Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα A415 Hz σήμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εκανα κι εγω μια μακακια, αγορασα καταλαθος για την κιθαρα χορδες 6χορδου μπασου. Θα τις περασω στην κιθαρα και θα ανεβασω ενα βιντεο οπου θα παιζω για να δειτε πως ακουγεται και να μην την πατησετε και εσεις. Ειδικα οσοι θελετε να μαθετε να παιζετε κιθαρα για να μπειτε σε ορχηστρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

"Γιατί δεν είναι αρμονικές ρε αλημπαρούτη, αφού ξεκάθαρα είναι πολλαπλάσιες οι συχνότητες. 110, 220, 440. Γκαβός είσαι;" Κι όμως δεν είναι; Γιατίιιι;

Αν μου το απαντήσει αυτό ο κύριος Στέφανος ορκίζομαι να μελετήσω..............

Είδα το ποστάρισμα σου αλημπαρούτη αλλά είχα ήδη αποχωρήσει , ενημέρωσα όμως Αμέσως με ΠΜ κάποιο μέλος (ίσως να ήθελε να απαντήσει τότε αντί εμού) με το παρακάτω Link απ’ όπου πήρα ένα μέρος του άρθρου.

 

''.......Έτσι όταν δονείται πχ η ανοιχτή χορδή Α=110 είναι σαν να είχαμε μια θεμελιώδη συχνότητα 110Hz από μια γεννήτρια ακουστικών συχνοτήτων.

Αν δονείται η ΛΑ στο 2ο τάστο στη χορδή ΣΟΛ παράγει την Α=220Hz και το Tuner τη μετρά όπως θα μετρούσε τη 2η αρμονική της 110Hz.κ.ο.κ. Αυτό εννοώ με τη φράση ''στην πραγματικότητα κουρδίζουμε στην 3η αρμονική…'' για να δείξω τη λειτουργία του tuner. Εξ' άλλου οι συχνότητες που αναφέρω (110 , 220 ,440.....) παράγονται από  διαφορετικές πηγές (χορδές) και ο πιο αδαής ηλεκτρονικός μπορεί να συμπεράνει ότι δεν είναι αρμονικές στη συγκεκριμένη περίπτωση...''

 

Τελικά από μη ηλεκτρονικούς μπορεί να θεωρηθεί ασάφεια , όμως έχω κάνει καθηγητής για χρόνια και ξέρω ότι η ''δημιουργική ασάφεια'' κεντρίζει το ενδιαφέρον και δημιουργεί ερωτήματα. Εδώ όμως ΟΛΕΣ τις φορές βρήκα στείρο αρνητισμό και τρολλάρισμα. Ελπίζω κάποτε να σταματήσει και θα είναι για όφελος όλων....

 

Θα τα ξαναπούμε όταν έχω να προσφέρω πάλι κάτι

Link :Συχνότητα Ανοιχτής Χορδής ΛΑ (Α) Κιθάρας: http://musiciandata.blogspot.gr/2015/03/blog-post_3.html

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κουρδίσεις με αρμονικές είναι οκ για συναυλιούλες, αλλά για κανονικές καταστάσεις, και εφόσον παίζει κανείς με πιάνα κτλ, καλό είναι να χρησιμοποιείται κουρδιστήρι,

άρα για το ταβερνάκι που παίζει ο Κυρ Στέφανος....όλα ΟΚ? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα για το ταβερνάκι που παίζει ο Κυρ Στέφανος....όλα ΟΚ? ;)

 

Έλα σταμάτα, έχει βάλει κι αυτό το avatar που μου θυμίζει Cthulu και σκιάζομαι.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από μη ηλεκτρονικούς μπορεί να θεωρηθεί ασάφεια , όμως έχω κάνει καθηγητής για χρόνια και ξέρω ότι η ''δημιουργική ασάφεια'' κεντρίζει το ενδιαφέρον και δημιουργεί ερωτήματα. Εδώ όμως ΟΛΕΣ τις φορές βρήκα στείρο αρνητισμό και τρολλάρισμα. Ελπίζω κάποτε να σταματήσει και θα είναι για όφελος όλων....

 

Δηλαδή δεν σου περνάει απ' το μυαλό ότι όντως μπορεί να κάνεις λάθος και ότι όντως η "διδακτική" συμπεριφορά σου μπορεί να ενοχλεί; Δεν εκφράζω άποψη αλλά δεν βλέπω και διάθεση για αυτοκριτική. Just saying. Γιατί το ίδιο δεν συμβαίνει σε άλλους; Τι το ιδιαίτερο έχεις εσύ και αποτελείς στόχο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου