Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα A415 Hz σήμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι στο παρελθόν μερικά θέματα είχαν ασάφειες και λάθη όμως γι αυτό υπάρχουν τα forums....

 

 

 

 

'Aμα σου αποδείξω ότι και σε αυτό το θέμα γράφεις μ@@@@κιες, υπόσχεσε στην αντρική σου τιμή να ΣΒΗΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΟΥ και ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ; ´Αντε γιατί δεν έχω όρεξη να γίνομαι δωρεάν editor για τον κάθε βαρεμένο. Λοιπόν δέχεσαι ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΡΚΟ, χωρίς μα μου, αλλιώς θα είσαι γυναικούλα. Δέχεσαι να σε διορθώσω για τελευταία φορά, αλλά ΝΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE; Λέγε, χωρίς μα μου όμως, ναι η όχι, με όρκο στην αντρική σου τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι ρε μανοςχ. Ήμαρτον. Μήπως θέλεις να σου πουλήσει και την ψυχή του; Εντάξει. Θέλει ο άνθρωπος να κουρδίζει τα όργανά του. Τι να κάνουμε;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ξεΚουρδισταν το κομματι?

Το αυτακι δεν λειτουργει, ωστε να δωσει εντολη να σταματησει η ηχογραφηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

'Aμα σου αποδείξω ότι και σε αυτό το θέμα γράφεις μ@@@@κιες, υπόσχεσε στην αντρική σου τιμή να ΣΒΗΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΟΥ και ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ; ´Αντε γιατί δεν έχω όρεξη να γίνομαι δωρεάν editor για τον κάθε βαρεμένο. Λοιπόν δέχεσαι ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΡΚΟ, χωρίς μα μου, αλλιώς θα είσαι γυναικούλα. Δέχεσαι να σε διορθώσω για τελευταία φορά, αλλά ΝΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE; Λέγε, χωρίς μα μου όμως, ναι η όχι, με όρκο στην αντρική σου τιμή.

 

1000 € στον manosx

χαχαχαχαχα

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ξεΚουρδισταν το κομματι?

Το αυτακι δεν λειτουργει, ωστε να δωσει εντολη να σταματησει η ηχογραφηση?

Όταν κούρδισα την κιθάρα σε Α=415 (το tuner δεν έχει τέτοια δυνατότητα) από εδώ:

τότε η  νότα Α της C key German Fingering φλογέρας πλησίαζε πιο κοντά.

Προτίμησα όμως την κιθάρα σε A=440 με το Tuner απλά για να δείξω ότι δεν υπάρχει συντονισμός με τη φλογέρα.

Δεν είναι θέμα αυτιού είναι θέμα προειδοποίησης των μελλοντικών ενδιαφερομένων για εκμάθηση φλογέρας ότι δεν θα μπορούν να συμμετέχουν με όργανα σε Α440

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ενδιαφέρει:

Να σημειώσω ότι τις τονικότητες που χρησιμοποιώ πιο συχνά (D – Am – Bm)  στις φυσαρμόνικες μου όταν παίζω ταυτόχρονα με την κιθάρα τις κουρδίζω με μια απόκλιση 2 έως 3 Hz πάνω ώστε να έχουν πιο λαμπερό ήχο και γιατί μετά από πολύ συνεχές παίξιμο  τα γλωσσίδια ‘’πέφτουν’’ και είμαι μεταξύ 440 – 441 .

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα ότι πάλι κάποια λέξη θα βρεθεί για να γίνει ο χαμός.

Για να προλάβω να πω και τα εξής (αφού έπαιζα τρομπέτα για 11 έτη , την παράτησα για 20 χρόνια και την ξανάρχισα αλλά λόγω ΧΑΠ μου είναι δύσκολο το παίξιμο πάνω από 2-3 λεπτά , το ίδιο και με το ζουρνά ενώ με τη φυσαρμόνικα και φλογέρα μπορώ να παίζω για πολύ ώρα).

 

Να πω λοιπόν ότι τα πνευστά παράγονται σε διάφορες τονικότητες (και θα λέγαμε αυτό στην ουσία είναι το κούρδισμα τους) έχουν ένα slider (τρομπέτα , φλάουτο…) με το οποίο μπορούμε να κουρδίσουμε πάνω κάτω 2- 3 Hz ειδικά όταν είναι κρύο το όργανο η όταν ζεσταίνεται.

Το 440 είναι ο τόνος reference και  ανάλογα με το είδος του πνευστού , το Α είναι 440 ή υποπολλαπλάσιο ή πολλαπλάσιο  (πχ 110 Hz , 220Ηz , 440Ηz…).

Έτσι η τρομπέτα Bb έχει τόνο reference το 440 το ίδιο και η τρομπέτα Εb το ίδιο και η φυσαρμόνικα Am….. ,  απλά αν μετρήσουμε τη νότα Α στα όργανα αυτά με το κουρδιστήρι κιθάρας αυτό μπορεί να δείχνει 440 αλλά στην ουσία να είναι ή να μην είναι 440 αλλά κάποια αρμονική της (1η , 2η …)

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου