Προς το περιεχόμενο

Ο δωρεάν διαδικτυακός δάσκαλος κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε... και να μην ήταν γραμμένο το όνομα... θα καταλαβαίναμε όλοι τίνος είναι το blog από τα παρδαλά χρώματα, τις ανακατεμένες γραμματοσειρές και γενικά τη χύμα-στο-κύμα διάταξη του κειμένου....

 

H πλάκα είναι ότι δεν κατάλαβα ποιον εννοούσες μέχρι που μπήκα μέσα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα!

 

Παίρνω αφορμή από αυτό το ποστ να αναφέρω ότι εδώ και λίγο καιρό έχουμε αρχίσει με ένα φίλο να ανεβάζουμε βίντεο με μαθήματα/διασκευές κομματιών για κιθάρα και μπάσσο, στα οποία δίνουμε και δωρεάν παρτιτούρες/ταμπλατούρες.

Δεν θα έλεγα ότι είναι για τελείως αρχάριους καθώς δεν εξηγούμε πράγματα, αλλά είναι σίγουρα ενδιαφέρον για για άτομα που ξέρουν να παίζουν λίγο και θέλουν να μάθουν κομμάτια ή και για μπάντες, αφού γράφουμε τα περισσότερα για 2 κιθάρες και μπάσσο.

Είμαστε ακόμα σε αρχικό στάδιο και δεν έχουμε καταλήξει σε τι ακριβώς υλικό θα ανεβάζουμε και σε σε ποια μορφή, επομένως προτάσεις και παρατηρήσεις είναι καλοδεχούμενες.

https://www.youtube.com/channel/UCkMOS5rx6ufea_Vp6sIljNA

https://www.facebook.com/ezsonglessons

 

Ευχαριστούμε!

FONT face=WingDings>&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοια κακεντρέχεια (και μάλιστα πάντα απ’ τους ίδιους και εν αγνοία μου) για ένα topic που για να υλοποιηθεί  απαιτήθηκαν δεκάδες εργατώρες  συγγραφής , ελέγχου , τεκμηρίωσης… και που είναι απαύγασμα μια εμπειρίας (έστω ερασιτεχνικής) 50 ετών ;

Άλλο ο αρνητικός σχολιασμός κι άλλο η απαράδεκτη φρασεολογία…

 

Έφτιαξα την 1η μου ‘’κιθάρα’’ σε ηλικία 10 ετών (τη δεκαετία του 1950) από μια γκαζιέρα πετρελαίου για ηχείο (ας όψεται η φτώχεια που εύχομαι να μη την γνωρίσετε), ένα μπράτσο από το μαραγκούδικο της γειτονιάς και στερέωμα χορδών με καρφιά , με 3 τάστα απλά για την εκμάθηση και εναλλαγή των ακόρντων (D – A7 – G) – (C – G7 -F ) – (Am - E7 -  Dm) μέχρι να δουλέψω ολόκληρο καλοκαίρι (15 δρχ μεροκάματο) για να μαζέψω 250 δρχ να αγοράσω την 1η μου πραγματική κιθάρα.

Τα πατήματα των ακόρντων μου τα ζωγράφισε ένας φίλος του πατέρα μου και θυμάμαι ότι το G ακόρντο το έδειχνε με τον αντίχειρα στη Ε μπάσο στο 3ο τάστο και τον παράμεσο στη Εκαντίνι στο 3ο τάστο και έτσι το συνήθισα και πέρασαν πολλά χρόνια να το αλλάξω (γι αυτό προτρέπω τα πρώτα βήματα από δάσκαλο ή κάποιον που να γνωρίζει καλά το όργανο).

Μακάρι να είχα κάτι στο ελάχιστα παρόμοιο με το άρθρο την εποχή εκείνη….

Τις εκατοντάδες επισκέψεις εντός της εβδομάδος από αυτό το Thread του noiz τις είδα τυχαία και τις παρουσιάζω για του λόγου το αληθές,  απλά για να δω αν θα υπάρξει κάποιος αναγνώστης του noiz που ωφελήθηκε έστω και στο ελάχιστο απ΄αυτές, ας αφιερώσει 1 λεπτό να γράψει ένα θετικό ή αρνητικό σχολιασμό (ΟΧΙ trolling δεν σας τιμά όποια ηλικία κι αν έχετε) ή ερώτημα ή κάτι που βρήκατε λάθος , παραπλανητικό…σε μια από τις δεκάδες ενότητες του άρθρου , σαν αντιστάθμισμα των δεκάδων ωρών που αφιέρωσα για τους αρχάριους.

Ευχαριστώ

noiz%20kakentrexeia_zps6pxariwh.jpg

 

Θεωρώ ότι το άρθρο είναι ΠΛΗΡΩΣ τεκμηριωμένο

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ασχολια η μουσικη κυρστεφανε, το κακο σου ειναι οτι εχεις ψωνιο με την διδασκαλια, ουτε διαφημισεις γοογλε δεν εβαλες στο μπλογκ.. το μονο κινητρο σου ειναι η δοξα! επειδη ομως ειναι διασκεδαστικη ασχολια η μουσικη δεν σημαινει οτι πρεπει να την κανουμε και της πλακας, γιαυτο σε κραζουνε, θελω να πω οτι δεν μπορεις να διδασκεις –να περνεις αυτο το υφος- οταν δεν εχεις καταλαβει πρωτα εσυ ο ιδιος κυρστεφανε μωρεεεεεεεε

 

ύστερα αν νομιζεις οτι γνωριζεις πολλα, κατσε και φτιασε μια σονατα για μπαγλαμα και πιπιζα σε ΡΕ ταμπαχανιοτηκο… που να αναδεικνυει τα ταλεντα και την αισθητικη σου… και να δεις για ποτε ολοι θα βουλοσουνε…………………………………………….  στη μουσικη η προσπαθεια δεν πιανει ταλιρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(γι αυτό προτρέπω τα πρώτα βήματα από δάσκαλο ή κάποιον που να γνωρίζει καλά το όργανο).

Δεν ανηκεις σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις

 

Έφτιαξα την 1η μου ‘’κιθάρα’’ σε ηλικία 10 ετών (τη δεκαετία του 1950) από μια γκαζιέρα πετρελαίου για ηχείο (ας όψεται η φτώχεια που εύχομαι να μη την γνωρίσετε), ένα μπράτσο από το μαραγκούδικο της γειτονιάς και στερέωμα χορδών με καρφιά , με 3 τάστα απλά για την εκμάθηση και εναλλαγή των ακόρντων (D – A7 – G) – (C – G7 -F ) – (Am - E7 -  Dm) μέχρι να δουλέψω ολόκληρο καλοκαίρι (15 δρχ μεροκάματο) για να μαζέψω 250 δρχ να αγοράσω την 1η μου πραγματική κιθάρα.

Σταματα την κλαψα τυπου Μαρθας Βουρτση συνδυασμενη με Νικο Ξανθοπουλο. Και αλλοι δεν ειχαν χρηματα και φτιαξανε μονοι τους κιθαρα απο διαφορα αντικειμενα, δεν εισαι ο μονος (και ενας απο αυτους κατεληξε να γινει μελος των Queen)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χωρίς να γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας, ένας άνθρωπος που θέλει να προσφέρει, και μάλιστα ανιδιοτελώς, καλό είναι να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και σοβαρότητα, άσχετο αν το κάνει καλά ή όχι.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χωρίς να γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας, ένας άνθρωπος που θέλει να προσφέρει, και μάλιστα ανιδιοτελώς, καλό είναι να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και σοβαρότητα, άσχετο αν το κάνει καλά ή όχι.

αν εισουν μπογιατζης και πηγαινες να συμβουλεψεις νομικα αφιλοκερδως... θα περιμενεις να σου φερθουν με σεβασμο και σοβαροτητα; γιατι να συμβαινει στην μουσικη αυτο; επειδη η μουσικη στην ελλαδα ειναι αντικειμενο της πλακας;  αυτη η νοοτροπια ειναι μια απο τις αιτιες    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συνηθίσει να θίγω τον άλλο αλλά θα το κάνω ίσως για πρώτη φορά.

Αγαπητέ Vangelis V  πάλι τίποτε για την ταμπακιέρα απλά γενικούς αρνητικούς χαρακτηρισμούς με προσβολές.

Το όπλο σου είναι  ένα, η  ειρωνεία. Λες  πολλά περισσότερα από όσα πρέπει και μάλιστα με λιγοστή σκέψη ("γράφεις μόνο για να γράψεις").

Πχ στο πρόσφατο θέμα είπες ανεβάζοντας φωτογραφία του Video :

‘’να μην ασχοληθω αλλα δε γινεται να βγαινεις και να λες οτι να ναι στον κοσμο. Καταρχην στο βιντεο που ποσταρες η κιθαρα σου ειναι τελειως φαλτσα σε σχεση με τη φλογερα. Και δευτερον αυτα που γραφεις εδω ειναι ακαταληπτα για εναν μουσικο και μαλλον ουτε εσυ καταλαβαινεις τι γραφεις’’

 

Στο έδωσα σε word κείμενο για να παραθέσεις ποια από τα παρακάτω αναφερόμενα είναι ‘’ ακατάληπτα για έναν μουσικό’’.

Πως μπορεί ,ένα τόσο κατανοητό κείμενο από οποιονδήποτε με ελάχιστες γνώσεις μουσικής, να μην είναι κατανοητό από μουσικό!!

 

‘’Έτσι αν θέλετε να παίξετε φλογέρα German Fingering (κούρδισμα: 415 Hz) σε C τονικότητα και να σας συνοδεύει κιθαρίστας (κούρδισμα: 440 Hz) αυτός θα ακομπανιάρει με αλληλουχία ακόρντων Β (ΣΙ) ή το ίδιο – πιο εύκολα – όπως το δείχνω εγώ στο video , θα παίζει με αλληλουχία ακόρντων Α (ΛΑ) με capotasto (ΕΔΩ: ) στο 2ο τάστο’’.

 

Η σιωπή τα λέει όλα. Αν υπήρχε κάτι ακατάληπτο θα είχα ‘’στολιστεί’’ κατάλληλα όχι μόνο από εσένα αλλά και από πολλούς άλλους . Βέβαια δεν περίμενα συμπαράσταση αλλά περίμενα κάποιος να σε διορθώσει για να μη μένουν εσφαλμένες εντυπώσεις σε κάποιον αρχάριο επισκέπτη…..Θα περιμένω κάτι στο topic για οποιαδήποτε διευκρίνηση: http://www.noiz.gr/index.php?topic=207166.0

 

Αγαπητέ  blue monk. Το μόνο κίνητρο μου είναι η προσφορά με μεράκι , όπως έκανα πάντα. Δόξα από ποιόν αφού σχεδόν κανείς απ’ την παρέα μου δεν ασχολείται με Internet…

 

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι ταλέντο , δάσκαλος μουσικής, αλλά ότι έμαθα είναι αποτέλεσμα σκληρής , επίμονης και επίπονης προσπάθειας και αυτό προσπαθώ να μεταδώσω.

 

Το παίξιμο μου ήταν και είναι ερασιτεχνικό , μπορείς να το κατατάξεις από κατώτερο , μέτριο ή κάτι παραπάνω όπως στο Video:

 

Παίζω πάντα (ανελλιπώς απάξ της εβδομάδας) σε παρέες και σε κοινωνικές εκδηλώσεις (ΚΑΠΗ…) πχ εδώ:

http://www.hikingteam.gr/category/videos/  και δίνω και μου δίνουν χαρά.

 

Όσο για τις διαφημίσεις για το Google , θα μπορούσα αφού οι επισκέψεις Google+videos από  27 Φεβρουαρίου 2011 που ξεκίνησα ξεπέρασαν τις 400.000,μου φτάνει η σύνταξη...

Καλή καρδιά και συγνώμη για το ύφος αλλά έπρεπε να υπερασπίσω τον εαυτό μου

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου