Προς το περιεχόμενο

Κασσετες


Emperor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κασσέτες; ???

Δηλαδή να μπείς σε τόσο κόπο να βγάλεις τον καλύτερο δυνατό ήχο με gear και ιδρώτα πάνω απ' την κονσόλα/πληκρολόγιο και στο τέλος να το αποτυπώσεις σε κασσέτα;

 

Εκτός τι να πω, μπορεί κάτι να μου διαφεύγει και να υπάρχει όντως λόγος για κασσέτα. Υπάρχει;

 

Ακριβώς το αντίθετο!  ;D

 

Η "μόδα" με τις κασσέτες ξεκίνησε εδώ και μια δεκαετία, περίπου, στην Αμερική, για εντελώς lofi ηχητική προσέγγιση, κυρίως από diy garage μπάντες.

 

Οι χίψτερς το λάτρεψαν αυτό και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

 

;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χίψτερς το λάτρεψαν αυτό και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

 

;D ;D

 

Καλά, αν είναι να κάνουμε αυτό που θεωρούν οι hipsters ωραίο την κάτσαμε την βάρκα. Τι Behringer και μαλακίες, θα γράφουμε σε τετρακάναλο κασσέτας όπως έκανε ο Varg τις παλιές καλές εποχές. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομα κασσετες ακουω στο αμαξι…  8)

 

Μαλιστα, κατι εχει παθει το eject και οταν το παταω η κασσετα εκσφενδονιζεται στο πισω καθισμα.

χα,χα, ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια ερευνα στο bandcamp και ειδα οτι μπαντες που εβγαλαν κασσετες ειχαν ξεπουλησει

Σε ποια χωρα "ξεπουλησαν" και για τι αριθμο κασετων μιλαμε?

Εχεις δει στην Ελλαδα πολλους που ακουνε το ειδος της μουσικης που παιζετε που να εχουν δει κασετοφωνο εστω και σε φωτογραφια? :P

 

ωραια τα ψηφιακα αλλα δεν  εχεις τιποτα στο χερι σου, το CD και το βινυλιο κοστιζει να τυπωσεις, ασε που θελουν απο 100-200 κομματια και πανω

Συγνωμη φιλε μου, αλλα τα 100-200 κομματια σου φαινονται πολλα? ??? Αν ειναι να βγαλετε το αλμπουμ σας σε...30 κοπιες για να τις μοιρασετε στους κολλητους σας, φτιαξτε μερικα CDR και ξεμπερδεψατε.

 

Τα CDR btw ειναι εντελως αναξιοπιστα, ακομα και σημερα, συγκρινομενα με μια κασετα. Να λεμε και τα θετικα της κασετας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια χωρα "ξεπουλησαν" και για τι αριθμο κασετων μιλαμε?

 

Για αριθμό δεν ξέρω, αλλά, στο Αμέρικα, μπάντες, όπως οι Growlers, Allah-Las, Night Beats, Ty Segall, παράλληλα με τις επίσημες κυκλοφορίες, μέσω των δισκογραφικών τους, γράφουν και κασσέτες (εντελώς lofi & diy, όπως έγραψα και προηγουμένως), που τις μοιράζουν/πουλάν στις ζωντανές τους εμφανίσεις.

 

 

Εχεις δει στην Ελλαδα πολλους που ακουνε το ειδος της μουσικης που παιζετε που να εχουν δει κασετοφωνο εστω και σε φωτογραφια? :P

 

 

Εδώ, πιστευω ότι είναι το θέμα.  :)

 

Η κυκλοφορία σε κασσέτες είναι δημοφιλής, περισσότερο, ανάμεσα σε πιο indie, garage, surf και τα σχετικά, μπάντες, παρά σε death/gothic (και για λόγους ποιότητας παραγωγής).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αριθμό δεν ξέρω, αλλά, στο Αμέρικα, μπάντες, όπως οι Growlers, Allah-Las, Night Beats, Ty Segall, παράλληλα με τις επίσημες κυκλοφορίες, μέσω των δισκογραφικών τους, γράφουν και κασσέτες (εντελώς lofi & diy, όπως έγραψα και προηγουμένως), που τις μοιράζουν/πουλάν στις ζωντανές τους εμφανίσεις.

Εστω και στο Αμερικα, ποσοι διαθετουν σημερα κασετοφωνα? Πικαπ υπαρχουν ακομα, λογω μοδας, αλλα κασετοφωνα? Μου φαινεται περιεργο. chin.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω και στο Αμερικα, ποσοι διαθετουν σημερα κασετοφωνα? Πικαπ υπαρχουν ακομα, λογω μοδας, αλλα κασετοφωνα? Μου φαινεται περιεργο. chin.gif

 ψαξε το λιγο αδερφε να δεις οντως ειναι περιεργο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το χω ακούσει και εγώ, από κάτι φίλους μου στη Ζαλονικη.

Γράφουν τα αντίγραφα σε κασέτα και κάνουν και το artwork.

Όπως και να χει η κασέτα είναι πιο ακριβή από το cd, μάλλον γίνεται από «άποψη» και όχι τόσο για οικονομία.

Τελειώνοντας , η κασέτα είναι αγαπημένο format, ποτέ δεν την κατάργησα.

Μια καλή ηχογράφηση σε μια καλή κασέτα σε αποζημιώνει (και κατά το άκουσμα και κατά τη διαδικασία).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου