Προς το περιεχόμενο

Ο δωρεάν διαδικτυακός δάσκαλος κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όποιος θέλει να μαθαίνει από αυτόν τον μουσικό, με όλη μου την καρδιά.

δεν θα τον πάρεις στο συγκρότημά σου δηλαδή.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τον πάρεις στο συγκρότημά σου δηλαδή.... ;D ;D

 

Βάλτον γρήγορα στη Μαραθώνια σχολή, σε ταχύρυθμα μαθήματα, να βάλει εκεί καμιά λούπα στο mac να δει το φως,  ;D  να βγει κάτι καλό από τα ηχεία να νιώσει  ;D μπας και ξεκολλήσει από τη "συγγραφή",  γιατί αν περιμένουμε από τις φλογερίτσες και τα ακκορντάκια στο τέλος θα γράψει εγκυκλοπαίδεια  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλει εκεί καμιά λούπα στο mac να δει το φως,

Φαντάζεσαι να ανακαλύψει και τα Mac? Άσε καλύτερα...μιά χαρά είναι η μετοχή της Apple :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σήμερα ΟΛΟΙ μας (και εγώ) είμαστε καθρεπτισμός της πολιτικής μας ζωής. ΛΟΓΙΑ , ΠΟΛΥ ΠΑΧΙΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΛΟΓΟΣ

 

Αρχιεπίσκοπε, εσείς; ;D

 

Κυρ. Στέφανε, θα σας πρότεινα με όλο τον σεβασμό να κάνετε το εξής ώστε να αποφεύγουμε όλες αυτές τις συζητήσεις. Σε κάθε post σας (μην τα λέτε άρθρα γιατί απλά δεν είναι) στο οποίο θέλετε να παραθέσετε γνώσεις που έχετε αποκτήσει να βάζετε στην αρχη ένα disclaimer που να δηλώνει ρητά πως δεν διαθέτετε επαγγελματική και ακαδημαική κατάρτιση στον χώρο και πως αυτά που ακολουθούν αποτελούν εμπειρικές γνώσεις αρα πιθανώς να περιέχουν και λάθη. Απ' την στιγμή που μπαίνετε στην διαδικασία να γράφετε με διδακτικό ύφος προσπαθήστε τουλάχιστον να είστε ειλικρινής. Και όχι, για να σας προλάβω, το τα έχω πει εδώ και εκεί δεν αρκεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

Το σκέφτηκα αρκετά αν θα έπρεπε να γράψω κάτι εδώ ή όχι, αλλά αποφάσισα να το κάνω γιατί είναι άσχημο να βλέπεις ανθρώπους με όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν να καταλήγουν να διαφωνούν και να χάνουν χρόνο με επίθεση/άμυνα αντί να ασχολούνται με άλλα πιο παραγωγικά ή πιο ευχάριστα πράγματα.

 

Ξεκινάμε λοιπόν

 

Κυρ-Στέφανε, πραγματικά θαυμάζω το μεράκι και την διάθεσή σου να μοιραστείς τα όσα ξέρεις ( *όποια και αν είναι αυτά, θα φτάσουμε σε αυτό σε λίγο). Πραγματικά εύχομαι να έχω και εγώ την ίδια όρεξη και κουράγιο στα επόμενα χρόνια.

 

Από την άλλη δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα όσα σου λένε μουσικά μορφωμένοι άνθρωποι, οι οποίοι αναγνωρίζουν την καλή σου πρόθεση αλλά βλέπουν οτι αυτά που με κάθε καλή διάθεση γράφεις είτε πιο πολύ μπερδεύουν παρά βοηθάνε, είτε είναι απλά λάθος. Και όπως εσύ θέλεις να βοηθήσεις επισημαίνοντας κάτι που βρήκες, έτσι και αυτοί επισημαίνουν αυτούς του λάθους τρόπους προσέγγισης που προτείνεις.

 

Για να το φέρω στην δικιά σου πραγματικότητα, δεν θα ήταν πολύ καλύτερα για σένα, αν σε αυτόν που - με κάθε καλή διάθεσή - σου έδειξε το Σολ με τον αντίχειρα, να ερχόταν κάποιος άλλος και να σου έδειχνε πως να το πιάνεις σωστά από την αρχή;

Καλώς ή κακώς η μουσική θεωρία έχει βασιστεί σε κανόνες και συγκεκριμένους όρους ώστε να μπορούμε όλοι να συνεννοούμαστε. Οποιαδήποτε αλλαγή εκεί πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά βοηθάει και αυτό ακριβώς σου λένε οι υπόλοιποι εδώ - με σωστό ή λάθος τρόπο μερικές φορές.

 

Τώρα αν αυτά τα σχόλια μερικές φορές εκφράζονται με λάθος τρόπο, σίγουρα δεν γίνεται κακόβουλα αλλά ίσως με διάθεση χαβαλέ και θα πρότεινα να αντιμετωπίζονται έτσι.

 

Αυτά τα πολλά και ελπίζω να βοήθησα..

 

ΥΓ. δεν πρόκειται να γράψω κάτι άλλο σε αυτό το thread ή σε οποιαδήποτε άλλη "διαμάχη" KirStefanos Vs Noiz..ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο πιο παραγωγικό.

Πολύ φιλικά προς όλους!

:)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια:

 

 

 

Όποιος θέλει να μαθαίνει από αυτόν τον μουσικό, με όλη μου την καρδιά.

 

αχαχαχα  καλ0!

 

αλλο ενα για τους καλαμπουρτζηδες νοιζαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιεπίσκοπε, εσείς; ;D

 

Κυρ. Στέφανε, θα σας πρότεινα με όλο τον σεβασμό να κάνετε το εξής ώστε να αποφεύγουμε όλες αυτές τις συζητήσεις. Σε κάθε post σας (μην τα λέτε άρθρα γιατί απλά δεν είναι) στο οποίο θέλετε να παραθέσετε γνώσεις που έχετε αποκτήσει να βάζετε στην αρχη ένα disclaimer που να δηλώνει ρητά πως δεν διαθέτετε επαγγελματική και ακαδημαική κατάρτιση στον χώρο και πως αυτά που ακολουθούν αποτελούν εμπειρικές γνώσεις αρα πιθανώς να περιέχουν και λάθη. Απ' την στιγμή που μπαίνετε στην διαδικασία να γράφετε με διδακτικό ύφος προσπαθήστε τουλάχιστον να είστε ειλικρινής. Και όχι, για να σας προλάβω, το τα έχω πει εδώ και εκεί δεν αρκεί.

 

Μα αυτό γράφω στο κανάλι μου:

Τα ίδια  έγραψα και στο προφίλ στο noiz.gr  αλλά ‘’πιάνει’’ μόνο τη φράση : ‘’Είμαι συνταξιούχος ηλεκτρονικός , ερασιτέχνης κιθά’’

 

‘’Δεν είμαι ούτε συγγραφέας , ούτε δάσκαλος μουσικής. Είμαι συνταξιούχος ηλεκτρονικός , ερασιτέχνης: Κιθάρας , Τρομπέτας ,Κορνέτας, φλικόρνου , σάλπιγγας , τζέννις και τελευταία φυσαρμόνικας Διατονικής & Χρωματικής ,χαβάγιας ,Φλογέρας και ζουρνά.

Γράφω για τη μουσική μόνο από μεράκι - κάτι που κάνει την ζωή μου ενδιαφέρουσα- θέλοντας να προσφέρω και εγώ κάτι πρακτικό .Τα θεωρητικά τα έχω εκλαϊκευμένα  ώστε να γίνονται κατανοητά από μη μουσικούς και τόσα όσα απαιτούνται για να βοηθήσουν στην εκμάθηση Music software ειδικά σ’ αυτούς που θα ασχοληθούν με τη φυσαρμόνικα ,χάλκινα και κιθάρα.

Αλλά και σαν ηλεκτρονικός με εμπειρία 44 ετών και με διδακτική εμπειρία στα ηλεκτρονικά ,τις έννοιες Audio τις έχω προσαρμοσμένες έτσι ώστε να γίνονται κατανοητές από μουσικούς και γενικά μη ηλεκτρονικούς.Τα άρθρα μουσικής καταγράφουν  την προσωπική μου πορεία μάθησης. Στην ουσία είναι  σημειώσεις ενός μαθητή και όχι διδασκαλικό σύγγραμμα άρα όχι τέλειο κείμενο τα δε Video  πρακτική επί αυτών....’’

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες  πολλά περισσότερα από όσα πρέπει

 

"Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα"

Σε σχεση με αυτα που γραφεις εσυ το μεγεθος των δικων μου απαντησεων ειναι σταγονα στον ωκεανο

 

 

Πως μπορεί ,ένα τόσο κατανοητό κείμενο από οποιονδήποτε με ελάχιστες γνώσεις μουσικής, να μην είναι κατανοητό από μουσικό!!

 

Γινεται γινεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου