Προς το περιεχόμενο

Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T. *NEW*


christoforost98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αααα και φίλε?μου συγνωμη που δεν απαντσουσα στα πρωιγουμενα αλλα θυμαμαι ειχα να να θεμα με την ηλικία και δεν μαφηνε το site  κατι τετοιο :(

  Συγχωρεμένος τότε... :)

πλεον θα ειμαι μεσα και θα ειμαι σε επαφη μαζι σας ;)

Άντε ντε γιατί γέμισε παππούδες το site....... ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίζεις πολύ ωραία. Δύο παρατηρήσεις. Πρώτον, ο ήχος σου θέλει καλύτερο στήσιμο γιατί λόγω συχνοτήτων χάνεται η κιθάρα σου σε πολλά σημεία και δεύτερον τα κατεβάσματα σου στην ταστιέρα (ανεβάσματα στις νότες) είναι πολύ θολά και σαν να μην πατάνε καλά.

Καλή συνέχεια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις πολύ ωραία. Δύο παρατηρήσεις. Πρώτον, ο ήχος σου θέλει καλύτερο στήσιμο γιατί λόγω συχνοτήτων χάνεται η κιθάρα σου σε πολλά σημεία και δεύτερον τα κατεβάσματα σου στην ταστιέρα (ανεβάσματα στις νότες) είναι πολύ θολά και σαν να μην πατάνε καλά.

Καλή συνέχεια.

 

Τι εννοειται καλυτερο στησιμο ?..Με guitar rig 5 ειναι δυνατο να το πετυχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοειται καλυτερο στησιμο ?..Με guitar rig 5 ειναι δυνατο να το πετυχω ?

 

Φυσικά. Άκου που συμπίπτουν οι συχνότητες και άλλαξε τες στην κιθάρα σου ή στο track.

 

Αυτό που κάνω εγώ είναι να ηχογραφώ με έναν ήχο που με βολεύει στο χέρι (συνήθως με παραπάνω παραμόρφωση) και μετά να φέρνω τον ήχο εκεί που ταιριάζει στο track μέσα από το DAW. Π.χ. στον ήχο σου θα δοκίμαζα να αυξήσω το πριμομεσαία και τα πρίμα ώστε να ξεχωρίζει περισσότερο.

 

Βέβαια με βίντεο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ οπότε δεν ξέρω πως δουλεύει η φάση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Χριστόφορε μπορεις να πειραματιστείς λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις των ενισχυτών στο guitar rig για να κοβει περισσοτερο η κιθαρα, ειδικα καποια μοντελα όπως το Citrus (Orange Rockerberb) εγω τα εχω στησει με το presence και το treble αρκετα ψηλα και με ενεργοποιημενο το bright switch διοτι ακουγονται πολύ μπασατα και μουντα με τα knobs στη μεση. Ενιοτε κανω fine tune τις ρυθμισεις για να προσαρμοστουν στην αποκριση των χορδων, κοβω λιγο τα πριμα όταν είναι καινούργιες και αντιστροφα καθως παλιωνουν και χανουν το brightness τους.

 

snip.JPG

 

Να πω το παραπονο μου παντως ρε παιδια, η υπερπροβολη μοντέρνων  κιθαριστικων ''ταλεντων'' τυπου Jack Thammarat,Vinai T, κλπ που κατά τη γνωμη μου δεν εχουν τπτ ιδιαιτερο να δειξουν, εχει κανει μεγαλη ζημια στους νεους κιθαριστες που φαινεται να εχουν εγκλωβιστεί στο 'melodick rock soloing' που βρισκω εντελως κορεσμενο και ανοστο/αδιαφορο πια..ισως απλα δεν είναι του γουστου μου αλλα θα σου προτεινα και εγω να ψαξεις και να βρεις το δικο σου στυλ. Καλη συνεχεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Χριστόφορε μπορεις να πειραματιστείς λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις των ενισχυτών στο guitar rig για να κοβει περισσοτερο η κιθαρα, ειδικα καποια μοντελα όπως το Citrus (Orange Rockerberb) εγω τα εχω στησει με το presence και το treble αρκετα ψηλα και με ενεργοποιημενο το bright switch διοτι ακουγονται πολύ μπασατα και μουντα με τα knobs στη μεση. Ενιοτε κανω fine tune τις ρυθμισεις για να προσαρμοστουν στην αποκριση των χορδων, κοβω λιγο τα πριμα όταν είναι καινούργιες και αντιστροφα καθως παλιωνουν και χανουν το brightness τους.

 

snip.JPG

 

Να πω το παραπονο μου παντως ρε παιδια, η υπερπροβολη μοντέρνων  κιθαριστικων ''ταλεντων'' τυπου Jack Thammarat,Vinai T, κλπ που κατά τη γνωμη μου δεν εχουν τπτ ιδιαιτερο να δειξουν, εχει κανει μεγαλη ζημια στους νεους κιθαριστες που φαινεται να εχουν εγκλωβιστεί στο 'melodick rock soloing' που βρισκω εντελως κορεσμενο και ανοστο/αδιαφορο πια..ισως απλα δεν είναι του γουστου μου αλλα θα σου προτεινα και εγω να ψαξεις και να βρεις το δικο σου στυλ. Καλη συνεχεια  ;)

Φιλε μου τα πες ολα με την τελευταια σου παρατηρηση .Αυτο σκεφτηκα και γω ακουγοντας τον μικρο μας φιλο.Αλλος ενας συγχρονος μελωδικος κιθαριστας.Τεσπα καλη συνεχεια και καλες πενιες στο παληκαρι πανω απο ολα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου