Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άκου δω μπαθόθκυλο... με κλέβειθ θυνέχεια.

Ειθαι απαχάδεχτοθ.

Με το μπαβδόν αλλά έχω αβγά ανακλαστικά λόγω κλιματιστικού (αβιστεβή αγκύλωση).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς φροντίσαμε αυτή, την πιο βασική ελευθερία, να την παραδώσουμε από πολύ νωρίς.

 

Δαιν τιν παραδοσαμαι φιλως μας τιν ΑΙΚΛΕΨΑΝ οι ευρωπεη που μας μεισουν γειατι εχουμαι της οραιοταιρες παραλιαις κε πολικατικιαις τυπου Γκαουντί στα χορια μας

 

 

Αποφασίζουν λοιπόν αυτοί που μας πληρώνουν

 

ναι τους παλιοτοκογλυφους μαμω το Σταρενιο μου μαμω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τρόλευς. Κι αυτόν τον τζαζ τζόκερ πως τον λένε για κομμουνιστή τον κόβω.

 

Κόβε τον για ότι θέλεις, αλλά εμένα μη με ξαναπείς γερμανοτσολιά γιατί θα εισπράξεις χριστοπαναγίες.

 

Με αγάπη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τρόλευς. Κι αυτόν τον τζαζ τζόκερ πως τον λένε για κομμουνιστή τον κόβω.

 

Αποποιούμαι μετά πάθους οποιαδήποτε ιδεολογία πολιτική, φιλοσοφική, ταντρική, εθνική, κοινωνική, γαστριμαργική, σεξουαλική, μουσικολογική, ποδοσφαιρική, τεχνολογική, κοινωνική, οικονομική ή ορμονική. Μου περιορίζουν τη σκέψη και ειδικότερα την ικανότητα να αναγνωρίζω τα λάθη μου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβε τον για ότι θέλεις, αλλά εμένα μη με ξαναπείς γερμανοτσολιά γιατί θα εισπράξεις χριστοπαναγίες.

Νενέκο, φιλελέ, Γερμανοτσολιά ραμολιΤρόλευ, δε ρίχνεις και τίποτα απο δώ που χω να εισπράξω απο παραμονή του Αη-Γιούτσου;

Ας είναι και ΧριστοΠαναγίες (βάλε και κανα όσιο για σαγανάκι).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, δεν εκπλήσσομαι για το ότι δεν ξέρεις καν τι λες. Είναι προϋπόθεση η άγνοια για να πιστεύει κάποιος αυτά που πιστεύεις. Το πρόβλημα θα ήταν αν είχες επίγνωση, και παρ' όλα αυτά επέμενες σε αυτές τις πεποιθήσεις - κάτι που ισχύει για διάφορους άλλους όμως.

 

Παρ' όλα αυτά (και επειδή οι πολιτικές αναφορές ενοχλούν τον admin) κάνε μία προσπάθεια να κατανοήσεις ότι αυτό που έγινε, επί της ουσίας έχει καταστρέψει την πλειοψηφία (ειδικώς τα συνοικιακά μαγαζιά) των εμπόρων που, όταν τελειώσει το στοκ τους, δεν θα είναι σε θέση να εισάγουν πλέον τα είδη τους (κιθάρες π.χ., όχι ακριβές, αλλά από εκείνες που παίρνουν οι μπαμπάδες στα παιδάκια που αρχίζουν το ωδείο).

 

Η μόνη πιθανότητα να μην σε αφορά αυτό, είναι αν απασχολείσαι στον Δημόσιο Τομέα, οπότε πες το μας να μην χάνουμε και άλλο χρόνο.

 

Αγαπητό νεοφιλελεύθερο troll(ey), με τη σειρά μου μπορώ να πω ότι δεν εκπλήσσομαι διόλου για το περιεχόμενο της απάντησής σου. Κι εξηγούμαι:

 

 

- Για άλλη μια φορά, ο διαχωρισμός καλών μικρομαγαζατόρων (έχει σημασία το πρώτο συνθετικό, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την κλάψα που μόνο ο μικρός μαγαζάτορας δικαιούται και προφανώς όχι ο... γραφικός και τεμπέλης εργαζόμενός του) και δημοσίων υπαλλήλων.

 

Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα πιπιλάς (πιπιλάτε?) το "επιχείρημα" περί ΔΥ, μιας και η ίδια η ζωή σας διαψεύδει. Αλλά ειλικρινά, θέλω να μου απαντήσεις σε τούτο: Για τις κυριακάτικες αργίες που μετατρέπονται σε εργάσιμες, είπες ποτέ κάτι? Δε βλάπτουν τα μικρομάγαζα (ειδικώς τα συνοικιακά όπως λες κι εσύ)? Μπορούν πράγματι να ανταγωνιστούν τα μικρά μαγαζιά τις μεγάλες πολυεθνικές?

 

Η απάντηση είναι προφανής trolley, όμως σαν σωστός νεοφιλελεύθερος και λάτρης της ελεύθερης αγοράς, είσαι υπέρ του ανοίγματος των καταστημάτων τις Κυριακές. Ευρώπη δε μένουμε άλλωστε? ;) Και φυσικά, οι Κυριακές είναι ένα μόνο παράδειγμα.

 

 

- Αποκρύπτεις το γεγονός ότι ακριβώς λόγω CC και αδυναμίας αγοράς από το εξωτερικό, οι ντοπιοι μαγαζάτορες παίζουν μπάλα μόνοι τους. Επίσης, αποκρύπτεις το γεγονός ότι πολύ σημαντική μερίδα των ελληνικών επιχειρήσεων θα είχε όφελος ακόμα και από την έξοδο από το ευρώ. Αυτά τα γράφω απλώς για να αποδομήσω την καραμέλα περί "συνολικής και ενιαίας" ζημιάς των ελληνικών επιχειρήσεων. Δεν είμαι σίγουρος αν πιπιλάς εντέχνως την καραμέλα ή έχεις πρόβλημα αντίληψης.

 

 

- Αν δε θες να χάνεις χρόνο, όπως λες, σταμάτα να γράφεις κενού περιεχομένου παραγράφους, όπως η πρώτη σου. ;D

 

 

Υ.Γ. 1: Δεν είμαι ΔΥ, είμαι εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα. Για πες μας τώρα, εσύ τι είσαι?

 

Υ.Γ. 2: [προς συντονιστές/διαχειριστές] Το παραπάνω ποστ έχει να κάνει με τα CC. Οι όποιες πολιτικές προεκτάσεις είναι μάλλον αναπόφευκτες και υπάρχουν "κατά χιλιάδες" μέσα στο thread.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπαράθεση είναι πλασματική. Τσακωνόμαστε για το τι είναι το σωστό για τη χώρα, τι είναι ηθικό, τι είναι νεοφιλελεύθερο, τι είναι ανθρωπιστικό, ποιος είναι προδότης και ποιος πατριώτης κλπ κλπ κλπ. Λες και εμείς αποφασίζουμε για το μέλλον μας. Προκειμένου να αποφασίζεις για το μέλλον σου, πρέπει να έχεις μια στοιχειώδη οικονομική, πρωταρχικά, ανεξαρτησία. Εμείς φροντίσαμε αυτή, την πιο βασική ελευθερία, να την παραδώσουμε από πολύ νωρίς. Αποφασίζουν λοιπόν αυτοί που μας πληρώνουν. Το τι θα θέλαμε να κάνουμε και πώς θα έπρεπε να είμαστε είναι κουβέντα για να περνάει η ώρα.

 

 

Ενώ συμφωνώ με όλα όσα λες, διαφωνώ με το συμπέρασμά σου. Εντελώς. Θα μείνουμε απραγείς μπροστά σε όλα όσα συμβαίνουν, γιατί είναι βολικότερο να επαναπαυθούμε στο ότι τώρα πια δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα; Η βολική αυτή ψευδαίσθηση στην οποία ΟΛΟΙ ΜΑΣ στην Ελλάδα μάθαμε να κοιμόμαστε στην αγγαλιά της, απαρνούμενοι τις κοινωνικές και πολιτικές μας ευθύνες;

 

Γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ μπορούν να αλλάξουν, τωρα κιόλας, ΠΟΛΛΑ. Για την ακρίβεια, θα τολμούσα να πω ότι είναι ακόμα στο χέρι μας να αλλάξουν τα περισσότερα. Τώρα, αν είναι τα πιο σημαντικά ή όχι, είναι άλλη κουβέντα. Αλλά με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ το ότι δεν μπορούν να αλλάξουν.

 

Τώρα, το αν ΘΕΛΟΥΜΕ να αλλάξει το παραμικρό, αυτό μάλιστα, μπορώ να το δεχτώ σαν επιχείρημα. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, που λέει και ένα βαμπίρ, ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ να αλλάξει το παραμικρό. Ας είμαστε ειλικρινείς, έστω και τώρα κοντά στο τέλος.

 

Το είπε και ο μεγάλος κοινωνικο-πολιτικός σκεπτικιστής Dave Mustaine, εξάλλου:

the world don't want to be changed, only left alone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποποιούμαι μετά πάθους οποιαδήποτε ιδεολογία πολιτική, φιλοσοφική, ταντρική, εθνική, κοινωνική, γαστριμαργική, σεξουαλική, μουσικολογική, ποδοσφαιρική, τεχνολογική, κοινωνική, οικονομική ή ορμονική. Μου περιορίζουν τη σκέψη και ειδικότερα την ικανότητα να αναγνωρίζω τα λάθη μου.

Μ' αυτά που γράφεις θα μας το κλείσεις το μαγαζί.

Κάτι πρέπει να είσαι, κι αν δεν είσαι, θα σε κάνουν.

Αν δεν μπορούν να σε κάνουν, θα θεωρήσουν απλά ότι είσαι με τους "άλλους".

Κι ας είναι οι ίδιοι οι "άλλοι".

 

Δεν έχω κλιματιστικό, λιώωωωωνωωωωω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου