Προς το περιεχόμενο

Fender Custom Shop


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

& στις custom shop ισχυει οτι και σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες μιας συγκεκριμενης σειρας,αλλες ειναι εξαιρετικες,αλλες μετριες & αλλες απλως καλες.

 

Η χειροτερη στρατ που ειχα ποτε μου ηταν μια custom shop (ακομα περιμενει ,7 χρονια τωρα,το κοροϊδο που θα την παρει σε γνωστο αθηναϊκο μαγαζι αφου την επεστρεψα ...πανικοβλητος τρεις μερες αφου την αγορασα και την αλλαξα με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ παλι custom shop tele....)

 

αρα δεν αλλαζει τιποτα....

η μονη "μαγκια" που εχει το custom shop ειναι οτι οντως εχει "ειδικα τυλιγμενους μαγνητες" σε καποια μοντελλα (μεταξυ των οποιων και του Taq) oι οποιοι οντως ειναι εξαιρετικοι...

 

 

απο εκει περα ειναι οτι σου τυχει...αν εισαι τυχερος την εκανες...παντως εχουν πολυ ωραιες...θηκες & λουρακια.... :lol: (και απο μουρη πετανε!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω τι λέτε για τις custom shop fender guitars' date=' αλλά ο fleamail έχει δίκιο, ΔΕΝ είναι μόνο η ιδέα ότι και καλά είναι κάστομ, έχεις παίξει? [/quote']

 

Επίσης όμως ο fleamail είπε ότι δε θα αγόραζε κιθάρα...

 

Καλά για κιθάρα δεν θα τα έδινα με τίποτα...

 

Απλά δεν πείθομαι ακόμα για μια τόσο απλής κατασκευής κιθάρα, αυτό είναι όλο... :?

Δηλαδή η διαφορά απ'ό,τι κατάλαβα εκτός από τα καλούδια (ζώνες, θήκες κλπ) είναι οι "ειδικής περιτύλιξης" μαγνήτες? Σόρρυ, αλλά όσο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ και να είναι, μπορεί εμένα ή οποιουδήποτε να μην του αρέσουν, αυτό δεν τους κάνεις τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ!

 

Τέλος πάντων δεν έχω εμπειρία σε custom shop Fender, οπότε δε συνεχίζω το θέμα άλλο, απλά κλείνοντας να πω ότι προτιμώ ΑΝ είναι να δώσω 2500¤+ να τα δώσω για καμμιά πραγματικά custom κιθάρα που με διαφορετικό από strat σχήμα σώματος, με εξωτικά ξύλα που θα είναι πανέμορφα και πανάλαφρα, με διαφορετικό headstock κ.ο.κ.

Τουλάχιστον θα φαίνεται (εμφανησιακά τί διαφορά έχουν από μια μεξικάνα άραγε?) και θα ΕΙΝΑΙ custom...Γιατί και οι κιθάρες που συναρμολογεί ο Superfunk (και οποιοσδήποτε έχει την τύχη να γνωρίζει πως να το κάνει αυτό) custom είναι. Κι ας έχουν σώμα Harley Benton, ή warmoth, ή allparts, ή ό,τι άλλο σε λαιμό, μαγνήτες ηλεκτρικά κλπ κλπ...

 

ΥΓ: Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν αφορούν εκείνους που είναι "κολημμένοι" με την καλή έννοια, ή όχι με τα vintage fender, custom καθώς και με τις κιθάρες που έπαιξε ο τάδε κιθαρίστας που έχει το δείνα χρώμα κλπ.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα να τονισω οτι οι μαγνητες αυτοι σιγουρα δεν αξιζουν 3000 ευρω & σιγουρα υπαρχουν και αλλοι μαγνητες το ιδιο καλοι (& καλυτεροι απο αυτους...) :wink:

 

ομως οποιος αγοραζει μια custom shop κανει και μια επενδυση (τα μοντελα του καστομ σοπ ανεβαινουν σε αξια με τα χρονια) οποτε μπορουμε να το δουμε & απο αυτη τη σκοπια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος αγοραζει κιθαρες για να κανει επενδυση,εχει χασει το τρενο.

οι κιθαρες ειναι για να παιζουμε και να τις χαιρομαστε.

γνωμη μου!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε & οποιος αγοραζει πινακες εχει χασει το τρενο & οποιος αγοραζει γη εχει χασει το τρενο & οποιες αγοραζει μετοχες εχει χασει το τρενο & γενικα οποιος επενδυει χανει το τρενο... :roll:

 

ΧΑΛΑΡΑ οι Vintage κιθαρες αποτελουν τα τελευταια ειδικα χρονια την καλυτερη ισως επενδυση με περιπου 15%-20% σταθερη ανοδο το χρονο..... (ειδικα οι Fender)..

 

προσωπικα εγω περιμενω μια πολυ καλη συνταξη απο τα 2-3 καλα κομματια που κρατησα (ενω εχω μετανοιωσει ΠΙΚΡΑ για τα πολλα κομματια που σαν ηλιθιος πουλησα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επιχειρηματα περι της μιας η της αλλης αποψης εχουν ειπωθει εκατομμυρια φορες εκατερωθεν................

 

Ο καθενας εχει την αποψη του και καλα κανει και εγω προσωπικα κραταω δυο πραγματα:

 

1) oti καποια μοντελλα custom shop που εχω δοκιμασει (μετρουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου και ο χρονος που διεθεσα ηταν πολυ μικρος για να εχω ολοκληρωμενη αποψη) ΔΕΝ ακουγονταν οπως οι US strat μου και ΔΕΝ ειχαν το ιδιο feel..............To ιδιο σε πολλαπλασιο βαθμο ισχυει με μια στρατ του 63 που δοκιμασα, ενος Αγγλου, ανθρωπου του υποκοσμου.....Μαλλον ομως εκει ημουν τοσο συγκινημενος που ισως να με παρεσυρε το mojo της.... :D :D :D :D

 

2) σε αυτες τις τιμες δυσκολα μπορει κανεις να νιωσει 100% πεπεισμενος οτι αξιζουν και το τελευταιο ¤

 

Υ.Γ τελευταια στα πεταχτα δοκιμασα μια fender η οποια ηταν η μονη μη CS που μου αφησε εντονη αισθηση CS. Eric Johnson sig.

 

:D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα ξαναγινω γραφικος και λαλακας και θα πω παλι την νοοτροπια του ελληνα...squier με lindy fralin και ξερο ψωμι και ΟΛΕΣ οι αλλες να πανε να μαμηθουν...ε ρε γελια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναί εντάξει, έχω πιάσει μιά φορά custom shop (strat, σε μαγαζί - Αμερική)) και ηταν καλή. Η deluxe που κυρίως παίζω αυτό τον καιρό, μου φαίνεται επίσης καλή. Και μία Tele που έχω συναμολογήσει με μέρη "άλλα αντ'άλλων" (να τω πώ? ναι θα το πώ) πάλι καλή μου φαίνεται. (Αν είναι καλά σεταρισμένο το όργανο....)

 

Κατά τη γνώμη μου το custom shop της Fender βγάζει καλά όργανα, με καλή μεταπωλητική αξία, αλλά από την άλλη έχει καλλιεργηθεί για λόγους marketing ένας υπερβολικός μύθος γύρω τους.Το ενοχλητικό είναι ότι ονομάζεται custom shop αλλά η πλειοψηφία της παραγωγής του είναι τυποποιημένη και όχι παραγγελίες.

 

Και το βασικότερο. Ρε παιδια, να δώσω 3500+ και να είναι γρατζουνισμένη?

Relic και χαζομάρες. Κιθάρα που την έχω 17 χρόνια, που τη γύριζα φοιτητής στα προβάδικα, στα καράβια και στα clubakia και που ακόμα την έχω στην "πρώτη γραμμή", σε τέτοιο χάλι δεν είναι. Και ούτε πρόκειται να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βασικότερο. Ρε παιδια' date=' να δώσω 3500+ και να είναι γρατζουνισμένη?

Relic και χαζομάρες. Κιθάρα που την έχω 17 χρόνια, που τη γύριζα φοιτητής στα προβάδικα, στα καράβια και στα clubakia και που ακόμα την έχω στην "πρώτη γραμμή", σε τέτοιο χάλι δεν είναι. Και ούτε πρόκειται να γίνει.[/quote']

 

Eσύ είσαι μόνο γι αυτή http://cgi.ebay.com/NEW-FENDER-JEFF-BECK-ESQUIRE-RELIC-LTD-GUITAR_W0QQitemZ270049888420QQihZ017QQcategoryZ38083QQcmdZViewItem

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα ξαναγινω γραφικος και λαλακας και θα πω παλι την νοοτροπια του ελληνα...squier με lindy fralin και ξερο ψωμι και ΟΛΕΣ οι αλλες να πανε να μαμηθουν...ε ρε γελια...

 

Ξέρεις ότι γενικά συμφωνώ μαζί σου σ'αυτό, απλώς εν προκειμένω, αναρωτιέμαι,

 

ενώ πχ για την Tom Anderson (suhr, PRS, Parker κλπ κλπ) δέχομαι να πληρώσω παραπάνω για το σύστημα plek πχ, ή για το τρελό quilted φινίρισμα, τα sperzel κλειδιά και το ιδιαίτερο τρέμολο, το σύστημα με τους διακόπτες για πολλές επιλογές στον ήχο σου, την birdseye maple ταστιέρα, το ιδίου χρώματος με το σώμα headstock και άλλα τέτοια καλούδια, το εξωτικό ξύλο του σώματος ΑΛΛΑ

 

δεν καταλαβαίνω ΤΙ θα πληρώσω στη FENDER όταν με 1000-2000¤ παραπάνω μου λέει ότι θα πάρω πάλι ένα όργανο με kluson style κλειδιά, με 3 μαγνήτες κατα τ'άλλα ειδικής περιτύλιξης, με σώμα ALDER, ταστιέρα απλό rosewood (ούτε καν Brazilian που σου λένε οι άλλοι!), έναν απλό 5θέσιο και ένα φινίρισμα φθαρμένο από το χρόνο-και καλά, το οποίο μπορεί να είναι το απλό sunburst, ή το vintage white ή οποιοδήποτε solid χρώμα που σου λένε! Πράγματα δηλαδή τα οποία τα βρίσκεις σε όλες τις USA strat (πχ)!

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις πιο πολύ νόημα βρίσκω στη σειρά deluxe USA όταν δίνω 300¤ παραπάνω γιατί πληρώνω τα abalone inlays, το S1, το LSR, τα lock tuners, το κόψιμο στο neck joint για εύκολη πρόσβαση σε όλα τα τάστα κ.ο.κ.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου