Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΩΣ λοιπον θα ανεβαζες την ενταση αν ειχες ΜΟΝΟ αναλογικα πεταλια?Θα χρησιμοποιουσες ενα booster ή εναν compressor για να ανεβασεις την ενταση

 

Όχι ακριβώς... κάτι τέτοιο θα ανέβαζε και το noise floor. Απλά θα έπαιρνα το πεταλάκι μου και θα ανέβαζα τον διακόπτη που λέει "volume"! Mάλιστα, μερικά πετάλια μου είναι φτιαγμένα έτσι που το unity gain (η ίδια ένταση με αυτό που του βάζεις) είναι στο 9 ο'clock, και οτιδήποτε παραπάνω από αυτό μέχρι το max (5 o΄clock) είναι volume boost, δηλαδή τόσο πολύ που μπορεί να βγάλει άνετα και έναν ενισχυτή από τα... ρούχα του.  ;D

 

Αν όμως ενεργοποιήσεις ένα overdrive (στην περίπτωση του tonelab εναν ενισχυτή) τότε μπορείς να έχεις δυνατότερη ένταση.

 

Είμαι άσχετος από το μηχάνημα που συζητάμε αλλά βλέπω ότι έχει την ομάδα "pedals". Δηλαδή αυτά δεν έχουν ένταση που ρυθμίζεται; Aς πούμε ότι δεν θέλω να βάλω καν ένα amp model για τα "βρώμικα"...

 

Άλλο κακό/λάθος στο layout είναι ότι στην ομάδα "pedals" δεν έχει μόνο τα dirt boxes (overdrives-distortions-fuzz) αλλά και μη (πχ. wah, univibe ή phaser). Έτσι πχ. αν θες να ταιριάξεις κάποιο overdrive πετάλι με wah-phaser-univibe (τι πιο φυσιολογικό), ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!! (και μπορεί να μη θες βρε παιδί μου να χρησιμοποιήσεις καθόλου amps - πάντα, όλα αυτά, στα πλαίσια της χρήσης της ως εφεδιέρας που λέτε). Όχι, μην μου πείτε ότι μπορείς να βάλεις κάτι πριν, μετά ή στη λούπα γιατί η φιλοσοφία της είναι "τα κάνω όλα και συμφέρω".

 

Επίσης, στην LE θα μπορούσαν τουλάχιστον να είχαν βάλει USB αλλά ακόμη λείπει. Θα έκανε τα πάντα ευκολότερα για αυτούς που τη θέλουν με PC.

 

Aυτό της Fractal Audio που ανέφερε ο Alter θεωρούνται high-end; Kαι πόσο κοστίζουν πάνω κάτω; Θεωρητικά μιλάω γιατί αυτό και όλες οι παρεμφερείς φέτες - αγγουροντομάτες κλπ. έχουν τέτοιο μηδενικό mojo που με απωθούν βαθύτατα (θα πουν οι άλλοι, καλά, και η Ακατανόμαστη έχει mojo δλδ;)

 

 

(Χαιρετούμε και το στρατευμένο νιάτο!)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απλά θα έπαιρνα το πεταλάκι μου και θα ανέβαζα τον διακόπτη που λέει "volume"!

 

Και ΠΩΣ θα το κανεις αυτο οταν παιζεις LIVE? :) :)

Θα σκυψεις την ωρα που θα θελεις να κανεις σολο και θα  ανεβασεις το vol απο το πεταλι? ;) :) :)

 

Αν εχεις σωστο booster & comp δεν ανεβαινει καθολου το noise floor  ;) (μαλιστα στην TL που εχει NR το προβλημα απλα δεν υφισταται ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα έπαιρνα το πεταλάκι μου και θα ανέβαζα τον διακόπτη που λέει "volume"!

 

Και ΠΩΣ θα το κανεις αυτο οταν παιζεις LIVE? :) :)

Θα σκυψεις την ωρα που θα θελεις να κανεις σολο και θα  ανεβασεις το vol απο το πεταλι? ;) :) :)

 

Αν εχεις σωστο booster & comp δεν ανεβαινει καθολου το noise floor  ;) (μαλιστα στην TL που εχει NR το προβλημα απλα δεν υφισταται ;))

 

Mα το booster και το comp βρίσκονται κι αυτά στην ομάδα pedals, άρα ούτε αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν σου αρέσει συγκεκριμένα ένα από τα od/dist/fuzz του μηχανήματος.

 

Το άλλο σε live θα ήταν εύκολο: από το βασικό ήχο (καθαρά ή πολύ ελαφρό crunch), το πατάς και presto, βρωμιά με την ένταση που θες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα το booster και το comp βρίσκονται κι αυτά στην ομάδα pedals, άρα ούτε αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν σου αρέσει συγκεκριμένα ένα από τα od/dist/fuzz του μηχανήματος.

 

ισως δεν προσεξες τι ζητουσε ο φιλος μας να κανει:

 

αν θες drive απο τον ενισχυτη σου και θες να κάνεις ένα patch για solo στην Tonelab με λίγο delay μόνο δεν μπορείς να ανεβάσεις την ένταση σε σχεση με τα άλλα patch

 

 

αλλοιως αυτο που θες εσυ ειναι ΑΚΟΜΑ πιο ευκολο:αντιγραφεις ΟΛΟ το patch στη διπλανη μπανκα με αυξημενο το vol του "πεταλιου" & την ωρα του σολου την αλλαζεις ;)

 

γενικα ολη η επιτυχια ή αποτυχια στην TL εξαρτωνται απο τη "εξυπνη" (η μη) ΧΡΗΣΗ της ;)

 

εμενα μου πηρε αρκετο καιρο να αποφασισω ΠΩΣ θα την χρησιμοποιω "αποτελεσματικα" (με βαση τις αναγκες μου βεβαια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mα το booster και το comp βρίσκονται κι αυτά στην ομάδα pedals, άρα ούτε αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν σου αρέσει συγκεκριμένα ένα από τα od/dist/fuzz του μηχανήματος.

 

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του tonelab. Ουσιαστικά μια "χαζή" παραλειψη εκ μερους του κατασκευαστή..!

 

Ολίγον off topic: και με τα πετάλια μου και με το tonelab, έχω λύσει το πρόβλημα της αύξησης έντασης  (σε συγκεκριμένη στάθμη, πχ lead) εδώ και χρόνια με το boss ls2. Αυτό το πετάλι (εκτός απο τη βασική του λειτουργία) έχει το εξής υπερ-χρήσιμο: έχει 2 διαφορετικά volume knobs. Δηλαδή το ένα είναι πχ το στάνταρ σήμα σου και το άλλο το ορίζεις σε μια ένταση μεγαλύτερη και όταν πατάς το πετάλι σε πηγαίνει στην preset μεγαλύτερη ένταση! Είναι ότι πιο καθαρό (εκτός κι αν θέλεις να κάνεις boost που θα δώσει και επιπλέον βρώμικη αίσθηση). Αλλη μια καλή εφαρμογή είναι να το βάλεις ΠΡΙΝ απο τα overdrive και ενεργοποιώντας το (να στέλνει πιο δυνατό σήμα), αποκτάς περισσότερο gain στο πετάλι overdrive.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι SF, απλά σκέφτομαι τους πιθανούς περιορισμούς, thinking out loud που λέμε. Πες πχ. ότι σου αρέσει πολύ το "fat dist", το "boutique od" ή το "tube od", και λες "τι ωραία που θα ακουγόταν με λίγο univibe, wah ή phaser". Μπορείς να τον έχεις αυτό τον ήχο; Μόνο από το μηχάνημα χωρίς έξτρα;

 

Kαλά, το LS2 το έχω και γω και γενικά είναι ένα από τα best kept secrets... θα μπορούσα να γράψω ένα βιβλίο με ό,τι μπορεί να κάνει...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του tonelab. Ουσιαστικά μια "χαζή" παραλειψη εκ μερους του κατασκευαστή..!

 

οντως & η πλακα ειναι οτι συνεχιζουν και το κανουν και στην LE... ::)

 

τι ωραία που θα ακουγόταν με λίγο univibe, wah ή phaser

 

με wah οχι αλλα με phaser & vibe ναι (υπαρχουν και στη μπανκα με τα modulation σε διαφορετικο incarnation (αλλο phaser & leslie/chorus)  βεβαια αλλα τη δουλεια σου την κανεις μια και μπορεις να τα "φερεις" πολυ κοντα σε αυτα της 1ης μπανκας.)

 

πραγματι ομως η δυνατοτητα να μη μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι εφε θες ταυτοχρονα (οπως στις BOSS) ειναι σπαστικη (κανει ομως τρομερα ευχρηστη την πεταλιερα σε σχεση με τις BOSS) για καποιους που θελουν παρα πολλα εφε ταυτοχρονα.

 

βεβαια ενας...γνωστος μου (ονοματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε... ;D) το ελυσε αυτο το προβλημα με τον απλουστερο τροπο...παιζει με ΔΥΟ Tonelab!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spimav μιας και εχεις και τις 2 παρατηρησες καμια διαφορα στον ηχο ? (Η ερωτηση παει περισσοτερο για τους converters που στη SE ειναι 20 και στη LE 24 )

 

Η ... μηπως τωρα που εχεις και τις 2 ... να ανεβαζες κλιπακια και απο τη LE ?  ;D

 

η επιθυμια σας ειναι διαταγη.

 

σε λιγουλακι ανοιγω νεο "ιστορικο" thread με τιτλο..."Tonelab": SE vs LE  ;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά, το LS2 το έχω και γω και γενικά είναι ένα από τα best kept secrets... θα μπορούσα να γράψω ένα βιβλίο με ό,τι μπορεί να κάνει...  ;D

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!ίσως πρέπει να ανοικτεί ένα thread σχετικό με αυτό το πετάλι-εγώ το έχω πολύ λίγο καιρό για να αναλάβω τέτοια πρωτοβουλία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου