Προς το περιεχόμενο

Τι κάνει αυτό το καλώδιο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίξτε το tremolo cavity της κιθάρας σας.Κοιτάξτε το claw,αυτό στο οποίο πιάνονται τα ελατήρια,επάνω στο claw λογικά υπάρχει ένα κολημένο καλώδιο.

Ξέρετε τι κάνει αυτό??

 

Πριν από λίγο καιρό αναγκάστηκα να το κ΄ψω για να εγκαταστήσω το Tremol-No,και μετά το βίδωσα επάνω στο καινούριο claw.Μετά από αρκετό καιρό είδα ότι το καλώδιο είχει φύγει τελείως από την βίδα αλλά δεν είχα παρατηρήσει καμία διαφορά στον ήχο και βρήκα τώρα την ευκαιρία να ρωτήσω τι κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίξτε το tremolo cavity της κιθάρας σας.Κοιτάξτε το claw' date='αυτό στο οποίο πιάνονται τα ελατήρια,επάνω στο claw λογικά υπάρχει ένα κολημένο καλώδιο.

Ξέρετε τι κάνει αυτό??

 

Πριν από λίγο καιρό αναγκάστηκα να το κ΄ψω για να εγκαταστήσω το Tremol-No,και μετά το βίδωσα επάνω στο καινούριο claw.Μετά από αρκετό καιρό είδα ότι το καλώδιο είχει φύγει τελείως από την βίδα αλλά δεν είχα παρατηρήσει καμία διαφορά στον ήχο και βρήκα τώρα την ευκαιρία να ρωτήσω τι κάνει![/quote']

 

Είναι γείωση. Για να μη σε χτυπάει το ρευματάκι, που λέγαμε τις προάλλες; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γείωση. Για να μη σε χτυπάει το ρευματάκι' date=' που λέγαμε τις προάλλες;[/quote']Φίλε Abraxas, όντως είναι γείωση, αλλά δεν είναι για να "μη σε χτυπάει το ρευματάκι".

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ! ! !

 

Αυτό το καλώδιο μπαίνει, για να γειώνεις εσύ (μέσα απο το κορμί σου) μόλις ακουμπάς τι χορδές, τον ουδέτερο του κυκλώματος της κιθάρας, ο οποίος είναι γειωμένος "θεωρητικά", μέσα απο το καλώδιο και τον ενισχυτή σου. ΕΤΣΙ ΚΟΒΕΙΣ ΤΥΧΟΝ ΘΟΡΥΒΟΥΣ που παρουσιάζονται . . . "καμιά φορά".

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ.

ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΥΡΙΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΟΥ Ο "ΑΤΥΧΟΣ", ΕΝΩ ΟΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΝΥΣΧΥΤΩΝ ΗΤΑΝ "ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ". . .

 

Κάπου διάβαζα μάλιστα οτι "μετα απο καμποσα ατυχήματα απαγορεύτηκε πλέον στίς εταιρίες κατασκευής να τοποθετούν το συγκεκριμένο καλώδιο".

 

(Θα ψάξω γιά το link και άν το βρω θα το postάρω.)

 

 

Πριν από λίγο καιρό αναγκάστηκα να το κόψω. . .
Φίλε SamTheRipper' date=' άν δεν το χρειάζεσαι στ'αλήθεια, δηλ. άν η θωράκιση στα ηλεκτρικά της κιθάρας σου είναι της προκοπής, και δεν έχεις πρόβλημα με θόρυβο, ο οποίος μειώνεται "δραματικά" όταν ακουμπήσεις μιά γείωση (πχ το εξωτερικό μεταλικό περίβλημα του καρφιού - ή αν θές κάνε ένα πείραμα ακουμπώντας με το χέρι σου το "καλωδιάκι" αυτό), τότε [b']σου προτεινω ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΟΜΕΝΟ. Μην το ξαναβάλεις ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.[/b] Ή τελωσπάντων, μπορεί να γίνει . . .

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jojo,ευχαριστώ για την πληροφορία,αλλά είναι ση θέση του εδώ και πολύ καιρό οπότε δεν νομίζω πως θα το πειράξω για πολύ ακόμα καιρό!!

Αν βρεις αυτό που έψαχνες όμως πόσταρέ το για να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ.

ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ' date=' ΚΥΡΙΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΟΥ Ο "ΑΤΥΧΟΣ", ΕΝΩ ΟΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΝΥΣΧΥΤΩΝ ΗΤΑΝ "ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ". . . [/quote']

 

- Μαρίααα,μου κρατάς αυτό το καλωδιάκι για μισό λεπτό αγάπη μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ.

ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ' date=' ΚΥΡΙΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΟΥ Ο "ΑΤΥΧΟΣ", ΕΝΩ ΟΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΝΥΣΧΥΤΩΝ ΗΤΑΝ "ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ". . . [/quote']

 

- Μαρίααα,μου κρατάς αυτό το καλωδιάκι για μισό λεπτό αγάπη μου???

 

 

Χαχαχα! :P Ωραίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρίααα' date='μου κρατάς αυτό το καλωδιάκι για μισό λεπτό αγάπη μου???[/quote'] Σωστόοοοοοοοοος . . .

 

ΥΓ. Ψάχνω για το link, μόλις το βρώ . . .

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις αυτό που έψαχνες όμως πόσταρέ το για να το δούμε.

Διάβασε εδώ http://www.singlecoil.com/docs/shock.pdf , και μετά, τρέχα να ξανακόψεις το "καλωδιάκι" αυτό.

 

Το site αυτό, το βρήκα απο παλιότερο post του elavd στο http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6140

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου