Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές - απόψεις για extreme makeover κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Θα ήθελα την άποψη/γνώμη/συμβουλή σας για ένα εγχείρημα που έχω στο μυαλό μου. Κυρίως θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για το αν είναι οικονομικά εφικτό και ρεαλιστικός στόχος το παρακάτω :

 

Η 1η μου κιθάρα ήταν μια no name stratocaster ή οποία με τις παρούσες συνθήκες δεν κάνει ούτε για διακόσμηση. Ήταν της τάξης των 150 ευρώ και με άθλια ηλεκτρικά, πιθανώς και ξύλα αλλά δεν έχω ιδέα για τα specs της, μιας και τότε δεν είχα ιδέα για το όργανο.

 

Το λοιπόν, η σημερινή της κατάσταση περιέχει σπάσιμο σε ένα μικρό του σώματος της, μπράτσο στραβωμενο χωρίς καν χορδές και μαγνήτες που μόνο θόρυβο προκαλούν. Ερωτω λοιπόν :

 

Κατά ποσό είναι εφικτό ένα extreme makeover που θα περιλαμβάνει, αλλαγή neck, επιδιόρθωση στα σπαισματα του σώματος και πλήρης αλλαγή ηλεκτρικών, pickguard, ποτενσιομετρων σε έναν καλό τεχνίτη; Δεν με ενδιαφέρει να της βάλω πανάκριβα partsβκαι να μου κοστίσει 1000-1500 ευρώ απλά να την κάνω λειτουργική ξανά γιατί υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο. Εν κατακλείδι, αυτό έχω κατά νου να αφήσω το σώμα που εκτιμώ ότι είναι απλά ένα decent ξύλο από agathis πιθανώς (έτσι λέγεται;) και θα ήθελα ιδανικά είναι μια επιπέδου mexican fender και όχι απαραίτητα μια premium partcaster. Είχα σαν σκέψη για έξοδα κάπου στα 600 ευρώ αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο

 

Έχετε να μου προτεινετε κάνα δύο καλούς μαστόρους (Αθήνα)να πάρω εκτιμήσεις από αυτούς συν βέβαια τις δικές σας απόψεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και επειδή γράφω από κινητό ο,τι δεν σας κάλυψε ή δεν ήταν κατανοητό το συζητάμε

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello! Θα δωσεις δηλαδη 6 κατοσταρικα για να φτιαξεις μια μεξικανα που μπορεις να παρεις με 4?

Αν ταιριαζει ενα μπρατσακι απο squier ή κατι τετοιο, συν ενα σετακι tonerider ή wilkinson , συν κλειδια, συν ηλεκτρικα (κοιταμε και τις αγγελιες ;) ) με δυο -δυομιση κατοσταρικα λογικα καθαριζεις. Αλλιως δεν εχει νοημα, πετας λεφτα κατα τη γνωμη μου!

Το σωμα μπορεις να το τριψεις μονος σου και να το περασεις ενα λαδακι ή λουστρο!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, όπως γράφεις. Μακάρι να "καθαρίσω" με τέτοιο ποσό. Μένει να βρω ποια specs ταιριάζουν στα δεδομένα της κιθάρας μου. Τα χέρια μου δεν πιάνουν καθόλου, οπότε θα συμβουλευτώ μάστορα. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως

 

Τη μεξικάνα την ανέφερα για να τονίσω ότι δε θέλω να φτιάξω κάτι ακριβό, απλά μια λειτουργική κιθάρα από το τίποτα που έχω τώρα και κάθεται. Ήταν εντελώς άστοχο βέβαια ;D   

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα λοιπον να κανεις την κι8αρα πειραματοζωο και να γλυτωσεις κανα φραγκο στο μελλον  ;) εχοντας μαθει και δυο πραγματα!

Ετσι κι αλλιως μονο το σωμα θα κραταγες και αυτο θα το ξαναβαφες. Η ιδια κιθαρα λοιπον δεν θα ηταν!

Και στο λεω εγω που εχω πειραξει οτι περασε απο τα χερια μου (σχεδον)8)

 

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως η κιθάρα δεν θα ήταν ίδια, μόνο στο μυαλό/συναισθηματικά. Με ψυχρή λογική θα την έδινα σε κάποιο γνωστό να την κάνει ντεκόρ σε κανα ροκόμπαρο και θα αγόραζα μια μεταχειρισμένη classic vibe ή κάτι τέτοιο και θα ξεμπέρδευα 8) ;D Αλλά δε μου βγαίνει να φάει "σουτ"

 

η συμβουλή σου για πειραματισμό θα έδινε άλλη νότα και ικανοποίηση στο εγχείρημα...Ευχαριστώ και πάλι για τις ιδέες

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή έχω και εγώ μία affinity και σκεφτόμουν το ίδιο πράγμα με σένα, κατέληξα στο ότι δεν αξίζει τον κόπο. Αν τη βαρεθώ, θα την πουλήσω. Βέβαια είναι ανάλογα και με το τι θέλεις να φτιάξεις.

 

Π.χ. : Να πάρεις ένα μπράτσο για παράδειγμα. Τι θα βάλεις; Από squier; Αξίζει; Για μένα δεν αξίζει. Θα πρέπει να πας σε κάτι καλύτερο αν κάνεις μία τέτοια αλλαγή (κατά τη δική μου γνώμη καθώς αν πας για κάτι φθηνό όπως της affinity δύσκολα θα σε καλύψει. Επίσης θα χρειαστείς κλειδιά (νομίζω στην ξεφτίλα 50 ευρώ είναι μόνο τα κλειδιά).

 

Μετά μαγνήτες + ηλεκτρικά. Με όποιο ρίσκο να μη σου αρέσουν, να μη σου αρέσουν οι συγκεκριμένοι πάνω στο όργανο που θα βγει.

 

Αν όπως είπες δεν πιάνουν τα χέρια σου, ένας μάστορας δε θα σου βγει φθηνά. Πρόχειρα πρόχειρα θα χρειαστείς και εκεί ένα 100άρι. (Μαζί με σπασίματα στο σώμα όπως είπες μπορεί και να 3πλασιάζεται το ποσό).

 

Αξίζει; Δεν ξέρω.

 

υγ. Τα ποσά τα λέω στο πολύ περίπου.

υγ2. Για τα συναισθηματικά δεσίματα σου έχω τη λύση πάντως. Κι εγώ με την πρώτη μου Jackson ήμουν συναισθηματικά δεμένος. Την πούλησα όσο όσο και σε μία ώρα μου έφυγε και το δέσιμο  :P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βημα 1ο)Αφηνεις την κιθαρα στην ακρη....

Βημα 2ο)ψαχνεις για μεταχειρισμενη classic player 50s ή 60s που με 600 ευρω βρισκεις ΑΝΕΤΑ

 

Αν συνεχισει να παραμενει αγαπημενη η παλια σου κιθαρα(πραγμα δυσκολο με μια classic player στα χερια σου) τοτε  πουλας την classic player και φτιαχνεις την παλια....πραγμα απιθανο να θες να κανεις μετα απο αυτα τα βηματα...

 

με λιγα λογια αν ειναι να αλλξεις μανικι,ηλεκτρικα,μαγνητες κλειδια,τρεμολο κλπ ε τοτε δε θα μεινει και τιποτα απο την κιθαρα με την οποια ''δεθηκες" συναισθηματικα

 

συνοψιζοντας: ΧΤΥΠΑ ΜΙΑ CLASSIC PLAYER

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου