Προς το περιεχόμενο

Βοηθάμε εναν αρχάριο να διαλέξει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ρε μάγκες. Είμαι εντελώς άσχετος απο όργανα αλλα ήρθε η στιγμή να πάρω μια κιθάρα να περνάω την ώρα μου.. Αναρωτιόμουν ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική, αλλά πλεον σκέφτομαι γιατι οχι και τις 2. (Αν διαλεξω μία θα είναι η ηλεκτρική)

1) Μοιάζουν καθόλου ή μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικα όργανα?

2) Μπορούνε να συνδεθούνε στον ίδιο ενισχυτή? (οχι ταυτόχρονα)

 

Επίσης θέλω τα έξοδα για την πρώτη κιθάρα να είναι τα ελάχιστα (μεχρι να βρω τι μου ταιριάζει και αν τελικά το γουστάρω το ολο θεμα). Ψάχνοντας στο internet είδα οτι οι HARLEY BENTON  είναι οι φθηνότερες.

3) Γιατι? Είναι κακής ποιότητας, χαλάνε ευκολα, δεν δίνουν καλό ήχο ή κάτι άλλο?

Ενα παράδειγμα είναι αυτη.. http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbstset_2_black.htm . Ποια η γνώμη σας?

 

Κι εφόσον δεν έχω ιδέα, αφού αγοράσω θα πρέπει να μάθω να παίζω κιόλας...

4) Υπάρχουν βιβλία που μπορούνε να με βοηθήσουν? H καποια site στο internet? Η κάτι αλλο? (εκτος από δάσκαλο)

 

Γενικοτερα... γίνεται να κάνω τίποτα χωρίς ενας ειδικός να ειναι δίπλα μου?

Και τέλος να προτιμήσω αγορά απο μαγαζί της γειτονιάς ή μέσω internet? Ή δεν παιζει κανένα ρόλο?

 

Υ.Γ. Το όλο σκηνικό ειναι καθαρά για διασκέδαση...Σόρρυ αν σας κούρασα κι ευχαριστώ για την βοήθεια (ή τουλαχιστον την προσπάθεια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)μαλλον μιλαμε για διαφορετικα πανω κατω οργανα με καποιες ομοιοτητες...

2)δεν εχω ιδεα..αλλα νομιζω πως ναι...εδω μπορεις να βαλεις μπασο σε ενισχιτακι κιθαρας ...τωρα για το αποτελεσμα.... ;D

3)οτι να ναι ειναι η μπεντον...το εχω ακουσει απο παρα πολλους...βεβαια μην περιμενεις κατι απο μια κιθαρα που με οοολα τα αλλα μαζι κανει 100 ευρο...

αμα βαλεις στο μιαλο σου οτι δεν περνεις ουτε εναν πρς μαγνητη με αυτα τα χρηματα νομιζω οτι καταλαβαινεις την διαφορα...

 

4) υπαρχουν διαφορα βιβλια....εγω δεν εχω παρακολουθηση ποτε μαθημα σε ωδειο..η σε σπιτι...γενικα με καποιον γνωστη οτι εμαθα το εμαθα μονος μου και φυσικα συνεχιζω να μαθαινω....

 

 

* τωρα για το θεμα οτι για αρχη θες κατι πολυ φθηνο...σωστος εισαι και γω καπως ετσι πηγαινα στην αρχη...αλλα αφου εμαθα να παιζω...ΕΛΑΧΙΣΤΑ

και πιρα κατι καλυτερο καταλαβα οτι φουντοσε το μερακι μου για κιθαρα και ασχολθηκα παραπανω...οταν αγορασα κατι ακοοοομα καλυτερο...αψογο για εμενα...τοτε καταλαβα οτι  η επιθυμια μου να μαθω να παιζω και να διευρνω τους οριζοντες μου πανω στην ταστιερα μεγαλωσε κατα συμαντικο βαθμο...

 

αποψη μου εινια παρε απο το ιντερνετ ρε....

δεν ξερεις να παιζεις οποτε δεν εχεις καποια σνθεια σε μπρατσο..διπλους ,μονους μαγνητες τρεμολο κ ιστοριες...παρε κατι να σπασεις τα δαχτλα σου και αργοτερα σιγα σιγα ψαχνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μοιάζουν καθόλου ή μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικα όργανα?

 

Κοιτα η ηλεκτρακουστικη κιθαρα ειναι σαν μια απλη ακουστικη με τη διαφορα οτι συνδεεται αν θες σε ενισχυτη. Και τα δυο ειδη που ανεφερες μπορουν να συνδεθουν στον ιδιο ενισχυτη. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να επισκευθεις καποια μαγαζια μουσικης της περιοχης σου να δοκιμασεις κιθαρες και να δεις τι σε βολευει καλυτερα. Ας ειμαστε ειλικρινεις αυτα που θα σου δειξει ενας δασκαλος δεν μπορεις να τα βρεις σε βιβλιο αλλα μια καλη μεθοδος ειναι το guitar pro για να μαθαινεις κομματια. Μεινε μακρυα απο Harley Benton, τον πρωτο καιρο θα σου φαινεται ενταξει αλλα γρηγορα θα ψαξεις για κατι καλυτερο. Προτιμησε κατι σε squier stratocaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)απαντηθηκε

 

2)οι ηλεκτρακουστικές μπορούν να συνδεθούν σε ενισχυτη ηλεκτρικής κιθάρας,αλλα βγάζουν χάλια ήχο.Υπάρχουν ενισχυτές ακουστικών οργάνων για αυτή τη δουλειά

 

3)τα προϊόντα HB είναι παμφθηνα επειδή αντιγράφουν υλοποιήσεις άλλων εταιρειών με φτηνά υλικά και κόστος (Κίνα).Δεν ειναι απαράδεκτα και δεν υστερούν σε τίποτα από προϊόντα μέχρι και διπλάσιας τιμής.Δεν θα εμπιστευόμουν μια κιθάρα της για αρχή,γιατί καποια κακοτεχνία της μπορεί να έχει κοστος στην επιδιορθωση που να φτανει το κοστος της ιδιας της κιθαρας.Το ιδιο ισχύει και για μια φτηνή κιθάρα που θα αγοραζες απο καποιο κατάστημα εδώ,αλλά σε αυτη την περιπτωση ίσως να γλυτώσεις το κοστος του 1ου service

 

4)Υπάρχουν άπειρα βιβλια και sites αλλα χρειαζεσαι και καποιον να ψιλοξέρει 2-3 πραγματα να σου δειχνει.Google για τα 2 πρωτα ή επισκεψη σε καποιο μουσικό καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εφόσον δεν έχω ιδέα, αφού αγοράσω θα πρέπει να μάθω να παίζω κιόλας...

4) Υπάρχουν βιβλία που μπορούνε να με βοηθήσουν? H καποια site στο internet? Η κάτι αλλο? (εκτος από δάσκαλο)

 

Ναι υπάρχουν, αλλά ετοιμάσου για αρκετή παραπάνω ταλαιπωρία, κόπο και στασιμότητα εκτός και αν είσαι ταλέντο το οποίο και πάλι για να το ανακαλύψεις θέλει να τριφτείς κάποια χρόνια στο όργανο. Γνωμη μου ακολούθα τον ορθόδοξο τρόπο και βρες ενα καλό δάσκαλο, και όταν θα ωριμάσει κάπως το πράγμα και θα ξέρεις τι θέλεις αποφασίζεις αν θέλεις να εξελιχθείς περαιτέρω μόνος σου ή με δάσκαλο.

 

Υ.Γ. Το όλο σκηνικό ειναι καθαρά για διασκέδαση...

 

Και για διασκέδαση να το κάνεις, πρέπει να το κάνεις σωστά, αλλιώς δε θα διασκεδάζεις αλλά θα απογοητεύεσαι όταν κάποια στιγμή θα καταλάβεις ότι περνούν τα χρόνια και εσύ απλώς επαναλαμβάνεις κάποια πράγματα που έμαθες κάπου - κάπως - κάποτε. Ξέρω πάρα πολλούς τέτοιους ανθρώπους, και - πίστεψέ με- δεν είναι ωραίο συναίσθημα. Ενώ αν τα βάλεις κάτω οργανωμένα για κάποιο χρονικό διάστημα η ικανοποίηση που θα εισπράξεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου ως παίκτης θα είναι μεγάλη.

 

Και θυμίσου: ακόμη και ένας χρόνος οργανωμένης και συστηματικής μελέτης, μπορεί να αντικαταστήσει άνετα πολλά χρόνια ανούσιας μ@λ@κινσης με το όργανο.

 

Τέλος, μεγάλο σχολείο είναι να παίζεις με άλλους, ειδικά καλύτερους από σένα. Το να κυνηγάς τη γνώση είναι σα να προσπαθείς να πιάσεις γκόμενα: θέλει θράσος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο όργανο ηλεκλτρική άλλο ηλεκτροακουστικη. Εξαρτάται τι θες να παίξεις. Εσύ αποφασίζεις

Δν έχω παίξει με την κιθαρα που έστειλες αλλά νομίζω πως είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου. Αν ξενερώσεις σε 1 μήνα δν θα κλαις τα λεφτά που έδωσες.

Εγώ σου λέω πως μπορείς να μάθεις είτε μόνο σου είτε με δάσκαλό. Απλως δν ταιριάζει σε όλους το ίδιο πράγμα. Κάνε κανα δυο μαθήματα και αν δεις πως σου αρέσει έτσι συνέχισε. Αλλιώς συνέχισε μόνο σου. Από βιβλία και site έχει πήξει ό τόπος. ΄Ψάξε στον γούγλη. Το να αγοράσεις  από ιντερνετ συμφέρει οικονομικά. Εκτός αν ξέρεις κανέναν σε μαγαζί και σε βάλει και το κλίμα της φάσης.

Καλή αρχή!

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε... Γιατί να μπλαίξεις με τις Χαλι Benton? Αν θες να μάθεις ποδήλατο στα 18 θα πας να αγοράσεις κάνα ερήπιο ΒΜΧ του 80 χωρίς φρένα και με σκελετό από σκουριασμένο σίδηρο που θα είναι αντιγραφή του αλουμινένιου ποδηλάτου του Hoffman(ο αντίστοιχος Tony Hawk του ΒΜΧ)? Έτσι ακριβώς είναι και με τις Harley Benton. Ανάλογα το πόσο λεφτά διαθέτεις μπορείς να πάρεις διάφορες μάρκες. Ξεκινώντας από τις θυγατρικές των μεγάλων εταιριών (βλ. Squier, Epiphone, κλπ)  αλλά και από τα φθηνά μοντέλα της Ibanez (που θα στο συνιστούσα) και της Cort. Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις b&ch.http://www.bachmusik.com/en/. Τώρα για να μην μπλέξεις με Internet και ιστορίες γιατί δεν πας να δοκιμάσεις σε κάνα μαγαζί της γειτονιάς σου? Δεν μας λες και τα πόσα λεφτά διαθέτεις για να σου κάνουμε καμιά πρόταση? (επίσης μπορείς να αρχίσεις και το μπάσσο...  ;D ;D ;D ::) ;D ;) )

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι για την ΗΒ που έχεις ποστάρει, πάρε την squier affinity strat από το ίδιο μαγαζί με 155Ε, την έχω πάρει κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος

 

κι αν ξενερώσεις και δεις πως τελικα δεν πολυγουστάρεις (πράγμα που απεύχομαι), την πουλάς ευκολώτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον gdevelek, παρε fender squier που ειναι η πλεον κλασικη επιλογη.....+1

για ενισχυτη υπαρχουν παρα πολλες επιλογες εως και 50€ οποτε dont worry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου