Προς το περιεχόμενο

Wavelab recording- παίρνω πολύ "φύσιμα" στο σήμα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να ηχογραφήσω στο Wavelab τόσο πρόζα όσο και ένα καθαρό πιανάκι.

 

Χρησιμοποιώ την On board κάρτα ήχου ενός laptop που έχω, και ένα μικρόφωνο φθηνό -που ωστόσο μια χαρά λειτουργεί και δεν είναι αυτό το πρόβλημα- της Beyer dynamic.  Τα συνδέω με ένα καλώδιο xlr>jack και στην άκρη βάζω ένα ανταπτοράκι από το μελάγο jack στο μικρό για να το συνδέσω με το Laptop.

 

Δεν παίρνω καθόλου καθαρό σήμα, υπάρχει διαρκώς ένα ενοχλητικό φύσιμα, που είναι εμφανές τόσο στην πρόζα όσο και στο πιάνο (πίστευα πως το πιανο καθώς πιο δυνατό θα κάλυπτε το φύσιμα αλλά μπάαααα).

 

Που οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται για τις μελλοντικές ηχογραφήσεις.

 

Επίσης, πως μπορώ να στρώσω λιγάκι τα αρχειάκια που έχω ήδη ηχογραφήσει ώστε να είναι πιο αποδεκτά;

 

Σας επικολλώ ένα πολύ μικρό ηχητικό δειγματάκι του φυσίματος πάνω σε πρόζα.

 

 

ΥΓ.... Η ηχογράφηση αυτή έγινε ενώ στα preferences για την κάρτα ήχου υπήρχε το Windows mapping και δεν είχε επιλεχθεί η πραγματική κάρτα ήχου του pc που είναι μία realtech ή κάτι τέτοιο.  -Από βλακεία, αλλά έστω-

 

Μήπως έχει να κάνει με τα ανταπτοράκια? Υποψιάζομαι πως εάν μπαίνουν διάφορα ανάμεσα στο σήμα, ίσως να μην γίνεται καλή επαφή ή κάτι τέτοιο....

 

Μπορεί να ωφείλεται σε κάποιον από τους παραπάνω λόγους ή ωφείλεται στο ότι δεν υπάρχει ένα audio interface;  Τέλος πάντων μία εύκολη και φθηνή λύση μπορείτε να μου δώσετε αγαπητή κοινότητα;

 

Ευχαριστώ για άλλη μία φορα  :D

sample_of_hissing.wav

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,στην ενσωματωμενη καρτα οφειλεται το οποιοδηποτε φυσημα.Η καρτα ηχου αποτελειται (κυριως) αποτην προενισχυση και ad/da μετατροπη.H ενσωματωμενη δεν διαθετει αξιοπρεπως τιποτα απο τα 2.Μια φθηνη με αξιοπρεπες αποτελεσμα που εχω δουλεψει ειναι η lexicon omega(μακροπροθεσμα μπορει βγαλει μικροπροβληματακια).Και για τις maudio fast track λενε πολυ καλα λογια.Προσωπικα εχω μια maudio profire 610 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Τι εννοεις να στρωσεις τα αρχεια για να ειναι πιο αποδεκτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να στρώσω τα αρχεία εννοώ να κάνω ένα descent de-noise ή κάτι τέτοιο που να είναι αποτελεσματικό. Μου έχουν δείξει πως το Logic προφανώς έχει μία εφαρμογή με θαυμαστά αποτελέσματα, αλλά μια και είμαι Pc based ξέρει κανένας πως το κάνουμε αυτό με το wavelab με τα βασικά του στοιχεία και όχι με ιδιαίτερα Plug-ins?

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ.... Η ηχογράφηση αυτή έγινε ενώ στα preferences για την κάρτα ήχου υπήρχε το Windows mapping και δεν είχε επιλεχθεί η πραγματική κάρτα ήχου του pc που είναι μία realtech ή κάτι τέτοιο.   -Από βλακεία, αλλά έστω-

 

 

100% λαθος.... ειναι δυνατον να προσπαθεις να ηχογραφησεις χωρις να εχεις προεπιλεξει απο που θα γινει η ηχογραφηση; το λαπτοπ εχει ενσωματωμενο μικροφωνο η καποια web cam με μικροφωνο; παιζει η ηχογραφηση να εγινε απο εκει!

 

Θα πας options/preferences/audio device και στο recording device θα επιλεξεις την

καρτα (ηχου) σου στην οποια προφανως εχεις συνδεσει το μικροφωνο σου.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον george956

Αυτό το φύσημα μου θυμίζει πολύ έντονα ανεμιστηράκι υπολογιστή.

Προφανώς ηχογραφείς από το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει όντως αυτό που λέτε.... όχι τίποτε άλλο μου κάνει επίσης εντύπωση η χαμηλή ένταση της ηχογράφησης....  Θα το προσπαθήσω ξανά και θα σας πω... Να είσαστε καλά.

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου