Προς το περιεχόμενο

Oh Ihr Menschen...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Από το masterclass που έκανα στο Ισραήλ πριν 2-3 μήνες, ο φοιτητής πιάνου Yotam Einstein παίζει ένα δικό μου κομμάτι.

 

Ταιριάζει τόσο πολύ με το πως νιώθω τώρα που είπα να το μοιραστώ μαζί σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από Masterclass που έγινε, όχι από "κανονική" συναυλία! ^_^

 

Nαί μα ακόμα και στο masterclass αφού παίζει κάποιος ένα κομμάτι, δεν πρέπει να αποδοθεί το κομμάτι όσο το δυνατόν πιστότερα στο ίδιο το κομμάτι και όσα αυτό φέρει μαζί του; Δεν θα έπρεπε σε ένα τέτοιο κομμάτι τέτοιας βαρύτητας να υπάρχει αντίστοιχη απόδοση από τον πιανίστα; Δεν θα έπρεπε να βγάζει αντίστοιχα συναισθήματα και να έχει την πρέπουσα φάτσα; Αν μασάει τσίχλα πώς θα έρθει η φάτσα; Δεν χαλάει έτσι το κομμάτι λοιπόν; Δεν μειώνει την απόδοση του παίκτη η τσίχλα την ώρα της κατάθεσης ψυχής; Έχει η τσίχλα ψυχή; Εάν έχει μήπως έβαλε το στίγμα της στο performance και έτσι εμφανίστηκαν κάποια λάθη στην απόδοση του πιανίστα; Η γεύση της τσίχλας δεν αποσπά την προσοχή χαλώντας την συγκέντρωση του παίκτη; Ακόμα και αν η τσίχλα δεν έχει ζάχαρη, η ενέργεια που ξοδεύεται στην λειτουργία του εγκεφάλου για να στείλει εντολές στη στοματική κοιλότητα και να κάνει τις κατάλληλες κινήσεις ώστε να μασηθεί η τσίχλα, δεν κουράζει τον εγκέφαλο περισσότερο ώστε να μην αποδίδει τα μέγιστα στο έργο; Εάν η τσίχλα έχει ζάχαρη δεν θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που το είδα μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη ακρόαση το πρώτο πράγμα που θαύμασα μετά το έργο ήταν η άνεση του τύπου σε σχέση με την απόδοση. Το έβγαλε έτσι χαλαρά. Φαντάσου να το ήθελε κιόλας να αποδώσει τα εκφραστικα του ρέστα.  Χαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

axtarmas έχεις δίκιο σε όλα.

 

ΑΛΛΑ

 

το παιδί είναι 16 χρονών, σε μία επαρχία στο Ισραήλ (στην Eskhol, αν και το masterclass έγινε στο Arad) και κανονικά παίζει ακορντεόν.

 

Το γεγονός ότι έπαιξε, όπως έπαιξε, ακόμη και με τσίχλα με κάνει εξαιρετικά χαρούμενο (γιατί αν και φαινομενικά απλό κομμάτι, δεν είναι εύκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

axtarmas έχεις δίκιο σε όλα.

 

ΑΛΛΑ

 

το παιδί είναι 16 χρονών, σε μία επαρχία στο Ισραήλ (στην Eskhol, αν και το masterclass έγινε στο Arad) και κανονικά παίζει ακορντεόν.

 

Το γεγονός ότι έπαιξε, όπως έπαιξε, ακόμη και με τσίχλα με κάνει εξαιρετικά χαρούμενο (γιατί αν και φαινομενικά απλό κομμάτι, δεν είναι εύκολο).

 

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λές, επίσης εντυπωσιάστηκα ότι και με τσίχλα παίζει αυτό το κομμάτι έστω και με λάθη στην απόδοση, εδώ προσωπικά με τσίχλα δεν μπορώ να παίξω σωστά τα δικά μου που είναι και πολύ απλά κομμάτια, βασικά και απολύτως συγκεντρωμένος να είμαι δεν μπορώ να τα παίξω σωστά λολ, για αυτό με εντυπωσίασε αρχικά, η ένσταση μου όμως έχει να κάνει με την πρέπουσα αντιμετώπιση ενός τόσο δυνατού έργου και όχι την απλή του αναπαραγωγή.

Πέρα από αυτά να κάνω μία ερώτηση για το κομμάτι, σε ποιό ακριβώς κλειδί είναι γραμμένο, πλησιάζει σε ντο μινόρε μήπως; Επίσης αν ήθελα να δοκιμάσω να το κάνω ένα cover μελλοντικά θα είχα την άδεια  του δημιουργού του και φυσικά θα ήταν κάποια παρτιτούρα διαθέσιμη του κομματιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου