Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ταστιέρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μάγκες, έχω μια ESP LTD EC-1000 Deluxe VB και θέλω να χαμηλώσω τα τάστα όσο δεν πάει.

 

Μετά απο 2 σετάπ σε διαφορετικά κουρδίσματα και διαφορετικές χορδές εξακολουθεί να είναι πολύ χαμηλά (όπως θέλω) στα πρώτα τάστα και κάπου στο 12ο και μετα να απογειώνεται. Εχοντας μάθει στην Jackson warrior xt μου (που για τα δικα μου θέλω έχει την καλύτερη ταστιέρα εβερ) με χαλάει που δεν μπορώ να αποδώσω το ίδιο στην ESP.

 

Δεδομένου οτι δεν είναι απο ότι φένεται θέμα setup, τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να χαμηλώσει και πόσο θα κοστίσει? Χωρίς βέβαια να επηρεαστεί η απόδοση του οργάνου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα μάγκες, έχω μια ESP LTD EC-1000 Deluxe VB και θέλω να χαμηλώσω τα τάστα όσο δεν πάει. Μετά απο 2 σετάπ σε διαφορετικά κουρδίσματα και διαφορετικές χορδές εξακολουθεί να είναι πολύ χαμηλά (όπως θέλω) στα πρώτα τάστα και κάπου στο 12ο και μετα να απογειώνεται. Εχοντας μάθει στην Jackson warrior xt μου (που για τα δικα μου θέλω έχει την καλύτερη ταστιέρα εβερ) με χαλάει που δεν μπορώ να αποδώσω το ίδιο στην ESP.

 

Δεδομένου οτι δεν είναι απο ότι φένεται θέμα setup, τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να χαμηλώσει και πόσο θα κοστίσει? Χωρίς βέβαια να επηρεαστεί η απόδοση του οργάνου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το πρόβλημα σου είναι αμιγώς θέμα setup. Από ότι κατάλαβα, δεν έχεις θέμα με τα τάστα (...) αλλά με το action, δηλαδή το ύψος των χορδών από τα τάστα. Anyway, πάνε την κιθάρα σου σε κάποιον να στην κάνει ένα σεταπ (αν θες και είσαι από Αθήνα/Θεσσαλονίκη μπορώ να σου προτείνω αυτούς που στέλνω εγώ τις κιθάρες μου και είμαι ευχαριστημένος) ή κάνε την μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου.

 

Για την LTD σου πρώτα θα τσέκαρα το λαιμό κατά πόσο είναι ρυθμισμένος/ίσιος, μετα θα χαμήλωνα κατά το δοκούν τις χορδές από τη γέφυρα. Είναι απλή διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Το θεμα ειναι οτι εαν χαμηλωσει αλλο, θα βρισκει στο 1ο κομματι της ταστιερας. Τωρα στα πρωτα ταστα ειναι οπως πρεπει (οριακα δηλαδη) και γυρω στο 12ο ειναι που ειναι πιο ψηλα.

 

      Μολις την πηρα απο setup. Ο συγκεκριμενος μαστορας μου ειπε οτι δεν παει πιο χαμηλα και οτι θελει μετατροπη για να γινει αυτο.

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι σημαίνει "μετατροπή ταστιέρας"; Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος στο τι σου είπε ο μάστορας;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος μου ανεφερε για στοκαρισμα. "Γεμισμα" των ταστων ωστε να μικρυνει η αποσταση των χορδων σε εκεινα τα σημεια.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, τρεις είναι οι περιπτώσεις:

 

1. Ισιωμα απο τη βέργα και χαμήλωμα χορδών.

2. Κάποια τάστα είναι ψηλά και θελουν τρίψιμο για να γίνει ίσια η ταστιέρα (συμβαίνει σε πολλές budget κιθάρες).

3. Αν είναι παλιά η κιθάρα, κάποια ταστα είναι φαγωμένα και θελουν άλλαγμα.

 

Αυτό που σου είπε μάλλον δεν το κατάλαβες καλά, καθως δεν υπάρχει.

 

Σε κάθε περίπτωση τα 2 πρώτα περιλαμβάνονται στο σεταπ ενος καλού μαστορα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου αγαπητε. Οποτε το σωστο ειναι οοοοοοολη η ταστιερα να εχει την ιδια αποσταση απο τις χορδες, αλλιως ειναι θεμα setup. Υπο αυτα τα δεδομενα θα κανω αλλη μια κουβεντα με τον μαστορα και θα ενημερωσω για την πορεια των διαπραγματευσεων!

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως σου είπε και ο yameth, ή τα τάστα βίρσκονται όλα στο ίδιο "ύψος" οπότε είναι θέμα ρυθμίσεων είτε κάποια είναι πιο ψηλά/χαμηλά και πρέπει να διορθωθούν.

Αν έχει στραβώσει τελείως το ξύλο (πράγμα όλο και πιο σπάνιο στην εποχή μας) το περισσότερο που μπορεί να γίνει είναι να βγουν τα τάστα, να πλαναριστεί η ταστιέρα με τρίψιμο και να μπουν καινούρια.

(Στοκάρισμα κλπ δεν υπάρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Το οργανο ειναι καινουργιο και το εχω σε αριστη κατασταση. Της εχω κανει 3 setup σε 2 χρονια αλλα το γεγονος οτι μετα απο ολα αυτα ενα κομματι της ταστιερας ειναι πιο χαμηλα απο το αλλο μου κανει εντυπωση. Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια θα το ψαξω και επιστρεψω..

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου