Προς το περιεχόμενο

Πως πετυχαίνω αυτόν τον ήχο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[flash=200,200]

 

Τον ηχο της κιθαρας στο 3:18. Ξερω ειναι παραμορφωση αλλα ειναι καπως διαφορετικη απ'την "κανονικη", ειναι καποιος ενισχυτης ή χρειαζομαι πεταλι και τι? Ευχαριστω.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεον η παραμορφωση ειναι διαφορετικη. Τα εχω αυτα τα εφφε που ειπες αλλα δεν φτανουν.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παίξιμο μπορεί και να μην είναι κιθαριστικό άλλα πλήκτρα.

Μια lead τέτοια χροιά στα Kurzweil που χρησιμοποιώ την έχω. Στα εφέ φοράει EQ+chorus+ delay τα οποία 3 εφέ περνάνε μέσα από ένα overdrive. Μεσαία συχνοτικά.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κιθαρα ειναι, απλα εχει αυτη τη παραμορφωση που μου θυμιζει τα ηχεια μου οταν βαζω την ενταση πιο δυνατα απο οσο σηκωνουν.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των εφφέ (chorus, reverb, delay), νομίζω πως είναι fuzz και δη Big Muff σε πολύ καθαρό ενισχυτή με λίγα μπάσα και αρκετά  πρίμα στο πετάλι.

Επίσης, πιθανότατα να έχει και αρκετό sustain στον κομπρέσορα.

Στην αρχή του solo που ακούγεται κάτι σαν synth, είναι, μάλλον, λίγο χαμηλωμένο το volume της κιθάρας.

Και για να το πάω και λίγο παραπέρα, αυτή η ατάκα στην πένα που ακούγεται μπορεί να είναι πολύ πολύ πολύ λίγο phaser.

Κάτι σαν Gilmour wannabe ένα πράγμα στο σύνολό του.

Λέω εγώ τώρα...

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το fuzz συναινώ και εγώ, εξού και αυτή η παραμόρφωση που σου θυμίζει

εχει αυτη τη παραμορφωση που μου θυμιζει τα ηχεια μου οταν βαζω την ενταση πιο δυνατα απο οσο σηκωνουν.

Ίσως και να είναι και ντουμπλαρισμένη, εξού και το πάχος το ηχητικό.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ενισχυτής. Είναι κιθάρα line in στην κονσόλα με κάποιο φαζ ή κάποιο distortion, βαρύ eq για να μην ξύνει και πολλά εφέ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου