Προς το περιεχόμενο

Song For Jenny


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Σας παραθέτω ένα κομμάτι που έγραψα εχθές δοκιμάζοντας ένα νέο σετάπ μικροφώνων για ηχογράφηση ακουστικής.

 

Υπήρξαν αρκετές δοκιμές με την τοποθέτηση και τον τύπο των μικροφώνων και το αποτέλεσμα προσωπικά με ικανοποιεί, αν εξαιρέσει κανείς το background noise που είναι αναπόφευκτο. Το τελευταίο, εφόσον δεν μπόρεσα να το ξεφορτωθώ, αποφάσισα να το εκμεταλλευτώ, προς το τέλος του κομματιού.

 

http://soundcloud.com/jazzjoker/song-for-jenny

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα...αλλά δεν ζήλεψα όπως σε άλλα που έχεις ανεβάσει. Δεν ξέρω ακριβώς τι μου φταίει...η σύνθεση που μου φάνηκε αρκετά μονότονη, ο ήχος που μου φάνηκε μουντός, η φυσαρμόνικα που δεν την άκουγα...το ότι είμαι γέρος και περίεργος... 8) :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο!

Το κυριοτερο με τον JJ,περα απ το οτι ειναι εξαιρετος κιθαριστας,ειναι οτι γραφει 

ωραια κομματια που ειναι και το πιο σημαντικο κατα τη γνωμη μου παντα.

Διοτι ωραιο ειναι να βλεπεις τον επιθετικο να κανει τσαλιμια κοντα στο τερμα αλλα αμα

δε βαζει τη μπαλα στο πλεκτο τι να το καμεις? ;D

Μ αρεσε πολυ Σπυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το κομμάτι JJ και η προσθήκη της φυσαρμόνικας μου άρεσε επίσης πολύ.

Πιστεύω ότι εάν βάλεις και στίχους στο κομμάτι, θα γίνει λιγότερο μονότονο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου άρεσε πολύ το κομμάτι.

Ωστόσο,κάτι δε μου αρέσει στην ηχογράφηση.Σα να ακούγεται κάποια βοή πίσω,δεν ξέρω πως να το περιγράψω.

Και η φυσαρμόνικα θέλει λίγο πιο δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το κομμάτι JJ και η προσθήκη της φυσαρμόνικας μου άρεσε επίσης πολύ.

Πιστεύω ότι εάν βάλεις και στίχους στο κομμάτι, θα γίνει λιγότερο μονότονο.  :)

Το σκεφτηκα και του λογου μου φιλτατε geodimitri οτι θα ταιριαζαν στιχοι και ειδικα στα σημεια με τη φυσαρμονικα μου φερε στο μυαλο κατι σαν Springsteen.

Nομιζω oμως οτι o double J σπανια ξαναπιανει κομματι αν το

χει τελειωσει.Και αν εχεις σκεφτει ενα κομματι ως οργανικο/ορχηστρικο/instrumental-τα λεω ολα μην ανοιγουμε παλι θεματα ;D-μαλλον ειναι πιο δυσκολο να βαλεις λογια.

Εδω ομως εχεις δικιο οτι αξιζει να κανει μια εξαιρεση.

Αντε βρε Σπυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το "ειδα" αλλιως:

 

...και οι μερες περνουσαν με την αναμνηση της στο μυαλο.

Περπατουσε ολομοναχος στον ιδιο δρομο που καποτε περπατουσαν πιασμενοι χερι-χερι, μονο που τωρα τα δεντρα τον εστρωσαν με ξερα καστανοκοκκινα φυλλα. Το φθινοπωρο ειχε μπει για τα καλα...

Οσος καιρος κι αν περασε απο εκεινον τον μαγικο Αυγουστο, στη σκεψη και των δυο δεν υπηρχε τιποτε αλλο παρα μονο το ποτε θα ξαναβρισκονταν... Ηξεραν ομως οτι αυτο δεν θα ηταν κατι ευκολο. Εκεινη στη Νεα Υορκη κι εκεινος στην Ελλαδα, μονος, να καρτερει την αγαπημενη του...

 

 

Νομιζω οτι αν ημουν σκηνοθετης θα εβαζα αυτη τη μουσικη στο πλανο οπου ο ηρωας περπαταει με τα χερια στις τσεπες κλωτσωντας τα πεσμενα ξερα φυλλα...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα και του λογου μου φιλτατε geodimitri οτι θα ταιριαζαν στιχοι και ειδικα στα σημεια με τη φυσαρμονικα μου φερε στο μυαλο κατι σαν Springsteen.

Nομιζω oμως οτι o double J σπανια ξαναπιανει κομματι αν το

χει τελειωσει.Και αν εχεις σκεφτει ενα κομματι ως οργανικο/ορχηστρικο/instrumental-τα λεω ολα μην ανοιγουμε παλι θεματα ;D-μαλλον ειναι πιο δυσκολο να βαλεις λογια.

Εδω ομως εχεις δικιο οτι αξιζει να κανει μια εξαιρεση.

Αντε βρε Σπυρο!

Έχεις δίκιο φίλε gvour. Αν έχεις οργανώσει ένα κομμάτι στο μυαλό σου κάπως, μετά είναι λίγο δύσκολο να αλλάξεις γνώμη.

Ας το σκεφτεί ο φίλτατος JJ και εμείς εδώ είμαστε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, είναι μια πάρα πολύ όμορφη ιδέα.

Δεν θα μπω στο τι μου θύμισε και τι πιστεύω ότι ήθελε ή δεν ήθελε.

Θα περιμένω να το σχολιάσω όταν γίνει κομμάτι όπως λες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο.

 

Ε γκατέω από ρηκόρντινξ αλλά νομίζω ότι απλά ακούγεται περισσότερος χώρος απ' ότι θα ήταν το ιδανικό.

Κατα τ' άλλα από πλευράς περιεχομένου είπα και πριν ότι το βρίσκω πολύ όμορφο και προσθέτω ότι το βρίσκω επίσης πολύ εκνευριστικό γιατί ο καιρός περνά, δε βρίσκω αυτή που ψάχνω και διστάζω να τα χώσω στη νούμερο δύο της λίστας. Δεν έχω ακουστική εν ολίγοις. ;D

 

Είχα συνειδητά αποφύγει να λιβανίσω σε προηγούμενα κομμάτια γιατί αρκετά παλιότερα σε είχα πάρει μονότερμα στα μπράβο. Εκτιμώ ότι ρίξαμε στάχτη στα μάτια των paparazzi και ξαναξεκινάω.  ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου