Προς το περιεχόμενο

παπουKORG AX10G (amp/line switch question)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη φωτογραφια εχω τσεκαρισμενη την απορια.Ειναι τα μονα στοιχεια που παιρνω απο την εταιρια κ λιγο απο τον γουγλη που εψαξα για το διακοπτη αυτον.

 

Γιατι υπαρχει αυτος ο διακοπτης σε πεταλιερες?Αλλαζοντας τον οταν ειμαι στο πισι αλλαζει κ ο ηχος τελειως.Στον ενισχυτη ελάχιστα.

Πως το σκεφτηκανε κ το βαλανε αυτο?Για να προσομοιωσουν το προβλημα των μπασων/πριμων όλων των ενισχυτων οταν το βαλεις στο πισι?Το λεω αυτο γιατι με το αυτι μου ακουω αλλαγη εντασεως κ κοψιμο πριμων, ισως κ αυξηση μπασων.Γενικα απο μουντος που ειναι ο ηχος οταν ειναι στη ρυθμιση amp στο line καθαριζει.Η αλλαγη εντασης ισως ειναι κ ψευδαισθηση λογω αυξησης των πριμων κ αλλαγη του γενικου ηχου.

 

Ερωτω λοιπον πιο σωστα.Γιατι υπαρχει αυτο?Ειναι σωστες οι παρατηρησεις μου?Μηπως υπαρχει αλλος λογος υπαρξης αυτης της ρυθμισης?

Το εχουν ολα τα korg, δεν ξερω για αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρυθμίζει την ευαισθησία εξόδου.

Οι κονσόλες δέχονται line level -10db (σαν αυτό που βρίσκεις συνήθως στα μηχανήματα με εισοδο - εξόδους RCA πχ CD, DVD players, TV).

Οι ενισχυτές κιθάρας δέχονται ασθενέστερα σήματα όπως της κιθάρας, που όμως μπορεί να μην έχουν εμφανή διαφορά στο βολτάζ (ένταση) αλλά το σήμα επιρεάζεται κυρίως από την έξοδο αντίστασης της πηγής, και γι αυτό καταλαβαίνεις εντονότερα την διαφορά στη χροιά (μουντό).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λογω διαφορας των ρευματων κανω κακο αν ξεχασω στη ρυθμιση για το μικτη την πεταλιέρα?Περναει περισσοτερο ρευμα κ καψει τπτ απο το κεφάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η ρύθμιση δεν αλλάζεται καθημερινά.

Αν πάιζεις σε κονσόλα ρυθμισέ το σωστά και άστο ήσυχο, ή το αντίθετο τεσπά!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσοτερες φορες για μπαμ μπαμ κ για να μειωνω των θορυβο το ριχνω στον κοντσόλι, όπως κ οταν ηχογραφάω.

Αλλες παλι χτυπιεμαι σα τζαζοχτάποδο με τον ενισχυταρα.Λιγοτερο το ποσοστο σε χρηση το δευτερο αλλα οχι μηδενικο.Για αυτο εβαλα κ την ερωτηση επειδη χτε μιλησα με εναν ηλεκτρονικακια κ μου λεγε για ρευματα κ καψιματα κ αλλαγες για λογους διαφορους κ ετσι με βιδωσε το μικροβιο.

 

Τενκ γιο πατερ.Βοηθεια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου