπερναω. Το να ζηλεψω καποιον που παιζει καλυτερα απο μενα δεν ειναι λογος για dislike αλλα λογος για να μελετησω πιο σκληρα

 

Γιατί περιορίζεις τη σκέψη σου και κολλάς στο θέμα της ζήλειας; Το dislike είναι ανώνυμο. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε ποιος το πάτησε ούτε γιατί. Ακόμη κι αν από κάτω το δηλώνει, κανείς δε σου υπογράφει ότι αυτός που το δήλωσε το πάτησε κι όλας.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[flash=200,200]https://www.youtube.com/watch?v=OP31MgRGVXA

 

"Απιστευτο phrasing στα αργα σημεια"

- Allmusic, 10/10

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=206948.msg854562#msg854562

 

Αν και απ' οτι βλεπω εχει αποκατασταθει η ταξη. Επειδη παιζει να ημουν απο τους πρωτους που το ειδα παρατηρησα οτι η πρωτη ψηφος ηταν αρνητικη. Και επαναλαμβανω οτι το συγκεκριμενο βιντεο σταθηκε η αφορμη, δε μιλαω μονο για αυτο αλλα για το φαινομενο γενικοτερα.

Μαλλον γιατι βαζει λαθος μια χαρακτηριστικη νοτα στο κυριως θεμα. (0'.45")

Καποιοι φανατικοι μαλμστιν φανς προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κόσμος που απλά είναι μαυρόψυχος και χώνει dislike είτε του αρέσει είτε όχι. Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ dislike σε κανενού τη προσπάθεια ποτέ, αν κάτι δε μου αρέσει απλά δε κάνω like. Dislike θα κάνω μόνο αν δω ένα βίντεο που πραγματικά είναι κακό η προσβλητικό ή "επικίνδυνο" κάτι τέτοιο τελος πάντων.

 

Πάντως ειδικά σε τέτοια θέματα όπως μουσικής, ή το να ποστάρεις ένα κλιπ σου σε ένα φόρουμ υπάρχει πολύς κόσμος που ακλά κάνει dislike απο κακία η ακόμα και ζήλια. Θυμάμαι όταν έκανα τις πρώτες μου προσπάθειες για clips και τα πόσταρα σε φόρουμ έπαιρνα αμέσως 5-10 dislike σε λιγότερο απο 2 λεπτά μετά το πόστ. Που σημαίνει πως υπάρχει κόσμος που έκανε dislike πριν δει καν ολόκληρο το βίντεο. Ίσως και απλά έμπαινε να κάνει dislike.

Η ψυχολογία του dislike είναι αψυχολόγητη λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κοτσαδορος ειναι μεγαλη παικταρα-απο τους αγαπημενους μου στο νοιζ κι ας μη βαζει τοσο συχνα πραγματα-δε νομιζω να τον πτοουν τα κατωχερακια στο tube.

Απο τη στιγμη αλλωστε που καποιος δημοσιοποιει τη δουλεια του σε οποιοδηποτε

μεσο,η κριτικη ειναι μεσα στο παιχνιδι.

Εισαι "υποχρεωμενος" να τη δεχτεις.

Ακομα κι αν ειναι κακοπιστη,δε μπορεις να την αποφυγεις κι αυτη.

Μπορεις ομως να διαφωνησεις και να πεις τη γνωμη σου ως "παθων".

 

Θα συμφωνησω επισης με το Σπυρο(jj) οτι συνηθως δεν εχει να κανει με κατι που υπαρχει απο πισω(κλικες ;D?),πολυ απλα καποιος δε γουσταρει αυτο που ακουει.

Ουτε παντα θεμα ζηλειας-δε ζηλευω κιθαριστες(ζηλευω ομως συνθετες και θα ηθελα να γραφω σαν τον John Hiatt π.χ),εξαλλου ολοι παιζουν καλυτερα απο μενα. ;D

Δεν εχω κανει ποτε dislike διοτι αν δε μ'αρεσει κατι,απλα δεν ασχολουμαι.

Και παλι ομως δε μπορω να το αποδειξω.

Λεω αληθεια αλλα μπορει να λεω και ψεμματα. ;)

Ξες πως ειναι,δε γινεται να μπεις στο μυαλο του καθενος.

 

Τωρα που το ξανασκεφτομαι ζηλευω μονο ομορφοτερους πραγμα που σπανια συμβαινει,ειναι λιγοι αυτοι;D ;D ;D.

 

Περα απο πλακα,ξερω πως εννοει κανεις το "ζηλευω ενα παιξιμο",σε τριτο προσωπο μιλαω οχι για σενα φιλε Βαγγελη.Δεν ειναι παντα κακοπροαιρετο,το αντιθετο μερικες φορες.

Και παλι ομως ειναι ανωφελο,διοτι το "καλυτερο" στη μουσικη ειναι ενας κυκεωνας διχως τελος,μπορει ο "χειροτερος" να εχει πραγματα που αρεσουν περισσοτερο.

Ακομα κι απο τους "καλυτερους".

Φυσιολογικο νομιζω.

 

Οσο λοιπον φιλτατε Βαγγελη υπαρχουν μη μουσικα και οχι τοσο "αγνα"

κριτηρια-σιγουρα υπαρχουν τετοια-για το dislike,αλλο τοσο μπορει να υπαρχουν και τα αντιστροφα.

Και δε χρειαζεται νομιζω να δινει κανεις μεγαλυτερη σημασια απο αυτη που πρεπει.

Ουτε στo like ουτε στo dislike.

 

Αυτες οι ολιγες ;D,σκορπιες σκεψεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου