Προς το περιεχόμενο

Reverb πεταλακια 2015...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω την παρεα  ;D

 

Εχω εδω και 10 χρονια το boss rv5 με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ειδικα για τον stereo ηχο του στα modulate και plate settings (το spring ειναι αθλιο αλλα δεν το χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως)

 

Σκεφτομαι να αγορασω αλλο ενα καποια στιγμη - οχι αμεσα- αλλα δεν εχω καταληξει. Δεδομενων των συνθηκων και επειδη προκειται για 2ο reverb δε θελω να δωσω πολλα (ναι οκ το strymon σπερνει αλλα $$$$). Λογω της μουσικης που παιζω με ενδιεφεραν περισσοτερο τα πεταλια που εχουν καλο ambience και modulation αλλα απο τα demo που εχω ακουσει απο αυτα της TC πχ (βλ trinity) μου φανηκαν λιγο πολυ υπερβολικα.

 

Το στερεο μου ειναι απαραιτητο αλλα μιας και δεν βλεπω κατι καλο στα οικονομικα (περα ισως απο το cathedral της ΕΗΧ) σκεφομουν να παρω καποιο οικονομικο μονοφωνικο, πχ EHX neo holy grail η το hall of fame mini της TC και να κουμπωσω στο output ενα απο τα stereo modulation πεταλια που εχω (palmer chorus, ehx polychorus) για να παω σε στερεο.

 

Τεσπα, πολυ μπλα μπλα, εχει δοκιμασει κανεις να συγκρινει το hall of fame mini με το holy grail nano της TC για ambience / post rock ήχο; Καμια αλλη προταση ως 100ε max?

 

 

και τελος...

 

REVERB ΚΑΛΟ?? ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ??  ;D ;D

 

Ευχαριστώ  :D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αγοράσεις το hall of fame mini, έχε υπόψη σου ότι όλο το tweaking που θα κάνεις θα είναι μέσω του software της TC. Βέβαια, άπαξ και καταλήξεις σε ήχο που να σου αρέσει, δουλεύει μια χαρά. Εάν ο χώρος στην πεταλιέρα σου δεν είναι πρόβλημα, θα πρότεινα να κοιτάξεις την κανονική έκδοση του hall of fame, καθώς επίσης και το polara της digitech.

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να ακούσεις μερικά toneprints του hall of fame, για να βεβαιωθείς ότι είναι αυτό που ψάχνεις. Προσωπικά δεν έχω παράπονο από το πετάλι, αλλά το χρησιμοποιώ στην nano πεταλιέρα μου για πολύ συγκεκριμένους ήχους, και μόνο σε Live (για ηχογραφήσεις προσωπικά έχω καταλήξει στο WET και στο strymon flint ως reverbs, αλλά από ό,τι κατάλαβα κοιτάς σε χαμηλότερο budget)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο εμενα για το κανονικο hall of fame.

 

Μεσω του software μπορεις να επεμβεις στα παντα (και ακομη περισσοτερα απο τα παντα  ;D) και να κανεις αυτο που θελεις,και να εχεις και καποια (προγραμματιζομενα μεσω του software επισης) ρυθμιστικα στα χερια σου για επιτοπου πειραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, το καλύτερο reverb της αγοράς σε αυτά τα χρήματα, ΚΑΙ όταν έβγαινε καινούριο ΚΑΙ στα μεταχειρισμένα, τώρα πια, είναι το Hardwire RV-7. Ψάξε το και θα σταματήσεις να σκέφτεσαι για άλλο reverb για πολύ καιρό.

 

Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις είτε το νέο Polara είτε το Supernatural, ναι όλα της ίδιας εταιρείας αλλά τα Lexicon algorithms και τα καινούρια, είναι τρομερά.

 

Στο λέω, ενώ είμαι μεγάλος fan της TC και των πεταλιών της. Η TC σπέρνει στα delays, εκεί είναι το παιχνίδι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην κάτοχος του Hall of Fame, το θεωρώ πολύ καλό για τα λεφτά του.

 

Το αντικατέστησα όμως με το Soundblox2 Dimension Reverb το οποίο είναι βέβαια λίγο πιο ακριβό από τα υπόλοιπα που σου προτάθηκαν, αλλά σίγουρα πολύ πιο φτηνό απο τα Strymon και Eventide. Φοβερά τα Reverb του και πλήρως παραμετροποιήσιμα (από subtle spring reverb μέχρι ταξίδι στο διάστημα). Και αν είσαι purist-ας έχει setting για true bypass. Δεν είναι όμως stereo.

 

 

 

 

 

 

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην κάτοχος του Hall of Fame, το θεωρώ πολύ καλό για τα λεφτά του.

 

Το αντικατέστησα όμως με το Soundblox2 Dimension Reverb το οποίο είναι βέβαια λίγο πιο ακριβό από τα υπόλοιπα που σου προτάθηκαν, αλλά σίγουρα πολύ πιο φτηνό απο τα Strymon και Eventide. Φοβερά τα Reverb του και πλήρως παραμετροποιήσιμα (από subtle spring reverb μέχρι ταξίδι στο διάστημα). Και αν είσαι purist-ας έχει setting για true bypass. Δεν είναι όμως stereo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πριν επανελθω με πιο περιεκτικο ποστ, ενα γρηγορο thanks για τις απαντησεις σας και ενα εξστρα thumbs up στον sgt_pappar για τον John Deacon στο avatar :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(περα ισως απο το cathedral της ΕΗΧ)

 

για ambience / post rock ήχο;

 

σόρι αν οφτόπικ.

 

εγώ θα έπαιρνα το cathedral. το άκουσα πρόσφατα από κοντά και το θέλω :)

grail ferb mode, infinite, reverse, echo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν επανελθω με πιο περιεκτικο ποστ, ενα γρηγορο thanks για τις απαντησεις σας και ενα εξστρα thumbs up στον sgt_pappar για τον John Deacon στο avatar :)

 

Εξαιρετικός αλλά πολύ υποτιμημένος ο κ. Deacon. Όταν έχεις τους άλλους 2 (Mercury + May) στην μπάντα, ποιος να ασχοληθεί με τον μπασίστα; Off topic, sorry, απλά έτσι να βγεί λίγο το παράπονο του 4 χορδού.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου