Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα A415 Hz σήμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

εγω θα ελεγα να προσεχουμε ολοι τις εκφρασεις μας,ειδικα οταν απευθυνομαστε σε μεγαλυτερους!!!

Για το πρώτο μέρος ναι.

 

Για το δεύτερο, πολύ απλά δε βλέπω το λόγο γιατί η ηλικία θα πρέπει να απαιτεί από μόνη της σεβασμό. Αν ο άλλος λέει μπούρδες, μπούρδες θα λάβει.

 

Γενικά μιλώντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα να προσεχουμε ολοι τις εκφρασεις μας,ειδικα οταν απευθυνομαστε σε μεγαλυτερους!!!

 

1up

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα να προσεχουμε ολοι τις εκφρασεις μας,ειδικα οταν απευθυνομαστε σε μεγαλυτερους!!!

Αν είναι να αποκομίσετε κάτι - γιατί προσφορά μπορεί να κάνει ο καθένας ακόμα και με την πιο αδαή ερώτηση - (και σίγουρα θα γινόταν αν ο διάλογος ήταν ευπρεπής) δεν θα με πείραζαν έστω και κάποιοι ακραίοι χαρακτηρισμοί αλλά δυστυχώς αποτελώ  το εκτονωτήριο για μια παρέα ολίγων , που έχουν σαν μοναδικό σκοπό την τόνωση της αυταρέσκειας τους  και την εκτόνωση των κόμπλεξ τους επάνω μου.

Θα απαντήσω και σε κάνα δυο ακόμα και θα αποχωρήσω και να σας ευχηθώ καλό καλοκαίρι και η Ελλάδα να βρει το δρόμο της

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, καταλαβα, ενδιαφερουσα οπτικη.

Μπορεί να καταλάβετε περισσότερα με προσεκτική ανάγνωση των παρακάτω:

 

Ναι είναι ενδιαφέρον.

Στα μεν πνευστά το LA άντε να γίνει από 440 442 , 439 438 ανάλογα αν το όργανο είναι ζεστό ή κρύο. {Αυτός είναι ο λόγος που έχουμε σταθερά (Α440 +- 2 έως 3 Hz)}

Η εν λόγω φλογέρα έχει τόνο αναφοράς Α415 (εννοείται και οι υπόλοιπες νότες έχουν κατ’ αναλογία άλλες συχνότητες – απ’ ότι αν ήταν στους 440) και δεν ‘’πιάνονται’’ από το κουρδιστήρι - δεν έχει φίλτρο λήψης της 415 ) . Πχ θέτοντας το κατώτερο Α420 στο κουρδιστήρι οι νότες της φλογέρας πλησιάζουν με αρκετή απόκλιση cents γι αυτό και χρησιμοποίησα το κούρδισμα από το προηγούμενο video που σας παρέθεσα

 

Στα έγχορδα αλλά και στα όργανα με γλωσσίδια (φυσαρμόνικα , ακορντεόν) το LA έχει διαφορετική συχνότητα σε κάθε χορδή/γλωσσίδιο στην ταστιέρα/χτένι. Αλλά για καλύτερη κατανόηση δείτε την παρακάτω  φωτογραφία. {Αυτός είναι ο λόγος που έχουμε ότι κούρδισμα επιθυμούμε (Α πχ από 390 – 465Hz)

 

Αλλά κι εγώ έχω αλλάξει το κούρδισμα σε πολλές φυσαρμόνικες (Δυτικής Μουσικής Όργανο) να παίζει Χιτζάζ – Ουσάκ (Ανατολικής  Μουσικής Όργανο – όχι με microtones αλλά προσαρμοσμένα όπως αναλυτικά εξηγήσαμε στο προηγούμενο μου topic – για να ‘’ευχαριστήσω’’ και τον ALI BAROUT – πήρα και ‘βραβείο’ από τις Hohner & Lee Oscar εταιρείες για το κούρδισμα αυτό).

 

 

nuomicrontaualpha%20LambdaAlpha_zpsfncwusjg.jpg

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κούρδισα την κιθάρα σε Α=415

τότε η  νότα Α της C key German Fingering φλογέρας πλησίαζε πιο κοντά.

Προτίμησα όμως την κιθάρα σε A=440 με το Tuner απλά για να δείξω ότι δεν υπάρχει συντονισμός με τη φλογέρα.

Δεν είναι θέμα αυτιού είναι θέμα προειδοποίησης των μελλοντικών ενδιαφερομένων για εκμάθηση φλογέρας ότι δεν θα μπορούν να συμμετέχουν με όργανα σε Α440

 

 

Tο βιντεο φτιαχτηκε για να δειξει πως θα ακουγεται ξεκουρδιστη η κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο βιντεο φτιαχτηκε για να δειξει πως θα ακουγεται ξεκουρδιστη η κιθαρα?

έχω κάνει και εγώ τέτοια...σχεδόν όλα τα κλιπ(ς) που έχω ανεβάσει ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ κυρστεφανε κατσε να τα λεμε εδω και ασε τα λινκ με τις διδασκαλιες και τα χρωματιστα μωρεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτή την άποψη.

 

Γιατί τώρα... Το πινακάκι που μας δείχνει τις αρμονικές ας πούμε κύριε Στέφανε... 0/3

 

Όσο και να μου τη δίνει η Wikipedia, παραθέτω ακριβώς το λήμμα.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic

 

Η σειρά των αρμονικών είναι εμφανής.

 

Επίσης, η ΛΑ στο 2ο τάστο στη χορδή ΣΟΛ, και η ΛΑ στο 5ο τάστο στη χορδή ΜΙ, ΔΕΝ είναι αρμονικές της ανοιχτής ΛΑ χορδής. Οκτάβες είναι, και είναι αναμενόμενο οι οκτάβες να έχουν μια σχέση 2/1 οι γειτονικές μεταξύ τους ως συχνότητες.

 

Αρμονικές της ανοιχτής ΛΑ χορδής μπορούν να υπάρξουν μόνον επάνω... στην ανοιχτή ΛΑ χορδή, στα σημεία που όλοι γνωρίζουν.

 

Ερώτημα για προβληματισμό:

 

"Γιατί δεν είναι αρμονικές ρε αλημπαρούτη, αφού ξεκάθαρα είναι πολλαπλάσιες οι συχνότητες. 110, 220, 440. Γκαβός είσαι;" Κι όμως δεν είναι; Γιατίιιι;

 

Αν μου το απαντήσει αυτό ο κύριος Στέφανος ορκίζομαι να μελετήσω 2 οκτάβες χρωματικές, δέκατα έκτα στο 168, με ένα δάχτυλο, σε μία χορδή, μέχρι να μου βγουν καθαρές. (Παρακαλώ θερμά να μην του το σφυρίξει κανείς επίτηδες και έχω τρεχάματα ;D)

 

Όπως πάντα, βέβαια, βρέθηκε τρόπος να μπλεχτούν όλα αυτά και να γίνει της Κορέας, ιδιαίτερα δε το "όταν κουρδίζουμε σε ΛΑ=440Hz στην πραγματικότητα κουρδίζουμε στην τρίτη αρμονική" ήταν πραγματικά χρησμός. Όταν κουρδίζω τη Σολ χορδή και το κουρδιστήρι είναι ρυθμισμένο στα 440, σε ποιά αρμονική κουρδίζω; ???

 

Όσον αφορά στο παρόν thread, θα μπορούσε να έχει τίτλο "Ωχ! Και τώρα;", να βρίσκεται στο Ξεκινώντας και να έλεγε στο OP: "Αφήστε ρε παιδιά, πήρα μια φλογέρα που λέει ότι είναι κουρδισμένη κάπου σε κάτι Hz αλλά ακούγεται ένα ημιτόνιο κάτω η ρημάδα. Ντο της βάνω, Σι μου βγάνει. Τι κάνουμε τώρα;" Απλά, αθώα, κατανοητά, όμορφα και τίμια.

 

Αλλά όοοοχι... Εκμάθηση φλογέρας, ολισθαίνοντα πληκτρολόγια, τι είναι ο άνθρωπος τι είναι το ζουμί του, τι είναι ο κάβουρας ένα πουφ είναι, αρμονικές, κούρδισμα χιτζαζ στη φυσαρμόνικα, pinch harmonics στο ζουρνά και ό,τι ήθελε προκύψει. ( Αλήθεια, είναι ευκτική το "προκύψει" ή υποτακτική σ' αυτή την πρόταση; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου