Προς το περιεχόμενο

Korg M50 η Κorg Karma..???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

???

Γεια σας παιδια, θα ηθελα ν'ακουσω τη γνωμη παλιων και εμπειρων πληκτραδων, ας δωσω και καποιες λεπτομερειες..

Λοιπον, δινω μεγαλη σημασια στον ηχο (ποιοτητα) των drums, καθως και στην οποια δυνατοτητα για βαθυ editing αυτων, αν υπαρχει. Εννοω βεβαια για δουλεια πανω στο workstation, οχι αν το δουλεψω μεσα σε DAW..(υποθετω ομως πως στο DAW οι επιλογες ειναι περισσοτερες οφ κορς... 8), αλλα στην περιπτωση που ειμαι καπου και δεν εχω λαπτοπ η πισι, επομενως δουλευω τα τυμπανα πανω του, ετσι νετο-σκετο :), ποιο κατα τη γνωμη σας υπερτερει?? ???..Α, επισης ξεχασα, πολυ σημαντικο θεμα, ευκολια χειρισμου αυτων, εννοειται..

 

Επισης sequencer, και τα 2 εχουν, αλλα επιλογες, δυνατοτητες, και ξανα-μανα, η ευκολια χειρισμου ειναι σημαντικοτατο θεμα..

Εχω ενα roland d50, μηπως συνδεεται μεσω midi thru.. ?????

Σε θεμα ηχου, και τα δυο ειναι νομιζω πολυ καλα, στο Μ50 τα πιανα πχ, υπεροχα :D.

Μ'ενδιαφερει ομως η γνωμη εμπειρων, με αυτι που ΑΚΟΥΕΙ, και μπορει να καταλαβει διαφορες που εγω δε μπορω..

Το δυσκολο ειναι πως δε το θελω για ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης, ενδιαφερομαι και για "ηλεκτρονικη" μουσικη, Psytrance, 80's-90's hits (εδω μπαινει και το αγαπημενο μου Roland D50.. :) ;) 8) ), αλλα θελω και να δουλεψω ακουστικους ηχους, κλάσικες (και ηλεκτρικες ομως) κιθαρες, πιανο, και strings, ζεστα brass..Επισης μ'αρεσει πολυ η swing των 30's-40's, ακομα πιο πολυ τα RNB's, οχι τα Rhythm'n'Bass, τα παλια, υπεροχα Rhythm'n'Blues... :) :D

 

Επισης ΛΑΤΡΕΥΩ AOR, Hard Melodic Rock  -  Firehouse, Tyketto!!, Whitelion, Bonfire, Hardline, Talisman, FM, XYZ, Tesla, Great White, TNT, Steelheart, Vixen, Jeff Scott Soto, Winger, Fate, Van Zant, Slaughter, Michael Schenker Group, Y&T, Badlands, Leatherwolf, .......  και βεβαια Whitesnake, Europe, Bon Jovi, Skid Row, Guns'n'Roses, Def Leppard, Van Halen, Scorpions, Halloween, Joe Lynn Turner-!!!-, Joe Satriani, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Eric Clapton, Jeff Beck, Steve Lucather, Gary Moore, Jason Becker :-[ :'(, Eddie Van Halen, Foreigner, Russ Ballard, Toto, Dokken, George Lynch!!, Vivian Campbell!!, Adrian Vandenberg!!, John Sykes!!, John Norum!!  ---....

 

Συνεχιζοντας παμε εγχορια, Τρυπες, Μωρα στη Φωτια, Π. Σιδηροπουλος :'(RIP.., τα παλια (μονο) των Πυξ Λαξ, ακομα και σκυλαδικα, παλια, Μακη Χριστοδουλοπουλο, Θεμη Αδαμαντιδη, Γονιδη, Καρρα, (Χρηστος Παζης!! - Δημητρης Χρυσοχοϊδης!!, Σαλονικα rules στο σκυλο.. ;) :D), Σφακιανακη τα παλια, Ελενη Βιταλη, Ριτα Σακελλαριου, Στανιση!!!, Αντζυ Σαμιου, και πιο παλιους καλλιτεχνες οπως Καζαντζιδης (Respect..), Γαβαλας, κτλ. Και αφησα το καλυτερο για το τελος, Τσιγγανικος γαμος live κλαρινια και κιοπεκια, απιστευτο- ψυχη grooving!!!... ;)

Να ξεκαθαρισω ομως παιδια, δεν ειμαι σκυλος (και δεν το λεω κοροίδευοντας.. :)), τα παραπανω μονο οταν χτυπαει μια συγκεκριμενη ψυχικη διαθεση, you know what i mean...

 

 

Ξανα λοιπον στο θεμα μας, (γιατι αραγε εχω την εντυπωση οτι σας επρηξα,ε.. :)?? ???), τεσπα, κατι Duran Duran, Depeche Mode, Cure, κατι απο Italo Disco, και Sandra, Tifanny, Madonna(τα πρωτα..), Alizee :-*(ισως η πιο ομορφη γυναικα στον κοσμο..), εεεχ, επισης Phil Collins!!, Stevie Wonder..καλα, φτανει, σορρυ για το πρηξιμο.. :-\Θελω δλδ κατι all around, γιατι μ'αρεσουν πολλα ειδη μουσικης, ξεχασα και την κλασικη, anyway...Ξερω οτι στο noiz υπαρχουν πολλοι εμπειροι, πολυ καλοι πληκτραδες, και μ'ενδιαφερει η γνωμη τους, οπως και απο ολους τους κατοχους, χρηστες των KORG M50 και KORG KARMA...

Thanx a lot,

 

 

 

 

Martin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική επιλογή είναι το m50, πολύ πιο καινούργιο, πολύ πιο εύχρηστο, με περισσότερα δείγματα κλπ.

 

Το πιο καινούργιο Korg Krome έχει πολύ καλά ακουστικά τύμπανα. Αλλά αυτά, αν δε σε καλύψει το Μ50, τα συμπληρώνεις και με ένα προσιτό vst σε στυλ EZ drummer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για το Μ50, ναι. Ειναι αρκετα καλυτερο synth, οχι βεβαια τρελες διαφορες, εχει κυριως πολυ μεγαλυτερη ROM δειγματων (256MB αντι των 32MB του KARMA), καλυτερα εφφε, ηχους, Combis κλπ. Το μονο που δεν εχει ειναι η λειτουργια KARMA. Αλλα κι αυτο πλεον λυνεται μεσω της VST εκδοσης του για το Μ50.

 

Εχω ενα roland d50, μηπως συνδεεται μεσω midi thru.. ?????

Ναι συνδεεται κι εκει, αλλα στην περιπτωση σου το MIDI Thru σου ειναι αχρηστο, στην περιπτωση παντα που εχεις 2 synths, το Μ50 και το D50. MIDI Out απο Μ50 στο MIDI In του D50, ή αναποδα αν θες.

 

Σε θεμα ηχου, και τα δυο ειναι νομιζω πολυ καλα, στο Μ50 τα πιανα πχ, υπεροχα :D.
Να κι ενας που βρισκει τα πιανα του Μ50 υπεροχα. ;D Το Μ50 δεν φημιζεται για τα πιανα του, χωρις αυτο να σημαινει οτι ακουγονται ασχημα. Φανταζομαι οτι τα πιανα του Μ50 ειναι οντως υπεροχα, συγκριτικα με τα πιανα του D50. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα  8)

 

Είχα το korg m50 και πέρα την κακό cavier του και το κακό ευαίσθητο πάνελ με κουμπιά σαν μηχανή ήταν ωραίο.Να ξέρεις ότι αν σου πάθει κάτι η bon studio σταμάτησε εδώ και πάρα πολύ καιρό να φέρνει ανταλλακτικά και για το m50 & m3!!!!!!!!!!!!!(προσωπική πολύ κακή εμπειρία)αν και για τα είδει της μουσικής που λες θα σου έλεγα να κοίταγες για yamaha motif es,mox,moxf θα έχεις και φυσικούς καλύτερους ήχους και πιάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ, η βοηθεια απο πιο εμπειρους ειναι παντα χρησιμη...Ναι η λογικη λεει βεβαια Μ50, αλλα αν γινει καμια στραβη, οπως λεει ο foxxx..?? ??? Και τα δυο πιστευω πως ειναι καλα, οσο για τα yamaha που παραθετει επισης o foxxx, well, not money not fuckin honey, right..?? :(. Και μενα μ'αρεσουν οι ηχοι του motif, αλλα με under 400...χλωμο.. :)

 

Δεν πειραζει βεβαια, μια χαρα ειναι και τα korg. Νομιζω πως οποιο και να παρω, θα ειμαι ικανοποιημενος, ετσι δεν ειναι?? 

 

Φανταζομαι οτι τα πιανα του Μ50 ειναι οντως υπεροχα, συγκριτικα με τα πιανα του D50. Cool

 

Ναι φιλε μου waterfall, η λεξη πιανο, (η και ηλεκ. πιανο..), ειναι μαλλον αγνωστη στο d50, τουλαχιστον στα presets 8), οπως ειμαι σιγουρος πως ξερεις, αλλα τα pads οπως και τα brass του, κανουν πολυ καλα (τουλαχιστον..) τη δουλεια τους, νομιζω..

Καλα παντως, οπως φαινεται θ'αποφασισω τελευταια στιγμη μαλλον..κι ελπιζω να φανω τυχερος.. 8). Οπως και να'χει, ευχαριστω πολυ οσους αποκριθηκαν.. :)

 

 

 

Martin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μ'αρεσουν οι ηχοι του motif, αλλα με under 400...χλωμο.. :)

Παιζει ενα ΜΟΧ6 στις αγγελιες στα 600€. Κατα καιρους μπορεις να το βρεις και φτηνοτερα. Τσεκαρε το, ειναι μακραν πολυ καλυτερο απο τα synths που συζηταμε παραπανω, αφου στην ουσια ειναι ενα Motif XS χωρις το sampler.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου