Προς το περιεχόμενο

Gibson lp alternatives


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το I-PHONE το κινεζικο ειναι καλο φιλΩς ή να παρω αμερικανικο?  ;D

 

 

Γιατι ο κινεζοκορεατης βαζει εβενο και η Gibson το παιζει δυσκολη?

 

ε καλα δε βαζει σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες εβενο ο κιτρινιαρης,στα high end μοντελα του βαζει οπως αλλωστε και η Gibson.

 

μια χαρα κιθαρες βγαζει η Gibson IMHO σε ολα τα επιπεδα τιμων.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πολυ σέξι με mini humbuckers  8)

 

Και η βαλίτσα πολύ διαστημική και μουράτη...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο VFM απ'τις Michael Kelly δεν υπάρχει κατ'εμέ σ'αυτό το στυλ. Κιθάρες καλοφτιαγμένες, με μαγνητάρες και τις βρίσκεις πάμφθηνα γι'αυτό που είναι. Κοντράρουν ανετότατα ΠΟΛΥ ακριβότερα όργανα. Είχα την patriot custom στο παρελθόν και τώρα έχω την decree, και δεν μπορώ να πω αρκετά καλά λόγια γι'αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το οτι οι κιθαρες γινονται πιο ακριβες και αυτο σιγουρα δεν αρεσει σε κανεναν,για τις standard LP μιλαω....καλυτερα να δουμε γιατι επελεξαν να βαλουν τοσα gadgets.Που το πανε?Που θελουν να μας οδηγησουν και που μπορουμε να το φτασουμε εμεις?Πως η fender tele και καθε κιθαρα αλλου στυλ ειχε τους καταλληλους μουσικους για να τις αναδειξουν...ε κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο VFM απ'τις Michael Kelly δεν υπάρχει κατ'εμέ σ'αυτό το στυλ. Κιθάρες καλοφτιαγμένες, με μαγνητάρες και τις βρίσκεις πάμφθηνα γι'αυτό που είναι. Κοντράρουν ανετότατα ΠΟΛΥ ακριβότερα όργανα. Είχα την patriot custom στο παρελθόν και τώρα έχω την decree, και δεν μπορώ να πω αρκετά καλά λόγια γι'αυτές.

Συμφωνώ μαζί σου. Είχα δοκιμάσει το μοντέλο με τους emg και μου είχαν πέσει τα σαγόνια στο πάτωμα... Πόσο τις αγόρασες αν θυμάσαις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου. Είχα δοκιμάσει το μοντέλο με τους emg και μου είχαν πέσει τα σαγόνια στο πάτωμα... Πόσο τις αγόρασες αν θυμάσαις;

 

Την custom την είχα πάρει χρόοοοοοοοοοονια πριν σε μια προσφορά του schmidt 300 ευρώ (το λες και κλοπή  ;D). Τώρα είναι πιο ακριβές. Την decree την πήρα πρόσφατα από e-bay αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο και λίγο παζάρι (καινούρια) 270 Ευρωπαϊκά. Θέλει ψαξιματάκι για να βρεις τέτοιες τιμές αλλά αξίζει και με το παραπάνω. Σ'ένα Ολλανδικό πάντως κατάστημα είχα βρει αρκετά φθηνή και την custom, όμως είχαν τραγικά μεταφορικά και δεν προχώρησα εν τέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την custom την είχα πάρει χρόοοοοοοοοοονια πριν σε μια προσφορά του schmidt 300 ευρώ (το λες και κλοπή  ;D). Τώρα είναι πιο ακριβές. Την decree την πήρα πρόσφατα από e-bay αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο και λίγο παζάρι (καινούρια) 270 Ευρωπαϊκά. Θέλει ψαξιματάκι για να βρεις τέτοιες τιμές αλλά αξίζει και με το παραπάνω. Σ'ένα Ολλανδικό πάντως κατάστημα είχα βρει αρκετά φθηνή και την custom, όμως είχαν τραγικά μεταφορικά και δεν προχώρησα εν τέλει.

Ακριβώς φίλε, δεν ξέρω γιατι αλλα εδω ο αντιπρόσωπος τις εχει αρκετά ακριβά θα ελεγα... Απλως ο κόσμος βαριεται πιστευω να ψαξει δυστυχως και αρκείται σε αυτα που του λενε και στο ονομα στο headstock... Ebay βρηκα την MK PREMIUM EMG 350 euros... Τι να λεμε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις προσφατες (τελευταίων χρονων) αγορες μου εχω μαθει ότι σημασια δεν εχει η χωρα κατασκευης ενός οργανου αλλα ο τροπος, δηλαδή πως φτιαχνεται. Αν μιλάγαμε για φθηνες κιθαρες τελη '80 - αρχες '90 (όταν αρχιζα να παιζω κιθαρα) θα λεγα ότι δεν αξιζει να ασχοληθείς αλλα για τωρινες κατασκευες δε τίθεται θεμα ποιοτητας. Αν σε βολευουν τα χαρακτηριστικα της εκάστοτε κιθαρας, φτιαχνονται καλες κιθαρες για να παιξεις. Όχι για ψυρισεις και να ασχολείσαι αν είναι vintage correct, ετσι και αλλιως αυτό εμενα ποτε δε με ενδιεφερε.

 

Εχω μια Κορεατικη και μια Φιλιπινεζικη και οι δυο ανηκουν στη κατηγορια των 400 - 600 ευρω, δεν είναι ακριβως αυτό που λεμε τζαμπα πραμα αλλα δε τις λες και ακριβες. Η κατασκευη τους είναι πολύ καλη, και εχουν παραμεινει σε στοκ κατασταση χωρις καμια αλλαγη. Ακομα και το σεταπ με το οποιο σταλθηκε από την εταιρεια (η Κορεατικη) ηταν ιδανικο για τα γουστα μου. Στην άλλη δε μπορω να κρινω γιατι αγοραστηκε μεταχειρισμένη.

 

Επειδή εχω και δυο Gibson διαφορετικης κατηγοριας θα λεγα πως με τη φθηνη Gibson είναι στο ιδιο επιπεδο, με την ακριβη όχι αλλα δε θα περιμενα και να 'ναι. Είναι πολύ καλο ότι υπαρχουν αμέτρητες επιλογες σημερα και δε χρειαζεται να περιμενεις τη (κάθε) Gibson/Fender να κατασκευασει τη κιθαρα που θες. Αν μπορεις να ζησεις με άλλο ονομα στο headstock τοτε σιγουρα θα βρεις μια κιθαρα για τα γουστα σου.

 

*Αφηνω εκτος τη συζητηση για κοινωνικα θεματα όπως δικαιώματα/αμοιβη εργατων. Γνωριζω ότι υπαρχει πρόβλημα σε ολο τον κοσμο, όχι μονο σε Ασιατικες και Αφρικανικες χωρες. Ακομα και δυτικες χωρες που εχουν νομους για την προστασια του εργαζόμενου είναι αμφιβολο ποσο εφαρμόζονται. Ή τι ακριβως λενε αυτοι οι νομοι και ποσο προστατευουν τον εργαζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει κι η χώρα κατασκευής πάντως, σίγουρα. Παράδειγμα η δικιά μου που'ναι φτιαγμένη στην Ινδονησία, έναντι της παλιάς μου MK που ήταν Κορεάτικη, έχει κάποια μικροπραγματάκια. Χρειάστηκε δηλαδή να κάνω ένα πρόχειρο level σε κάποια τάστα που το χρειάζονταν, λίγο να λειάνω μερικά σημεία στο nut καθώς και κάποιες μικροατέλειες που αν έχεις ολίγον τι OCD παίζει να τις προσέξεις. Τίποτα τραγικό μεν, αλλά η Κορεάτικη ήταν απλά άψογη out of the box.

 

Το καλό όντως είναι πως πλέον ακόμα και τα Κινέζικα όργανα αρχίζουν και ανεβαίνουν πάρα πολύ σε ποιότητα. Έχω δει κάποια HB και το αντίστοιχο του musicstore J&D και είναι απίστευτα καλοφτιαγμένα όργανα για ψίχουλα. Και πάλι, ίσως θέλουν λίγη προσοχή και λίγα "μαστορέματα" αλλά αν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου δεν είναι τίποτα για ένα όργανο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για gigs ανετότατα.

 

Τέλος, πληρώνεις σίγουρα τρελά και το όνομα στο headstock. Οι MK, όπως και αρκετές άλλες, κατασκευάζονται στα ίδια εργοστάσια και απ'τους ίδιους ανθρώπους που φτιάχνουν τις high end epiphone, τις PRS SE και διάφορες άλλες, που είναι σαφέστατα αρκετά ακριβότερες.

 

Γενικά, αν είχα κάτι παραπάνω, θα τα'σκαγα για Κορεάτικη κιθάρα. Κι αν ξεφύγουμε κι από τις LP, οι σχετικά νέες στον χώρο Chapman είναι επίσης VFM όργανα κι επίσης φτιαγμένες στα εργοστάσια που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο λεςπωλοειδη,αλλα προσφατα ειχα στα χερια μου λιγες μερες μια vintage slash-κατι η οποια αν εξαιρεσεις τα αθλια κλειδια ηταν εκπληκτικη σε ολα για τα λεφτα της.

Επισης χθες πηγα σε live που επαιζε φιλος (πολυ γνωστος και πολυ καλος κιθαριστας της Θεσσαλονικης) ο οποιος εβγαλε πανω απ το μισο live οχι με τη gibson του αλλα με μια harley benton εντελως στοκ,μονο με λιγη περιποιηση στα ταστα ως αλλαγη,η οποια και ακουγοταν μια χαρα,αλλα και ο ιδιος εχει ενθουσιαστει μαζι της.

Ειναι ωραιο το οτι μπορεις πλεον να εχεις στα χερια σου οικονομικα ενα αξιοπρεπες οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου