Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα A415 Hz σήμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επανέρχομαι στο http://www.noiz.gr/ μετά από πολύμηνη απουσία, επειδή έχω να προσφέρω ,έτσι πιστεύω, με πρακτικό τρόπο 2 θέματα σχετικά με την  εκμάθηση φλογέρας. Το δεύτερο θέμα μόλις το ολοκληρώσω στο άμεσο μέλλον….

Ελπίζω τα παρακάτω να βοηθήσουν όσους αγαπούν το Ελληνικό Παραδοσιακό Δημοτικό Τραγούδι να μάθουν να το παίζουν με φλογέρα συνοδεία κιθάρας (όπως δείχνω στο video μου):

 

Οι Φλογέρες German Fingering παράγονται κουρδισμένες σε  Α (ΛΑ) = 415 Hz – περίπου ένα ημιτόνιο  κάτω από το Α = 440 Hz.

Τουλάχιστον στις 3 φλογέρες που κατέχω (2 ξύλινες και 1 πλαστική - 62 - 25 - 4 ευρώ αντίστοιχα) αυτό είναι το κούρδισμα τους.

Αυτό το αντιλήφθηκα όταν προσπάθησα , αφού προηγουμένως είχα κάνει uploading μερικά videos για φλογέρα, να συνοδεύσω τις μελωδίες αυτές με την κιθάρα μου , διαπίστωσα ότι ήμουν εκτός κουρδίσματος κατά 1 ημιτόνιο.

Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες και μου κάνει εντύπωση ενώ οι εταιρείες παραγωγής δίνουν αναλυτικά fingering charts και άλλα χαρακτηριστικά δεν αναφέρουν το κούρδισμα ,ενώ σε κάποιο ξενόγλωσσο Blog βρήκα ότι οι φλογέρες με  δακτυλισμούς Baroque παράγονται κουρδισμένες και σε 415 και σε κυρίως 440 Hz.

 

Οι φλογέρες German Fingering , λοιπόν, κουρδίζονται και σήμερα σε  Α (ΛΑ) = 415 Hz ίσως  λόγω της χρωματικής υφής και ηχηρότητας που παράγεται σε αυτό το κούρδισμα σε σχέση με τους 440Hz. Βέβαια αν παίζεις μόνος τότε δεν έχει σημασία το κούρδισμα.

Αν όμως αποφασίσετε να μάθετε φλογέρα και θέλετε να παίζετε σε ορχήστρα τότε πρέπει να επιλέξετε baroque fingering (Α440).

Για πλήρεις πληροφορίες για τις φλογέρες Baroque & German Fingering δείτε το Thread: http://www.noiz.gr/index.php?topic=205305.0

 

Διαπίστωσα επίσης ότι σήμερα παράγονται Harpsichords με ολισθαίνον πληκτρολόγιο για 415 & 440 Hz αντίστοιχα. Πχ εδώ:

Transposing the harpsichord keyboards

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ήθελα να παρακαλέσω τη διεύθυνση να μου επιτρέψει να κάνω Editing στο , απ’ ότι φαίνεται με κάποια καλή επισκεψιμότητα, Topic:

‘’Μάθετε Εύκολα Φλογέρα’’ : http://www.noiz.gr/index.php?topic=205305.0

 

Ο λόγος είναι ότι η φλογέρα εκτός του ότι διδάσκεται σε πολλές σχολές - όπως ΙΕΚ Βρεφονηπιακής Αγωγής ….μαθαίνεται και από μεμονωμένα άτομα και ίσως το χαρακτηριστικό των 2 διαφορετικών κουρδισμάτων δεν είναι γνωστό (Δεν βρήκα πουθενά κάτι σχετικό αλλά ούτε και τα συνοδευόμενα φυλλάδια – fingering charts- το αναφέρουν).

Εγώ το διαπίστωσα αρκετούς μήνες μετά την εκμάθηση της (τα 2 κουρδίσματα διαφέρουν στους δακτυλισμούς F & Bb) όταν θέλησα να συνοδεύσω μια ηχογραφημένη μελωδία μου με την A415Hz tuning φλογέρα με την A440 Hz κιθάρα.

 

Επειδή μετά είναι πολύ δύσκολη η εκμάθηση του νέου δακτυλισμού (για μένα που προσπάθησα είναι σχεδόν αδύνατο -ηλικία γαρ) καλόν είναι ο αναγνώστης του ανωτέρω θέματος να συναντά πρώτα το παρακάτω κείμενο που να προστεθεί ή από μένα ή να το προσθέσει κάποιος moderator. Το εξής:

 

Πριν προβείτε στην αγορά φλογέρας δείτε το topic :

‘’Κούρδισμα A415 Hz σήμερα ‘’ : http://www.noiz.gr/index.php?topic=207166.0

 

Ευχαριστώ

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση.

Αυτό θα βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους να ξεκινήσουν με το κατάλληλο Fingering

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ασχοληθω αλλα δε γινεται να βγαινεις και να λες οτι να ναι στον κοσμο. Καταρχην στο βιντεο που ποσταρες η κιθαρα σου ειναι τελειως φαλτσα σε σχεση με τη φλογερα. Και δευτερον αυτα που γραφεις εδω ειναι ακαταληπτα για εναν μουσικο και μαλλον ουτε εσυ καταλαβαινεις τι γραφεις

1311549995_Fullscreen_capture_1352015_30946__bmp.jpg.254e0c6f4b016b77d5b1815a52fa470d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ασχοληθω αλλα δε γινεται να βγαινεις και να λες οτι να ναι στον κοσμο. Καταρχην στο βιντεο που ποσταρες η κιθαρα σου ειναι τελειως φαλτσα σε σχεση με τη φλογερα. Και δευτερον αυτα που γραφεις εδω ειναι ακαταληπτα για εναν μουσικο και μαλλον ουτε εσυ καταλαβαινεις τι γραφεις

Να γιατί έδωσα το warning για τη διαφορά μεταξύ Baroque & German Fingering (A440 & A415):

Αφού όμως δεν κατανοείς τα τόσο απλά της φωτογραφίας που ανέβασες  στο δίνω σε word κείμενο να παραθέσεις ποια είναι ‘’ ακαταληπτα για εναν μουσικο’’

 

‘’Έτσι αν θέλετε να παίξετε φλογέρα German Fingering (κούρδισμα: 415 Hz) σε C τονικότητα και να σας συνοδεύει κιθαρίστας (κούρδισμα: 440 Hz) αυτός θα ακομπανιάρει με αλληλουχία ακόρντων Β (ΣΙ) ή το ίδιο – πιο εύκολα – όπως το δείχνω εγώ στο video , θα παίζει με αλληλουχία ακόρντων Α (ΛΑ) με capotasto (ΕΔΩ: ) στο 2ο τάστο’’.

 

Πριν ρίξε και μια ματιά στο  με λεπτομέρειες σχετικό Topic στο Blog μου ΕΔΩ: http://musiciandata.blogspot.gr/2015/04/blog-post_22.html

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σιωπή τα λέει όλα.....Η μη δίκαιη αντιμετώπιση των μελών επίσης...Μερικοί με προσβολές εγώ με την ουσία , έστω εκλαϊκευμένη και με εκτέλεση έστω καλή , μέτρια , φτωχή...Θέστε ένα Hand down και τελειώσατε....

 

Σε jpg σημαίνει ότι είμαι σίγουρος για την ορθότητα και τεκμηρίωση του θέματος αλλά και καλύτερη ανάγνωση

 

alphanualphalambdaupsilontauiotakappaalpha%20recorderTuning_zpsv6etpin6.jpg

 

Και σε απλό κείμενο για παράθεση…

Όμως θα το αναλύσω  πιο λεπτομερειακά για τους ενδιαφερόμενους:

• Τα πνευστά παράγονται σε τονικότητες πχ τρομπέτα Βb ή Eb – φλογέρα C ή F  ( Bb key , C key κλπ)

• φλογέρα C key πχ σημαίνει ότι η χαμηλότερη νότα που παράγεται είναι η C

• Τα συγκερασμένα όργανα (Τρομπέτα, πιάνο, κιθάρα, μπουζούκι, φλογέρα baroque fingering….) κουρδίζονται κυρίως στους Α=440Hz

• Η φλογέρα German Fingering (σήμερα μόνο τονικότητας C) παράγεται με κούρδισμα περίπου Α=415 Hz

• Το κούρδισμα  Α=415 Hz είναι  1 ημιτόνιο κάτω από το κούρδισμα Α=440 Hz

• Για να υπάρχει συντονισμός στο παίξιμο αυτής της φλογέρας (σταθερό κούρδισμα 415 Hz) με κιθάρα (σε όποιο κούρδισμα – πχ από 415 έως 465 Hz – θέλουμε)

ή την κουρδίζουμε σε 415Ηz ή περίπου εκεί , παίρνοντας σαν αναφορά μια νότα της φλογέρας ώστε να μην ακούγεται ‘’φάλτσα’’ και συνοδεύουμε με αντίστοιχα ακόρντα ( αν παίζω με φλογέρα μελωδία σε C τότε συνοδεύω με ακόρντα αλληλουχίας C , αν  μελωδία Dm σε ακόρντα αλληλουχίας Dm κ.ο.κ)

ή την έχουμε στο standard κούρδισμα (Α=440Hz) και συνοδεύουμε με ακόρντα ένα ημιτόνιο κάτω (αν παίζω με φλογέρα μελωδία σε C τότε συνοδεύω με ακόρντα αλληλουχίας Β , αν  Dm τότε με ακόρντα αλληλουχίας C#m  κ.ο.κ)

ή την έχουμε στο standard κούρδισμα (Α=440Hz) συνοδεύουμε με ακόρντα ένα ημιτόνιο κάτω (αν παίζω με φλογέρα μελωδία σε C τότε συνοδεύω με ακόρντα αλληλουχίας A με καποτάστο στο 2ο τάστο , αν  Dm με ακόρντα αλληλουχίας Αm  με το καποτάστο στο 4ο τάστο κ.ο.κ)

Σημείωση:

  • Φλογέρα Baroque Fingering σημαίνει ότι έχει διαφορετικού ανοίγματος τρύπες απ’ τη German Fingering και άρα διαφορετικούς δακτυλισμούς για τη παραγωγή των νοτών (συγκεκριμένα της νότας F & Bb). Παράγεται και σε κυρίως  Α440 και σε Α415 tuning
    Φλογέρα Baroque tuning σημαίνει ότι η φλογέρα έχει δακτυλισμούς German Fingering αλλά 415 Tuning και δεν παράγεται στους 440 άρα ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για ορχήστρα.

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σιωπή τα λέει όλα.....

Ρε μπαρμπαΣτέφανε...ποια σιωπή!!!!

Υπενθυμίζω για τους υπέρ και τους κατά ;)

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=27231

 

άσε μας και έφυγε και o B.B King σήμερα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon : Πάλι τίποτα για την ταμπακιέρα…..

Όπως ξαναείπα ξανασυνδέθηκα με το Noiz γιατί πουθενά στο διαδίκτυο δεν θα βρείτε τέτοια πληροφορία (οι ενδιαφερόμενοι για φλογέρα) αλλά ούτε και στα συνοδευτικά φυλλάδια των εταιρειών (φημισμένων όπως Hohner & Suzuki). Ήταν υποχρέωση μου ενώ ήξερα εκ των προτέρων ότι θα υποστώ εκ νέου προσβολές...

 

Όμως το ‘’κράξιμο’’ θα ήταν ασμένως αποδεκτό αν εγώ έκανα λάθος στα περιγραφόμενα.

Όμως παρουσιάζω ΜΟΝΟ  μια μελωδία σε C major ( ακόρντα B major με κιθάρα) και μία σε Dm nat (ακόρντα  C#m nat με κιθάρα) .

Στα 2 αυτά videos μόνο η μια μελωδία συνοδεύεται με κιθάρα και αναφέρω και στους υπότιτλους και στο σχετικό άρθρο ότι θα πρέπει απ’ την αρχή να αποφευχθεί η αγορά τέτοιας φλογέρας αν θέλουμε συμμετοχή σε ορχήστρα

 

Όλα τα υπόλοιπα τα συνοδεύω είτε με Έτοιμους Ρυθμούς Drums (που τους περισσότερους απομόνωσα από ελληνικά τραγούδια με το πρόγραμμα adobe audition): https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0BxFjzRMXS5xBfmtLOU1HLXU2anpRV1Y2MmdSOExGVVJwYlduTmZGNmJkakgxZGpEVEpvSFU

ή τα παίζω σόλο ακριβώς για αυτό το λόγο (δεν υπάρχει ακριβής συντονισμός με συγκερασμένα όργανα) - το ίδιο και στα υπόλοιπα 21 Videos για φλογέρα.

Πχ για του λόγου του αληθές ,(20 μελωδίες , σ’ όλους τους δρόμους, χωρίς κιθάρα)  ΕΔΩ:

Δεν θα έπρεπε επομένως ο μελλοντικός  ενδιαφερόμενος να γνωρίζει ότι αν θέλει να μάθει φλογέρα με συνοδεία κιθάρας ότι δεν θα πρέπει να διαλέξει απ’ την αρχή τέτοια φλογέρα;

Που βρίσκετε το κακό και συνεχίζετε αυτά τα σχόλια;

 

Το έχω ξαναπεί σε άλλο ποστάρισμα ότι στο rebetico forum είχαν δίκαιο γιατί παρουσίαζα μόνο τα links από ανταγωνιστική ιστοσελίδα και δεν συμμετείχα (λόγω έλλειψης χρόνου) . Έκτοτε συμμορφώθηκα και δεν ξαναποστάρισα. Εδώ δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Αν όμως και εδώ μου το γνωστοποιήσει η διεύθυνση θα το τηρήσω

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon : Πάλι τίποτα για την ταμπακιέρα…..

Το έχω ξαναπεί σε άλλο ποστάρισμα ότι στο rebetico forum είχαν δίκαιο γιατί παρουσίαζα μόνο τα links από ανταγωνιστική ιστοσελίδα και δεν συμμετείχα (λόγω έλλειψης χρόνου) .

Μπάρμπα Στέφανε το να βάζεις links απο το blog σου ειναι η ταμπακέρα ή εδώ νομίζεις ότι συμμετέχεις;

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάρμπα Στέφανε το να βάζεις links απο το blog σου ειναι η ταμπακέρα ή εδώ νομίζεις ότι συμμετέχεις;

 

Αυτό ήταν το θέμα μας. Το video μου στο Youtube .

Εγώ πάντως δεν είμαι ανταγωνιστική σελίδα.

Θα ξαναποστάρω στο θέμα αυτό μόνο αν υπάρξει ερώτημα , σχόλιο θετικό ή αρνητικό ή η απάντηση που τόσες φορές προκάλεσα με σεβασμό σ' όλους αλλά μέχρι στιγμής δεν πήρα.

Έμαθα μια ζωή τις γνώσεις μου να τις μοιράζομαι.Προσωπικά μου αρέσουν οι διαφωνίες σε μια συζήτηση και ειδικά αν τα μέλη σέβονται εαυτούς και αλλήλους σαν προσωπικότητες και μάχονται μόνο με επιχειρήματα αλλά απεχθάνομαι τα τρολλαρίσματα. Εδώ δεν υπήρξε κανένα επιχείρημα!!

Αν το συγκεκριμένο θέμα δεν είχε κάτι το ‘’πρωτοποριακό (είμαι σίγουρος ότι οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι για φλογέρα θα το βρουν μοναδικό - μακάρι να το ήξερα κι εγώ απ' την αρχή πριν ξεκινήσω την εκμάθηση της)  , κάτι το δικό μου ειλικρινά δεν θα έγραφα , όπως το υποσχέθηκα στο παρελθόν, στην ιστοσελίδα σας. Πράγματι στο παρελθόν μερικά θέματα είχαν ασάφειες και λάθη όμως γι αυτό υπάρχουν τα forums....

Η σχέση του καθενός μας με το Noiz δεν διαφέρει από κάθε άλλη προσωπική μας σχέση. Έχει δηλαδή τις όμορφες, άσχημες αλλά και αδιάφορες περιόδους της, και, όπως σε οποιαδήποτε σχέση μας, το οτιδήποτε συμβαίνει σε αυτήν  φέρει και την προσωπική μας σφραγίδα . Απλά εγώ είχα μόνο άσχημες περιόδους αν και προσπάθησα δεν τα κατάφερα να σας πείσω ότι οι προσβολές και οι χαρακτηρισμοί δεν είναι ο σωστός τρόπος 'συνομιλίας' .

 

Σας ευχαριστώ που με ανεχθήκατε

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου