Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση απο 9αρες σε 11αρες χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ομορφη παρεα  8) !

Αποφασισα να κανω το αλμα απο 9αρες σε 11αρες χορδες , με κριτήριο τον πιο καθαρο ήχο και το λιγοτερο τρίξιμο . Χρησιμοποιω μια Cort Evl K6 η οποια εχει floyd rose ... Παιδευτικα λιγο να τις αλλαξω , γιατι δεν μπορουσα να ισοσταθμίσω το floyd rose βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας τα ελατήρια απο πισω ... Τελικα αποφάνθηκα οτι επρεπε να προσθεσω αλλο ενα ελατήριο ( 4ο σε αριθμο ) για να ειναι το floyd rose ισιο ... Η κινηση αυτη ειναι σωστη ? η θα βρω την κιθαρα μεθαυριο με γωνια στο μπρατσο 90 μοιρων ?  :P 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!! Καλο καλοκαιρι !  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

11ρες σε standard κούρδισμα; Δεν θα το έκανα αν δεν το έριχνα το κούρδισμα αλλά, οκ, πρόβλημα δεν θα έχεις. Σε standard κούρδισμα το πολύ 10ρες για 'μένα! Με 11ρες πως θα κάνεις bend; Εκτός αν είσαι τόσο δύναμη και έχεις χέρια τανάλιες ;D Ναι, αυτό έπρεπε να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ομορφη παρεα  8) !

Αποφασισα να κανω το αλμα απο 9αρες σε 11αρες χορδες , με κριτήριο τον πιο καθαρο ήχο και το λιγοτερο τρίξιμο . Χρησιμοποιω μια Cort Evl K6 η οποια εχει floyd rose ... Παιδευτικα λιγο να τις αλλαξω , γιατι δεν μπορουσα να ισοσταθμίσω το floyd rose βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας τα ελατήρια απο πισω ... Τελικα αποφάνθηκα οτι επρεπε να προσθεσω αλλο ενα ελατήριο ( 4ο σε αριθμο ) για να ειναι το floyd rose ισιο ... Η κινηση αυτη ειναι σωστη ? η θα βρω την κιθαρα μεθαυριο με γωνια στο μπρατσο 90 μοιρων ?  :P 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!! Καλο καλοκαιρι !  8)

Γεια σου αδερφε,

πρεπει να την σεταρεις..

Αλλιως σε λιγο καιρο θα κλαις.

Εαν ειχες καμια gibson θα ελεγα οκ αλλα κιθαρα με floyd,

τετοια αλλαγη θελει 100% σεταρισμα.

Καλα εκανες και αλλαξες cause .

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11ρες σε standard κούρδισμα; Δεν θα το έκανα αν δεν το έριχνα το κούρδισμα αλλά, οκ, πρόβλημα δεν θα έχεις. Σε standard κούρδισμα το πολύ 10ρες για 'μένα! Με 11ρες πως θα κάνεις bend; Εκτός αν είσαι τόσο δύναμη και έχεις χέρια τανάλιες ;D Ναι, αυτό έπρεπε να κάνεις!

Kαλα σιγουρα..

Το bend θα το ξεχασει εκτος και εαν εχει χερι stevie ray.

Εγω φοραω 13αρες αλλα ειμαι ενα - μισο τονο κατω ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι υπερβολή να πας κατευθειαν στις 11αρεσ?Γιατι δεν βάζεις 10αρες να τις συνιθσεις και μετα πας παραπανω

Παντως ειναι θεμα γυμναστικής των χεριών εκτος και αν κανεις 150 live το χρόνο οπότε οκ χρειαζεσαι πιο μαλακές....

αν το προβλημα ειναι το τριξιμο βαζεις 10αρες και ανεβαζεις το action

To βασικό θεμα: πως τη γουσταρεις την κιθαρα, τι ειναι αυτο που σιγουρα σου αρεσει, χαμηλο action, οχι τριξιμο,κ.τ.λ. χρειαζεται ιεραρχηση των προτεραιοτήτων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως διαπίστωσες, πρωτίστως θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τα ελατήρια και ενδεχομένως (όχι σίγουρα) το trussrod.

Σίγουρα θα πρέπει να ρυθμίσεις το intonation γιατί εξαρτάται πολύ από τη διάμετρο των χορδών.

 

Σίγουρα είναι πιο ξεκούραστες οι 9άρες ή οι 10άρες αλλά το θέμα αυτό είναι (όπως πολλά άλλα) σχετικό.

Για παράδειγμα, εγώ στις στρατο/τέλε (με 25.5'' κλίμακα -όπως η δική σου) βάζω 11άρες επειδή μου αρέσει η σταθερότητα του κουρδίσματος, το σχεδόν τέλειο intonation σε όλο το μήκος της ταστιέρας και ο ήχος στα καντίνια.

Βέβαια, εγώ τα τελευταία χρόνια δεν παίζω με τις ώρες (κάθε άλλο  ;) ) Αν ήθελα (ή έπρεπε) να παίζω κάποιες ώρες κάθε μέρα, ενδεχομένως θα πήγαινα σε ελαφρύτερες χορδές.

 

Γενικά (όπως ήδη θα διαπίστωσες) δεν τίθεται θέμα δυσκολίας στο βiμπράτο/bend. Εξάλλου, αυτά γίνονται με το αυτί - όχι με το χέρι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα καλα κανεις αν παιζεις  αρκετα ρυθμικα και rock-blues

Αν παιζεις μεταλ κανεις χειριστα..

Εγω εκανα αυτην την μεταβαση που λες αλλα πηγα σε 10αρες και μετα σε 11 αρες.Τωρα γυρισα 10αρες

Αλλα με βλεπω παλι για 11 η κατι μεικτο

Σιγουρα θα χεις μεγαλυτερη ατακα και καλυτερο action

το bending συνηθιζεται και τριημιτονιο κανεις αλλα εμενα τουλαχιστον μου πηρε περοπου 2 βδομαδες παιξιμο για να συνηθισω.

θα πονεσεις σιγουρα αλλα μετα παιζεις με τα παντα.

Τωρα με το folyd δεν ξερω τι παιζει εγω το κανα σε les paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ζόρι οι 11άρες σε standard tuning.

 

Στην tele μου, με την οποία έχω παίξει κάμποσα live, δεν έχω βάλει ποτέ 10άρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να κανω το αλμα απο 9αρες σε 11αρες χορδες , με κριτήριο τον πιο καθαρο ήχο και το λιγοτερο τρίξιμο

 

και τα δυο ...κριτηρια ΔΕΝ ισχυουν...δεν θα σου δωσουν οι 11αρες ουτε καθαροτερο ηχο,ουτε λιγοτερο τριξιμο...ενα ΣΩΣΤΟ σετ απ θα σου δωσει λιγοτερο τριξιμο....ο καθαρος ηχος φυσικα εχει σχεση μονο με τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που παιζεις και οχι με το gauge (και οχι cause.. ;D) των χορδων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου