Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση απο 9αρες σε 11αρες χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά (όπως ήδη θα διαπίστωσες) δεν τίθεται θέμα δυσκολίας στο βiμπράτο/bend. Εξάλλου, αυτά γίνονται με το αυτί - όχι με το χέρι.  ;)

 

Εγώ πάντως είχα διαπιστώσει πως τίθεται θέμα.Ακόμα και όταν συνηθίσουν καρπός και δάκτυλα στην extra πίεση,ο έλεγχος θεωρώ οτι μένει έστω κι ελάχιστα πίσω...Σημειωτέον οτι το αυτί μου ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να ακούσει. :)

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...Και του YJM επίσης. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικά και μπορείς να τις βάλεις και μια χαρά μπεντς θα κάνεις και βιμπράτα! Αρκεί... Απο Ε στάνταρ να πέσεις σε  D στάνταρ  κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δυο ...κριτηρια ΔΕΝ ισχυουν...δεν θα σου δωσουν οι 11αρες ουτε καθαροτερο ηχο,ουτε λιγοτερο τριξιμο...ενα ΣΩΣΤΟ σετ απ θα σου δωσει λιγοτερο τριξιμο....ο καθαρος ηχος φυσικα εχει σχεση μονο με τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που παιζεις και οχι με το gauge (και οχι cause.. ;D) των χορδων.

+11

Οι λόγοι που έθεσες για να πας σε 11άρες δεν είναι σωστοί, αν σε βολεύουν οι 9άρες στο χέρι κάνε πρώτα ένα σωστό σετάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δυο ...κριτηρια ΔΕΝ ισχυουν...δεν θα σου δωσουν οι 11αρες ουτε καθαροτερο ηχο,ουτε λιγοτερο τριξιμο...ενα ΣΩΣΤΟ σετ απ θα σου δωσει λιγοτερο τριξιμο....ο καθαρος ηχος φυσικα εχει σχεση μονο με τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που παιζεις και οχι με το gauge (και οχι cause.. ;D) των χορδων.

 

+11

Οι λόγοι που έθεσες για να πας σε 11άρες δεν είναι σωστοί, αν σε βολεύουν οι 9άρες στο χέρι κάνε πρώτα ένα σωστό σετάπ.

 

+1  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση αυτη ειναι σωστη ? η θα βρω την κιθαρα μεθαυριο με γωνια στο μπρατσο 90 μοιρων ?  :P  

 

Παραθέτω και τη δική μου άποψη, μια που παίζω με εντεκάρες σε standard κούρδισμα τα τελευταία δυο χρόνια:

 

Καταρχάς το αν είναι σωστή η κίνηση ή όχι, θα το κρίνεις εσύ από το κατά πόσο σε βολεύει και σου ακούγεται καλά το νέο μέγεθος. Το μπράτσο δε θα έχει πρόβλημα, από τη στιγμή που η κιθάρα σεταριστεί σωστά.

 

Όσον αφορά το θέμα του παιξίματος τώρα: Σε εμένα πήρε κάποιο εβδομάδες να συνηθίσω τις νέες χορδές (πριν έπαιζα με δεκάρες). Τον πρώτο καιρό, κουραζόμουν εύκολα, ειδικά σε παιξίματα που είχαν bends. Όσον αφορά τα τελευταία, πήρε πάλι κάποιον καιρό για να τα "κουρδίσω" με τις εντεκάρες.

 

Κάποιες μικρές συμβουλές σε περίπτωση που κάνεις την αλλαγή:

 

- Όταν πονάμε, σταματάμε και ξεκουράζουμε το χέρι. Ειδικά εσύ που ξεκίνησες από εννιάρες, πρόσεχε.

 

- Λόγω της αυξημένης τάσης και μετά από έντονο παίξιμο με σηκώματα, ενδέχεται να βγάλεις φουσκάλες στα δάκτυλα του αριστερού χεριού ακόμη κι αν έχεις ήδη κάλους. Συνεπώς, μόλις αισθανθείς τη χαρακτηριστική ευαισθησία/κάψιμο στο πάτημα της χορδής, πάλι σταματάς μέχρι να φύγει προκειμένου να αποφύγεις αναγκαστική αποχή ημερών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μιλωντας καλο ειναι να παιζουμε με τις χορδες που μας ΒΟΛΕΥΟΥΝΕ και οχι με τις χορδες που ειναι της....μοδας.....ο ‘‘καλυτερος‘‘ ηχος των βαριων χορδων ειναι ΜΥΘΟΣ (στον οποιο καποτε και εγω ειχα πιστεψει).....μια και οι βαριες χορδες δεν εχουν καλυτερο αλλα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο απο τις ελαφρυτερες...... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ειναι παντα αντικειμενικο.

Τα bends δυσκολευουν αλλα μπορεις να κανεις και παλι.

Εγω θεωρω οτι με πιο σκληρες χορδες νιωθεις καλυτερα το οργανο σε κοντρολαρει πιο καλα.(αν μπορει να περιγραφει ετσι αυτο που εννοω)

Για εμενα σε ογκο ειδα διαφορα.Σε αυτο που θα δεις σιγουρα διαφορα ειναι οτι αν  παιζεις ρυθμικα  θα εισαι πιο σταθερος τονικα καθως η χορδη δεν θα παλλεται σαν μακαρονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ειναι παντα αντικειμενικο.

 

υποκειμενικο θες να πεις.. :)

 

εγω παντως οταν κατεβασα απο 11αρες και 12αρες σε 10αρες παρατηρησα οτι οι tele μου ‘‘αναπνεουν‘‘ καλυτερα ,ο ηχος ειναι πολυ πιο ζωντανος , twangy και γεματος αρμονικες και φυσικα δεν ειδα καμμια διαφορα στο κουρδισμα στα ρυθμικα  μια και οι κιθαρες μου ειναι ολες καλα σεταρισμενες.  

 

γενικα η επιλογη χορδων εχει να κανει με τα προσωπικα γουστα του καθενος και τον τροπο που παιζει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παρεα ! 8)

Η αποφαση μου για 11αρες ηρθε πριν λιγο καιρο οταν αρχισα να μελεταω λιγο SRV ... Δεν εχω καμια σχεση με μεταλ ( μπορει να παιξω μια φορα το χρονο ) αλλα καθε αλλο ,η κλασσικη ροκ και blues ειναι αυτα που με ενδιαφερουν . Δυστυχως το floyd rose δεν με βοηθαει και πολυ , αλλα υπομονη ... Στα bends και στα vibrato δυσκολευτικα λιγο στην αρχη , αλλα φαινεται να συνηθιζω , άλλωστε παιζω με ακουστικη με 12αρες στη δουλεια οποτε ειχα ηδη μια ιδεα ... Ο ηχος τωρα μου φαινεται πολυ πιο κρυσταλινος ακομα και στα πιο απλα πραγματα ( πολυ πιθανον να ειναι και ιδεα μου ) , η αληθεια ειναι οτι ακουω μια καποια βελτιωση ειδικα στον καθαρο ηχο...

 

Οι βασικη μου ερωτηση απαντηθηκε πληρως και σας ευχαριστω πολυ ολους ... Αποφάνθηκα οτι θα κατσω λιγο με 11αρες  , θα κανω και ενα σετ απ και για τυχον αλλαγες εδω θα ειμαι παλι να ξαναρωτησω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου