Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...Να του πάρουν τα σπίτια και να τα δώσουν στους φτωχούς.

 

Μα το θέμα είναι να υποφέρουν ώστε να στραφούν στα μπλουζ και στην πρωτογενή παραγωγή και στα πελετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο χαρυλάτρον. Στο κάτω κάτω τι φταίω εγώ που είναι φτωχοί; Ας πρόσεχαν. Να έκαναν σωστές επιλογές. Να πάνε να παίξουν μπλούζ. Κι άμα χάσουν το σπίτι τους στα παπάρια μου. Δικό μου είναι;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν δυο γείτονες σ’ ένα χωριό. Ο ένας απ’ αυτούς λοιπόν όλο παραπονιόταν στον Θεό επειδή ο γείτονας του είχε κατσίκα ενώ αυτός δεν είχε. Και όσο έβλεπε τον γείτονα του να χαίρεται με την κατσίκα του, τόσο και θύμωνε και ζήλευε περισσότερο.

Εμφανίζεται λοιπόν κάποια στιγμή ο Θεός και του λέει…

– Έλα Τάκη μου, πες μου τέκνο μου κι εσύ τι θέλεις. Ότι ευχή έχεις θα σου την εκπληρώσω. Θέλεις κατσίκα, θέλεις πρόβατα, θελεις χωράφια, τι θέλεις;

Και απαντά ο Τάκης:

– Θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα μου.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν φαντάζεστε πόσο με τρώει να μπω κι εγω στην κουβέντα. Εχω κι εγώ άποψη.

 

Αλλά αυτό που οι Κανονισμοί μου έλεγαν χωρίς να το εξηγούν, το έζησα και στην πράξη τα τελευταία χρόνια. Και το εξηγώ.

 

Οταν ενας συζητητής ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε μια πολιτικοοικονομική ΘΕΩΡΙΑ ή σε κάποια θρησκεία, μιλά συναισθηματικά και όχι τόσο πραγματιστικά. Υποστηρίζει το "σωστό".

Ως εκ τούτου είναι συζητήσεις παράλληλες αυτές που μπορούν να γίνουν και συνήθως πολύ φορτισμένες, χωρίς να καταλήγουν σε κοινό ή έστω ωφέλιμο συμπέρασμα.

 

Υπάρχει όμως ο γνωστός χώρος για τετοιου είδους συζητήσεις και το ξέρετε αλλά κάτι σας τρώει να τα πείτε ανοιχτά. Don't.

 

Viva Zapata!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν δυο γείτονες σ’ ένα χωριό. Ο ένας απ’ αυτούς λοιπόν όλο παραπονιόταν στον Θεό επειδή ο γείτονας του είχε κατσίκα ενώ αυτός δεν είχε. Και όσο έβλεπε τον γείτονα του να χαίρεται με την κατσίκα του, τόσο και θύμωνε και ζήλευε περισσότερο.

Εμφανίζεται λοιπόν κάποια στιγμή ο Θεός και του λέει…

– Έλα Τάκη μου, πες μου τέκνο μου κι εσύ τι θέλεις. Ότι ευχή έχεις θα σου την εκπληρώσω. Θέλεις κατσίκα, θέλεις πρόβατα, θελεις χωράφια, τι θέλεις;

Και απαντά ο Τάκης:

– Θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα μου.

 

Μαζι σου,αλλα το θεμα  με την στεγαστικη πιστηκαι την ενοικιαση ειναι οτι οι κατσικες ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ σε κανεναν,και οι δυο τις ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ (ο ενας με ενοικιο και ο αλλος με... leasing  ;D)

 

αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει....κατσικα... ;D

 

παρολα αυτα ο ενας και χανει τη χρηση της κατσικας του και ΠΛΗΡΩΝΕΙ την κατσικα του αλλου....

 

Εκτος και αν θεωρεις οτι μια οικογενεια που ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙ την κατοικια της εχει μικροτερο δικαιωμα στη...στεγαση απο μια που την χρεομισθωνει...οποτε παω πασο... :)

 

Κι άμα χάσουν το σπίτι τους στα παπάρια μου. Δικό μου είναι;

 

μα ΟΥΤΕ δικο τους ειναι (τουλαχιστον μεχρι να το ΑΠΟΠΛΗΡΩΣΟΥΝ)

 

ΤΙ ακριβως ΔΕΝ καταλαβαινεις?

 

Σωστά τα λέει ο σουπερφάνκης. Τα δάνεια του Αλαφούζου εμείς θα τα πληρώνουμε; Να πάει φυλακή. Να του πάρουν τα σπίτια και να τα δώσουν στους φτωχούς.

 

To θεμα μας ομως δεν ειναι ο ΑΛΑΦΟΥΖΟΣ (συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι ΑΝ χρωστα και δεν πλερωνει πρεπει να πληρωσει) αλλα το αν  μια οικογενεια που ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙ την κατοικια της εχει μικροτερο δικαιωμα στη...στεγαση απο μια που την χρεομισθωνει.

 

Προφανως δεν σε συγκινει λοιπον το ιδιο μια αστεγη οικογενεια που την πεταξαν στο δρομο επειδη δεν ειχε να πληρωσει το ενοικιο με μια αστεγη οικογενεια που την πεταξαν στο δρομο επειδη δεν ειχε να πληρωσει τη δοση του στεγαστικου της.

 

θενξ φορ μεϊκινγκ ιτ κλιαρ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο σουπερφάνκης. Τα δάνεια του Αλαφούζου εμείς θα τα πληρώνουμε; Να πάει φυλακή. Να του πάρουν τα σπίτια και να τα δώσουν στους φτωχούς.

 

Τον αγαπάς τρελά τον Αλαφούζο έτσι δεν είναι;

 

Θέλω να πω, αν δεν ήταν αυτός, δεν θα μπορούσες τώρα να ΚΑΝΕΙΣ πως δεν καταλαβαίνεις και να το γυρίσεις στα όποια δάνειά του για να αποφύγεις μια πολύ πιο δύσκολη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγαπάς τρελά τον Αλαφούζο έτσι δεν είναι;

 

Θέλω να πω, αν δεν ήταν αυτός, δεν θα μπορούσες τώρα να ΚΑΝΕΙΣ πως δεν καταλαβαίνεις και να το γυρίσεις στα όποια δάνειά του για να αποφύγεις μια πολύ πιο δύσκολη κουβέντα...

 

ενταξει μπορει να εχει μεινει πισω στις δοσεις του ο ανθρωπος. δεν τον ψεγω που αγωνια,αλλα οχι και να κανουμε πως δεν καταλαβαινουμε.....

 

κατσε να του κανω μια ακομα ερωτηση ακομα πιο απλη μηπως ειναι θεμα....πολυπλοκοτητας... ;D

 

ΕΓΩ δεν εχω αυτοκινητο (οντως δεν εχω),ο gdevelek εχει αλλα το εχει παρει με ΔΑΝΕΙΟ, αν του το παρουνε επειδη δεν πληρωνει τις δοσεις του (για να μη πληρωσω ΕΓΩ τις δοσεις του μια και καποιος θα πρεπει να τις πληρωσει) κανουν καλα ή κακα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου,αλλα το θεμα  με την στεγαστικη πιστηκαι την ενοικιαση ειναι οτι οι κατσικες ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ σε κανεναν,και οι δυο τις ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ (ο ενας με ενοικιο και ο αλλος με... leasing  ;D)

αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει....κατσικα... ;D

 

Εκτος και αν θεωρεις οτι μια οικογενεια που ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙ την κατοικια της εχει μικροτερο δικαιωμα στη...στεγαση απο μια που την χρεομισθωνει...οποτε παω πασο... :)

 

Mην πας πασο, συμφωνω. Το θεμα ειναι πως πρεπει να κοιταξουμε πως να μεγαλωσουμε σαν παραγωγικοι ανταγωνιστικοι ανθρωποι και οχι να μειωνουμε τους πετυχημενους.

 

Ενα gedanken για το εμπορικο ισοζυγιο:

 

Μια χωρα εχει δυο κατοικους. Ο καθενας κανει εισαγωγη αξιας 1 ευρω. Συνολο 2 ευρω. Μεταποιει το προϊον και το πουλαει για 2 ευρω. Και οι δυο αγοραζουν το τελικο προϊον του αλλου. Συνολο 4 ευρω. Δημιουργηθηκαν 4-2 = 2 ευρω, αλλα και οι δυο μαζι στο τελος χασανε τα 2 ευρω που φυγανε εξωτερικο.

 

Συμπερασμα: Η αξια του τελικου προϊοντος πρεπει να ξεπερναει κατα πολυ, πανω απο 100%, την αξια της εισαγωμενης πρωτης υλης. Αυτο γινεται μονο μεσω των προσφορας υπηρεσιων και δη ανταγωνιστικων. Για την χωρα μας που ειναι και εισαγωγικη και στηριζεται στις υπηρεσιες το κλειδι ειναι η επενδυση στην ανταγωνιστικοτητα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η δύσκολη συζήτηση που αποφεύγω ρε παιδιά; Το αν πρέπει όλοι να έχουν ένα σπίτι και τα βασικά κι ότι το κράτος πρέπει αυτό να το διασφαλίζει; Δεν είναι αυτονόητο; Στην ανάγκη ας πάρει και τα λεφτά του σούπερφανκ που τα χει από τότενες που δούλευε σκληρά στην Αμερική μαζεύοντας πατάτες αν θυμάμαι καλά. Και τι να τα κάνει αυτός; Όλη μέρα στο νόιζ είναι και κωλοβαράει.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν πρέπει όλοι να έχουν ένα σπίτι και τα βασικά κι ότι το κράτος πρέπει αυτό να το διασφαλίζει; Δεν είναι αυτονόητο;

 

Triple_007124_329532.jpg

 

τελικα ΟΝΤΩΣ χανεις λαδια.... ;D

 

τωρα αν εννοεις οτι το κρατος πρεπει να εχει ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ παροχες που να εξασφαλιζουν τα παραπανω (και οχι απλα να χαριζει σε ολους σπιτια) στους αναξιοπαθουντες αυτο ειναι σωστο αλλα προϋποθετει

 

1.ΚΡΑΤΟΣ (που εμεις δεν εχουμε)

2.ΣΟΒΑΡΟ ΚΡΑΤΟΣ (που εμεις δεν εχουμε)

3.ΠΑΡΑΓΩΓΗ πλουτου για να παρει και το κρατος και απο αυτον να εχει κοινωνικες παροχες (που εμεις δεν εχουμε μια και το μονο που παραγουμε ειναι δημοσιους υπαλληλους και ογκωδη χρεη για να τους πληρωνουμε με αυτα)

 

 

ΤΙ δεν καταλαβαινεις λοιπον?  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου