Προς το περιεχόμενο

Recording & Επιλογές μικροφώνων για διάφορα όργανα


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Έχω στη κατοχή μου μερικά μικρόφωνα στο home studio μου και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι όργανα θα γράφατε με αυτά (έστω και ως οικογένειες οργάνων) και με ποιο μικρόφωνο (από τον εξοπλισμό μου).

 

Τα μικρόφωνα που έχω είναι:

 

-Behringer B-1 (το προσπαθώ για φωνές και για ακουστικά όργανα, κάνει;; )

 

-Line Audio Design CM-2 (έχω γράψει πολύ όμορφα ακουστικές-κλασσικές κιθάρες και τσέλο με αυτό)

 

-Shure sm57 (έχω γράψει μόνο ηλεκτρικές κιθάρες με αυτό και έκανα κάποιους πειραματισμούς με τσέλο και ακουστικές αλλά όχι με καλά αποτελέσματα, στις ηλεκτρικές πάλι έκανε παπάδες)

 

-M-audio Microtrack II (είναι φορητή συσκευή εγγραφής ήχου με stereo μικρόφωνο και πολλές επιλογές (sample rate και πολλά άλλα), κάνει καλή δουλίτσα και το έχω χρησιμοποιήσει και για ambient χώρου όταν γράφω ένα όργανο)

 

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας μήπως μου έρθει και κάποια άλλη ιδέα  :)

 

 

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα εχεις,το 57αρι μονο για ηλεκτρικη κιθαρα κανει η σαν δευτερο μικροφωνο ακουστικης (να κοιταζει τη γεφυρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα εχεις,το 57αρι μονο για ηλεκτρικη κιθαρα κανει η σαν δευτερο μικροφωνο ακουστικης (να κοιταζει τη γεφυρα)

 

Το Βehringer B-1 είναι οκ για φωνές και ακουστικά όργανα Superfunk;;

 

*Θα δοκιμάσω το trick που είπες με sm57 στις ακουστικές, θα έχει ενδιαφέρον δεν το είχα σκεφτεί.  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Βehringer B-1 είναι οκ για φωνές και ακουστικά όργανα Superfunk;;

 

*Θα δοκιμάσω το trick που είπες με sm57 στις ακουστικές, θα έχει ενδιαφέρον δεν το είχα σκεφτεί.  ;)

 

μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.

 

Υπάρχει πιθανότητα με Behringer B-1, Line audio CM-2 και M-audio microtrack II να γράψω πιάνο με όμορφα αποτελέσματα ή θέλω σίγουρα ή ένα CM-2 ακόμα ή ένα B-1;;

 

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακολουθησεις σωστες ΤΕΧΝΙΚΕΣ ,φυσικα και μπορεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακολουθησεις σωστες ΤΕΧΝΙΚΕΣ ,φυσικα και μπορεις.

 

Αν δε σε ταλαιπωρώ διαφώτισε με, μιας και θα είναι η πρώτη μου σοβαρή απόπειρα... :) (οι άλλες ήταν αποτυχημένες)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου