Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεθαβω απο τα βαθη του νοιζ το παρον τοπικ για να ρωτησω....την εχει χρησιμοποιησει κανεις σε λαιβ???(ξερετε, tonelab-->κονσολα-->ηχεια-->αμοιρα αυτια κοινου  ;D )

τι ελεγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

  αυτος ειναι και ο λογος που το αγορασα, το παιξιμο direct. (εγω πηρα το LE, το μικρο δηλαδη). το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες, σε διαφορετικους χωρους, και σε στουντιο, και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα. ηχητικα ειναι πολυ καλο μηχανημα, καθαρο, με ωραιο ηχο και ωραια drive. ειδικα στα μεσαια drive ειναι εξαιρετικο. (για πολυ distortion ακομα δεν εχω βρει κατι πολυ καλο, οπως στο pod xt ας πουμε που εβαζες την εξομοιωση του soldano και καθαριζες - αλλα βεβαια δεν το πολυψαχνω κι ολας). επισης τα εφε του ειναι ευκολα και χρησιμα, για να βγαλεις καλο αποτελεσμα με λιγη προσπαθεια.

 

  το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ ευκολο να κανεις αλλαγες στους ηχους σου (αν χρειαστει) στο soundcheck. ευχρηστια σε επιπεδο πεταλιων. και εχει και κατι σαν master eq στο line output που επηρεαζει ολα τα patches, επισης φοβερα ευχρηστο. απλα για να παιξεις direct πρεπει να φτιαξεις τους ηχους direct, γιατι αλλιως θα ακουγονται αλλα αντ αλλων μετα.

 

  βεβαια καμμια σχεση με το real thing ετσι (μια καλη λαμπα) - σε ηχο και σε feel (αυτο ισχυει για ολα τα πολυεφε και τα modeling κατα τη γνωμη μου). αλλα για δουλειες και παιξιματα που δε θελεις να κουβαλησεις ενισχυτη θα σε βγαλει χαλαρα.

 

  το μονο που δε μου αρεσει στο tonelab le ειναι οτι ειναι καπως κομπρεσσαρισμενο. οτι και να κανω, το feel του μηχανηματος ειναι λιγο σα να παιζεις με tube rectifier  ;D (λιγο sag), αλλα αυτο μπορει και να μη σε ενοχλει εσενα (η μπορει κατι να κανω λαθος εγω).

  γενικα ομως, εμενα με εχει ενθουσιασει με την ευκολια που προσφερει. και για αστεια λεφτα ετσι? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κι εγω κατοχος της SE. Να προσθεσω λοιπον κυριε προεδρε, οτι εχω παιξει πολλες φορες την T'lab καρφι σε κονσολα, και για αρπαχτες αλλα και για οχι τοσο αρπαχτης αντιμετωπισης. Να συμφωνησω κι εγω οτι μου συμπεριφερθηκε ΑΨΟΓΑ. Και μαλιστα πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα. Να δεις feedback ο δικος σου πανω στο monitor ναουμ, σουπερ. Και στα καθαρα ηταν παρα πολυ καλη αλλα, στο σημειο που χανουν και οι περισσοτερες πεταλιερες (δηλαδη το γκαζι) ηταν προς εκπληξιν πολυ καλη. Ουτε τζιτζικιλα ουτε τιποτα. Μια χαρα ολα. Βεβαια, κι εγω δεν παιζω με τιποτα death metal γκαζια, αλλα σιγουρα σας λεω οτι το γκαζι δε μου λειπει ΚΑΘΟΛΟΥ, απλα δεν ειναι τοσο....μεταλε. Το μονο που εκανα ειναι να κανω copy μερικους απο τους αγαπημενους μου ηχους που ειχα για ενισχυτη σε αλλο bank και να βαλω τις ΣΩΣΤΕΣ καμπινες. That's all folks. Καταλαβες κυριε προεδρε??????

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αυτος ειναι και ο λογος που το αγορασα, το παιξιμο direct. (εγω πηρα το LE, το μικρο δηλαδη). το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες, σε διαφορετικους χωρους, και σε στουντιο, και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα. ηχητικα ειναι πολυ καλο μηχανημα, καθαρο, με ωραιο ηχο και ωραια drive. ειδικα στα μεσαια drive ειναι εξαιρετικο. (για πολυ distortion ακομα δεν εχω βρει κατι πολυ καλο, οπως στο pod xt ας πουμε που εβαζες την εξομοιωση του soldano και καθαριζες - αλλα βεβαια δεν το πολυψαχνω κι ολας). επισης τα εφε του ειναι ευκολα και χρησιμα, για να βγαλεις καλο αποτελεσμα με λιγη προσπαθεια.

 

  το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ ευκολο να κανεις αλλαγες στους ηχους σου (αν χρειαστει) στο soundcheck. ευχρηστια σε επιπεδο πεταλιων. και εχει και κατι σαν master eq στο line output που επηρεαζει ολα τα patches, επισης φοβερα ευχρηστο. απλα για να παιξεις direct πρεπει να φτιαξεις τους ηχους direct, γιατι αλλιως θα ακουγονται αλλα αντ αλλων μετα.

 

  βεβαια καμμια σχεση με το real thing ετσι (μια καλη λαμπα) - σε ηχο και σε feel (αυτο ισχυει για ολα τα πολυεφε και τα modeling κατα τη γνωμη μου). αλλα για δουλειες και παιξιματα που δε θελεις να κουβαλησεις ενισχυτη θα σε βγαλει χαλαρα.

 

  το μονο που δε μου αρεσει στο tonelab le ειναι οτι ειναι καπως κομπρεσσαρισμενο. οτι και να κανω, το feel του μηχανηματος ειναι λιγο σα να παιζεις με tube rectifier  ;D (λιγο sag), αλλα αυτο μπορει και να μη σε ενοχλει εσενα (η μπορει κατι να κανω λαθος εγω).

  γενικα ομως, εμενα με εχει ενθουσιασει με την ευκολια που προσφερει. και για αστεια λεφτα ετσι? 

 

 

 

Αν δεν κανω λαθος αυτο το master eq το εχει μονο η LE και οχι η SE. Αφου εχεις την LE μπορεις να μας πεις αν αυτο το επιπλεον πεταλι που εχει στα drives για "metal" ,αν πραγματικα κανει δουλεια? Για διευκρινησει,επειδη δεν εχω πετυχει κανεναν να εχει την LE για να μου πει.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

γκαις βλεπω απο απαντησεις οτι σε λαμπατους ενισχυτες πεταει,και οντως την δοκιμασα και ειναι πολυ "ζεστη"

Επειδη ψηνομαι λοιπον να την παρω και παιζω σε εναν Fender Deluxe solid state εχω καποιες ανησυχιες για το κατα ποσο καλα θα "δεσει"

διαφωτιστε με :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτην....παρτην παρτην!!!!  και αφου θα εισαι στο μαγαζι χτυπα και εναν λαμπατο :D

 

να ρωτησω κατι αλλο εγω τωρα που το θυμηθηκα.... βαζω κατι dist/fuzz στο send/return και μετα παιρνω απο την tonelab κανενα modulation, reverb αμα χρειαστω..... αμα ομως θελω kai wah δν την πολυπαλευει ο ηχος γιατι αποτι καταλαβαινω μπαινουν πρωτα πρωτα στη σειρα αυτα που ειναι απο  send/return ....οποτε wahαρω τη βρωμα.... γινεται να επιλεγω σε ποια σειρα της αλυσιδας θα μπουνε τα πεταλακια απο το send/return ....?

 

απο την αλλη να τα βαλω κανονικα μετα την κιθαρα και πριν την tl θα ειναι το ιδιο πραγμα , ενω αμα τα βαλω μετα την tl απλως θα αχρειστεψω ολα τα  delay, reverb .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον solid state πιστευω οτι θα κανει "θαυματα". Εδω αναστενει την κονσολιλα στον Fender δεν θα παιξει καλα? Μια χαρα θα ειναι, κι αν αργοτερα τσιμπησεις και κανενα καλο λαμπατο εκει θα ανοιξεις το καινουργιο κεφαλαιο της tonelab. Ρε παιδια, αφου βρωμαει το μηχανημα οτι ειναι καλο. Εχει χρωματα μπλε-κιτρινο (η SE) σαν τα χρωματα της Σουηδιας, λεμε τωρα. Χαχχα πλακιτσα αλλα ειμαι φιλοσουηδος, τι να κανω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κι εγω κατοχος της SE. Να προσθεσω λοιπον κυριε προεδρε, οτι εχω παιξει πολλες φορες την T'lab καρφι σε κονσολα, και για αρπαχτες αλλα και για οχι τοσο αρπαχτης αντιμετωπισης. Να συμφωνησω κι εγω οτι μου συμπεριφερθηκε ΑΨΟΓΑ. Και μαλιστα πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα. Να δεις feedback ο δικος σου πανω στο monitor ναουμ, σουπερ. Και στα καθαρα ηταν παρα πολυ καλη αλλα, στο σημειο που χανουν και οι περισσοτερες πεταλιερες (δηλαδη το γκαζι) ηταν προς εκπληξιν πολυ καλη. Ουτε τζιτζικιλα ουτε τιποτα. Μια χαρα ολα. Βεβαια, κι εγω δεν παιζω με τιποτα death metal γκαζια, αλλα σιγουρα σας λεω οτι το γκαζι δε μου λειπει ΚΑΘΟΛΟΥ, απλα δεν ειναι τοσο....μεταλε. Το μονο που εκανα ειναι να κανω copy μερικους απο τους αγαπημενους μου ηχους που ειχα για ενισχυτη σε αλλο bank και να βαλω τις ΣΩΣΤΕΣ καμπινες. That's all folks. Καταλαβες κυριε προεδρε??????

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ!

 

παιζω πλεον με tonelab se κατευθειαν στο multi του μαγαζιου και εχω επιστροφη σε Μackie SRM 450.

 

μου πηρε ακριβως 20 λεπτα να βγαλω τους ηχους που ηθελα.

 

CLEAN-CRUNCH-WAH-LEAD-CLEAN CHORUS.

 

πολυ καλη και ΧΩΡΙΣ "τζιτζικια", "ακριδες", "σφηκες" κλπ κλπ κλπ...

 

πλεον τα πεταλια μενουν μονιμα στο σπιτι παρεα με τον παλιο "μαρκο" για αρπαχτες και ηχογραφησεις.

 

επενδυσε αφοβα στην "se" . για την "le" δεν μπορω να σου πω με ακριβεια διοτι ΔΕΝ την εχω ακουσει. (παντως αυτες τις μερες κανω ενα καθαρισματακι στην GT8 και την δινω για πουλημα.) δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα και αυτο που ακουσα απο την tonelab. βεβαια εχει δεκαδες εφφε και ευκολιες διασυνδεσης κλπ κλπ στα οποια η SE υστερει. απο την στιγμη ομως , που παιρνω τον ηχο που θελω δεν με ενδιαφερει το θεμα. :P

 

my 2 cents.  ;D ;)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου