Προς το περιεχόμενο

Θέμα με led πεταλιού κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, θα εκτιμούσα την βοήθεια/συμβουλή.

 

Έχω το Malekko ekko 616 mkii (analog delay) μερικούς μήνες, καινούριο, ελάχιστη χρήση και ξαφνικά δεν δουλεύει το λαμπάκι του true/buffered bypass. Δεν με ενοχλεί το οτι δεν ανάβει αλλά το αν έχει σχέση με το όλο κύκλωμα του πεταλιού, δηλαδή εαν είναι κάποιο ανησυχητικό σημάδι για την μελλοντική λειτουργία του. Σημειωτέον οτι στον ήχο και στις υπόλοιπες λειτουργίες δεν έχει κάποιο θέμα, λειτουργεί άψογα.

 

Ευχαριστώ.

 

 

me616mkii.thumb.jpg.cd7fa6db10b6b68d2772016aa5e6e4c4.jpg

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα καμμενο ledaki ειναι.

Αν υπαρχει εγγυηση δεν υπαρχει λογος να μπει χερι πανω στο πεταλακι.

Αν οχι κανεις μια αλλαγη led και μονος αν μπορεις και ολα καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις εντοπίσει στο πετάλι κάποια διαφορά στον ήχο όταν είναι ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο  , πιθανότατα να έχει καεί το led ή να έχει κάποια ψυχρή κόλληση ή ακόμα και βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο (δεν το νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις).Γενικά καλό είναι να το δεί κάποιος εξειδικευμένος.

Αν θέλεις να σε βοηθήσει κάποιος που να γνωρίσει από κολλήσεις να αλλάξεις το led είναι εύκολο.  Προσοχή όμως αν το κάνεις εσύ πρέπει να προσέξεις την πολικότητα δηλαδή πιο πόδι του led πάει σε ποια τρύπα (ψάξε στο google "led pinout"). Σου έχω σημειώσει που βρίσκονται οι δυο ακροδέκτες του led. Για να αποκτήσεις πρόσβαση στο led πρέπει να βγάλεις τα μεγάλα κουμπία και να λύσεις όλα τα παξιμάδια περιμετρικά που συγκρατούν την πλακέτα.

Εαν έχεις την εγγύηση ξανασκέψου το, πρίν μπείς σε αυτή τη διαδικασία που σου περιέγραψα.

Γενικότερα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα στο μέλλον.

led_pinout.thumb.jpg.e1f762cd823b41ed20a7d50ea1d79acb.jpg

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα καμμενο ledaki ειναι.

Αν υπαρχει εγγυηση δεν υπαρχει λογος να μπει χερι πανω στο πεταλακι.

Αν οχι κανεις μια αλλαγη led και μονος αν μπορεις και ολα καλα :)

Ευχαριστώ.

Εγγύηση υπάρχει αλλά θα πρέπει να πάει Αγγλία μετά Αμερική κλπ. Για ένα λαμπάκι...άστο καλύτερα!

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις εντοπίσει στο πετάλι κάποια διαφορά στον ήχο όταν είναι ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο  , πιθανότατα να έχει καεί το led ή να έχει κάποια ψυχρή κόλληση ή ακόμα και βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο (δεν το νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις).Γενικά καλό είναι να το δεί κάποιος εξειδικευμένος.

Αν θέλεις να σε βοηθήσει κάποιος που να γνωρίσει από κολλήσεις να αλλάξεις το led είναι εύκολο.  Προσοχή όμως αν το κάνεις εσύ πρέπει να προσέξεις την πολικότητα δηλαδή πιο πόδι του led πάει σε ποια τρύπα (ψάξε στο google "led pinout"). Σου έχω σημειώσει που βρίσκονται οι δυο ακροδέκτες του led. Για να αποκτήσεις πρόσβαση στο led πρέπει να βγάλεις τα μεγάλα κουμπία και να λύσεις όλα τα παξιμάδια περιμετρικά που συγκρατούν την πλακέτα.

Εαν έχεις την εγγύηση ξανασκέψου το, πρίν μπείς σε αυτή τη διαδικασία που σου περιέγραψα.

Γενικότερα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα στο μέλλον.

Μια χαρά παίζει. Το μόνο που με απασχολεί είναι η πρόγνωση για το μέλλον. Έτσι όπως μου το περιγράφεις ακούγεσαι καθησυχαστικός. Όσο για επέμβαση απο μέρους μου ούτε με σφαίρες. Ειμαι τελείως άσχετος. Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την υπόδειξη :)

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν το αγορασες απο αμερικη το πεταλι δεν ισχυει η εγγυηση του. Πολλες φορες τα λεντακια συνδεονται κατευθειαν πανω στον διακοπτη ομως, και δεν επηρεαζουν το υπολοιπο κυκλωμα. Ενας ηλεκτρονικος μπορει και να στο φτιαξει ευκολα, αν δεν βρεις ακρη με την εταιρια. Στειλε τους παντως μειλ με το προβλημα, μπορει να σε βοηθησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πρωτον, απο τις οδηγιες, τσεκαρε οτι δουλευει ως περιγραφεται εδω

 

"BYPASS CIRCUIT:

 

The bypass circuit is only active when the effect is off. Choosing buffered will light the LED; true is LED off.

If you have the buffered bypass circuit on and the LED goes out when you engage the effect, the pedal is working correctly."

 

 

Κατα δευτερον, εισαι σιγουρος οτι οταν το κουμπι του buffer ειναι ενεργοποιημενος (δλδ οταν θα επρεπε να αναβει το λαμπακι) οτι ο μπαφερ ειναι οντως ανοιχτος; Αν ο διακοπτης ειναι δυο θεσεων (δλδ πχ αν μενει πατημενος μεσα αν το πατας και επανερχεται εξω οταν το ξαναπατας) μπορεις να δεις αν ο μπαφερ ειναι ενεργος βγαζοντας το απο το ρευμα. Αν συνεχισει να περναει σημα οταν το πεταλι ειναι οφφ σημαινει οτι το true bypass λειτουργει. Οταν ο μπαφερ ειναι ενεργος θα πρεπει να μην περναει σημα στο ιδιο σεναριο- τσεκαρε λοιπον και τα δυο σεναρια για να βεβαιωθεις οτι ειναι απλως το led και οχι καποιο αλλο μερος του κυκλωματος. Γενικα βεβαια θα πρεπει να ακους τη διαφορα οταν ενεργοποιεις και απενεργοποιεις το μπαφερ με το πεταλι κλειστο, αρκει να μην προηγειται και ακολουθει αλλος μπαφερ, με λιγα λογια δοκιμασε το πεταλι απολυτως μονο του αναμεσα στην κιθαρα και τον ενισχυτη σου.

 

Το λεδ δεν ειναι αυτο που σου υπεδειξε ο Αρχελαος παντως, εσυ μιλας αν καταλαβα καλα για το led πανω δεξια στο πεταλι, σωστα;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αγορασες απο αμερικη το πεταλι δεν ισχυει η εγγυηση του. Πολλες φορες τα λεντακια συνδεονται κατευθειαν πανω στον διακοπτη ομως, και δεν επηρεαζουν το υπολοιπο κυκλωμα. Ενας ηλεκτρονικος μπορει και να στο φτιαξει ευκολα, αν δεν βρεις ακρη με την εταιρια. Στειλε τους παντως μειλ με το προβλημα, μπορει να σε βοηθησουν

Το έχω πάρει απο ευρωπαϊκό dealer. Σωστός, καλή ιδέα να στείλω μέιλ απευθείας.

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το λεδ δεν ειναι αυτο που σου υπεδειξε ο Αρχελαος παντως, εσυ μιλας αν καταλαβα καλα για το led πανω δεξια στο πεταλι, σωστα;

Σωστά.

 

Έχει μια μικρή διαφορά στον ήχο, στις ψηλές συχνότητες. Θα τριπλοτσεκαρω ξανά όπως και να'χει. Σ'ευχαριστω

 

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πρωτον, απο τις οδηγιες, τσεκαρε οτι δουλευει ως περιγραφεται εδω...

 

Είχες δίκιο. Το λαμπάκι λειτουργεί οταν είναι απενεργοποιημένο μόνο το πετάλι. Δεν είχε manual και είχα να το χρησιμοποιήσω μήνες γιατί δεν είναι το βασικό μου delay. Δική μου παράλειψη. Ευχαριστώ για τη βοήθεια όλα τα παιδιά!

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου