Προς το περιεχόμενο

Ποιο synth πιστεύετε ότι μου ταιριάζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ! με λένε Γιώργο και είμαι καινούριος στο φόρουμ του νοηζ :]

 

Ο λόγος δημιουργίας αυτού του τόπικ είναι να ζητήσω την συμβουλή σας για ποιό από τα παρακάτω σηνθς πιστεύετε μου ταιρίαζει περισσότερο ... Το είδος μουσικής που παίζω είναι symphonic-power-melodic metal , η περίπτωση μου μοιάζει αρκετά με του Spiros__K στο σχετικό θρέαντ ... αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο από το μελλοντικό μου σινθ είναι να έχει γεμάτους ήχους σε strings, choirs, πιανο , ambient ήχους . Δηλαδή ότι δημιουργεί ατμόσφαιρα και κάνει τα τραγούδια μου πιο γεμάτα !

 

Χρήματα μπορώ να διαθέσω το πολύ 1100 € οπότε ας πούμε Κorg Oasys και Υamaha Motif Es είναι για μένα ακόμα άπιαστα ... σε αυτά που έχω καταλήξει είναι τα εξής

 

 

1) Casio Wk-3800

H casio απότι φένεται δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή σε αυτό τον χώρο ενω έχει αρκετές δυνατότητες !

2) Yamaha mo6

δεν πολυ εμπιστεύομαι την yamaha διότι τσιμπάει πολύ τις τιμές τις σε σχέση με αυτά που προσφέρει . Απο όσο έχω ακούσει έχει σχετικά καλους ήχους αν και όπου έψαχνα παρουσίαζαν κυριος τους ηλεκτρονικούς που δεν με ενδιαφέρουν τόσο ! Για αυτό το λόγο σκοπεύω να πάω μια μέρα στον Νάκα να το δοκιμασω απο κοντά να δω αν μου κάνει

3)KORG M50-61 workstation

είναι το πιο ακριβό αλλά όχι απαγορευτικά ακριβο ... απο ότι διάβασα και εδώ και σε άλλα site έχει καλούς ήχους αλλά ίσως είναι για πιο προχορειμένους !  :P Δεν ξέρω αν θα έκανε για αυτό που θέλω εγώ μιας και δεν άκουσα κάποιο καλό ντέμο αλλά παίζει να ναι και η καλύτερη λύση μιας και τα Κοrg έχουν αρκετά καλη ποιότητα

 

Εσείς τι θα μουπροτείνατε ? για τα παραπάνω τι γνώμη έχετε ? μήπως κάποιο άλλο θα μου ταίριαζε καλύτερα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τα 3 θα σου ελεγα Μ50. Καλό είναι να εχει και 10 παραπανω δυνατοτητες γιατι με τον καιρο θα εξελισεσαι κι εσυ.

 

Γενικά θα σου προτεινα να βρεις μια καλή ευκαιρια για Fantom X.

 

Αλλα και το Μ50 ειναι πολυ καλο. Casio δε γνωριζω και δε θα το συνιστουσα. Και το ΜΟ6 θα σε περιορισει πολυ συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 3 θα σου ελεγα Μ50. Καλό είναι να εχει και 10 παραπανω δυνατοτητες γιατι με τον καιρο θα εξελισεσαι κι εσυ.

 

Γενικά θα σου προτεινα να βρεις μια καλή ευκαιρια για Fantom X.

 

Αλλα και το Μ50 ειναι πολυ καλο. Casio δε γνωριζω και δε θα το συνιστουσα. Και το ΜΟ6 θα σε περιορισει πολυ συντομα.

 

χμ , λες ? είμαι ήδη σε συγκρότημα και σκοπεύουμε να κάνουμε live να γράφουμε μουσική και λοιπά και σαν πληκτράς φέρω μεγάλη ευθύνη! ελπίζω το Κοrg να χει καλούς ήχους για αυτά που θέλω αλλά εξάλου μάλλον από βδομάδα θα πάω σε κανένα μαγαζί να δοκιμάσω και μόνος μου ! δεν κρατιέμαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λες οτι θες καλούς φυσικούς ήχους(piano,strings) ψάξε λιγο περισσοτερο το Yamaha MO6.. Συνήθως τα Yamaha υπερτερούν σε σχεση με τα Korg σε αυτο τον τομέα(και σε αυτα τα λεφτα). Αλλα το καλυτερο ειναι να τα ακουσεις απο κοντά, όπως το πες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές και το juno g.Είναι το μοναδικό απο τα mo6, m50 το οποίο είναι σχετικά επεκτάσιμο.Με την έκδοση v2.0 χρησιμοποιείται και σαν sampler kai pad.Μπορεί να επεκταθεί και με κάποια srx.Aπο ήχους μην περιμένεις κάποια καλά οrgans, αλλά πιάνα,strings και pads είναι αρκετά καλά.Βέβαια αν δεν κάτσεις να προγραμματίσεις εσύ οποιοδήποτε synth πάρεις δεν έχει νόημα.Πχ, εγώ έχω φτιάξει αρκετά αξιοπρεπή organs αν και όταν το πήρα απογοητεύτηκα.Αυτά απο μένα.Ελπίζω να βοήθησα.Α και αν δείς στα 500 περίπου ρίξε μια ματιά στο juno di.Μου έκανε εντύπωση για τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.Δουλευω το yamaha mo6 εναμιση χρονο κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος κ τρελαμενος με τα τοσο real strings του αλλα κ με το κλαβιε του(καμια σχεση με την πλαστικουρα του korg tr & m50).

Θα εχεις αρκετες καλες κ ψαγμενες επιλογες σε strings,pads,choirs,organs,pianos & electric pianos ηχους ,οσο κ σε ηλεκτρικους ηχους.Δυστυχως εχουν αφιερωσει αρκετο χωρο σε RnB ηχους κ compination αλλα αυτο μη σε ανησιχει.

Ομως για ambient ηχους ποτε δεν προκειτε να καλυφθεις με ενα τετοιο synth οσο κ πρωχο να ειναι.Μονο τα αναλογικα εχουν τετοια γκαμα κ δυνατοτητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα ενα λαπτοπ να τρεχεις v-stack με atmosphere της spectrasonics και omnisphere της ιδιας ετεριας

 

Αν πουμε οτι ενα λαπτοπ-καρτα ήχου που στεκεται αξιοπιστα κανει 1000 (και λιγα λεω)

 

μενουν αλλα 100 ευρω απο το μπατζετ του παιδιου για να παρει

 

V-stack, 50ευρα

Omnisphere, 379 ευρα

Atmosphere, (discontinued) αλλο τοσο???

 

Βαλε 150-200 ενα midi keyboard

 

Φτασαμε κοντα στα 2 χιλιαρικα, είναι λιγο μεγαλη τιμη για ενα μηχανημα που δε θα ναι το ιδιο αξιοπιστο με ενα hardware synth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη φιλε μου εχει ενα Tr στις αγγελιες, το οποιο θα σε καλυψει μια χαρα και στο μισο σου μπατζετ. Ελεγξε και αν είναι συμφερουσα η τιμη που τ δινει το παιδι και ακου το. Ειναι μια πολυ καλη λύση για πολλα χρονια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν με ενδιαφέρουν τα vst τώρα πιο πολύ κάποιο καλό συνθ που ακούγεται καλά ! άκουσα αρκετά για το mo6 και το m50 και απο όσο έχω καταλάβει είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο αλλά το m50 έχει τα πλεονεκτήματα ότι ειναι πιο ελαφρύ , έχει περισσότερες δυνατότητες και απο όσο έχω δει καλύτερα specifications μιας και είναι νεότερης γεννιάς.

Βέβαια το mo6 έχει πιο ρεαλιστικά βιολιά που είναι πολυ ελκυστικό !! ελπίζω και τα πιο "ηλεκτρονικά" σύνολα να ναι αρκετά αλλα αν δεν ακούσω πρώτα δεν θα ξέρω ... μάλλον τετάρτη θα κατέβω να κοιτάξω.

Γενικά μέταλ μπάντες κάνουν εκτεταμένη χρήση τέτοιων ήχων και μερικοί είναι απλά υπέροχοι !

 

 

Για το Κοrg Tr που μου πες δεν ξέρω πολλά για αυτό το συνθ αλλά αν είναι αυτός που νομίζω που έβαλε την αγγελία λέει ξάνθη και μου ναι λιγο μακρια ^^

 

 

Επίσης έχω 2 ακόμα ερωτήσεις που μπορεί να ακουστούν λίγο γελοίες ...

 

η πρώτη ειναι για την πωλυφωνία ... τι ακριβώς είναι ? το κοργκ λέει 80 voices ενώ το mo6 64 voices ! πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά ?

 

δεύτερεον , που έχουν τα ηχεία τους αυτα τα συνθ ? πρέπει να πάρω μήπως και κανα ενισχυτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου