Προς το περιεχόμενο

Ποιο synth πιστεύετε ότι μου ταιριάζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου Mancubius. Το ψαχνω κοντα στους 2 μηνες το συγκεκριμενο θεμα. Θα σου πω ορισμενα πραγματα που εχω καταλαβει. Για αρχη με laptop-mid keyboard ξεχνα το live εκτος αν σου αρεσει να ζεις με τον φοβο θα κολησει-δεν θα κολησει. Μεταχειρησμενα υπαρχουν πολυ καλα μηχανηματα αλλα οπως ολα τα ηλεκτρονικα ετσι και τα συνθ δεν μπορεις να εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στον προηγουμενο ιδιοκτητη και την χρηση που εκανε στο οργανο. Κανε ενδελεχη ερευνα αγορας και οταν θα πας να ψωνισεις λιωστους στο παζαρι.Η εποχες ειναι δυσκολες και αν τα χρηματα τα εχεις κας το παιχνιδι ειναι ολο δικο σου!!! Για το ειδος μουσικης που θελουμε δεν καλυπτουν τα Roland (και ο Tuomas Holopainen των Nightwish με Korg παιζει). Εγω υστερα απο δυο μηνες ψαξιματος κατεληξα (στο συστηνω) στο Μ50. Παρε ενα ζευγαρι ακουστικα πηγαινε σε καποιο μαγαζι που να το εχουν στημενο και δοκιμασε το...κανεις δεν θα σου πει οχι!! Καλη τυχη! Φιλικα Σπυρος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα roland οπως και τα Korg πως και τα yamaha μπορουν να καλυψουν μια χαρα το ειδος και πολλα αλλα ειδη. Τι δεν εχουν τα roland δηλαδη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως.Για πιό λόγο δεν καλύπτει το ρολαντ ή το γιαμάχα την κατηγορία symphonic metal?Παιδιά ασχοληθείται λίγο με τα synth σας.Όλα μπορούν να καλύψουν τα πάντα εκτός αν λείπει κάποιο spec πχ sampler ή aftertouch το οποίο μπορείς να το ενεργοποιήσεις απο αλλού σε πολλά συνθ.(d beam, roland).Οι ήχοι είναι θέμα user.Δεν μπορώ να πιστέψω ότι παίζετε εξ ολοκλήρου με τα presets...Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο έχω δει μέχρι τώρα το m50 μου φένεται η καλύτερη λύση για τα λεφτά του ...

θα δω πάντως γιατί αυτές τις μέρες έχω άλλες έννοιες :]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,πάνε πάρε το M50 και "βγες" συναυλία με την πιο κακοσχεδιασμένη koumoutsa της KORG.

 

και πλήρωσε την και χρυσαφι για ένα σωρό extras που απότι διάβασα δεν χρειάζεσαι.

 

KORG X50.me έβγαλε και μονο του σε μερικά μεγάλα festivals στην ευρώπη.

συνήθως με την μπάντα το έχω midi και παίζω από τη rackiera μου το KORG TR-RACK και το KORG "WAVESTATION" RACK.

 

το X50 έχει τα πάντα και είναι και E L A F R Y και "DESIGNATO".

 

το μονο που δεν έχει είναι ένα kurzweil-quality piano.αλλα δεν το θες εκτος και αν κάνετε διάσκεψη χατζηνάσιο η QUEEN...

 

τέλος.

πάρτο(600euros έλεος) και περιμένω φωτογραφία αγκαλιά.

 

a,και βάλτο και συ πλαγια στο stage γιατί εδώ και 2 χρονια έχουν χαθεί οι ίσιες βάσεις απ την αγορά της ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα , δηλαδη φιλε bobkatsioni κριτηριο για ενα συνθ πιστευεις οτι ειναι η εμφανιση?(χωρις παντως να με τρελαινει κατι στο μ50 , δεν βρισκω και κατι τοσο ακραιο πανω του που να σε κανει να το βλεπεις τοσο χαλια)

Το χ50 ειναι πολυ συμπαθητικο παιχνιδακι για περιπτωσεις  που δεν θελεις να σου φευγει η μεση απο το κουβαλημα και δεν σε νοιαζει και τοσο η ποιοτητα του ηχου (πχ προβα , αρπαχτη ) .Το καλο ειναι οτι διαβαζει τα pcg των triton (πιο συμβατο ειναι με το triton le).Aπο την αλλη εχει αθλιο κλαβιε , δεν εχει aftertouch , δεν εχει joystick και εχει οθονη κινητου στην καλυτερη.

Απο την αλλη το μ50 ειναι πιο ολοκληρωμενο μηχανημα και το καλο με την σειρα m ειναι οτι ειναι πιο κοντα στο m3.Θελω να πω οτι εφοσον ο φιλος μας παιζει σε αυτη την κατηγορια καλυτερα να παει στο ξαδερφακι του μ3 παρα στον triton - ξαδερφο ;D ;D ;D

 

Φιλικα,

Δημητρης

 

Υ.Γ. Εχω το χ50 και το μ3 και πραγματικα εκτιμω και χρησιμοποιω και τα δυο αλλα για πολυ διαφορετικους λογους το καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το m50 με γοήτευσε από άποψη ήχων όταν το δοκίμασα σχετικά πρόσφατα . Απ'όσο ξέρω η γεννήτρια ήχων του είναι ανώτερης ποιότητας απο αυτήν του χ50 και ΤR .

 

Οσο για εμφάνιση εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά μαρέσει xD 'Ασε που είναι πολύ ελαφρή .

Αυτό που με χαλάει πολύ στο m50 είναι οτί δεν πέρνει αναβαθμίσεις ;/  Απλα πιστεύω πως με όλες αυτές τις δυνατότητες editing θα μου φανεί χρήσιμο για αρκετό καιρό :]

 

Α! Επειδή είδα ότι έχεις όνομα bobkatsionis να σου πω και αυτό . Πήγα σε πολλούς καλλιτέχνες το myspace για να δω τι πλήκτρα έχουν και ένας απο αυτούς ήταν ο εν λόγο κύριος οπότε το ήξερα οτι χρησιμοποιεί το χ50  !

 

Τέλος , επειδή είπες για τις ρακιερες ... το είχα απορία , πως χρησιμοποιούνται αυτές ; Δεν θα μπορούσε κ το μ50 να παίξει μέσο ρακιέρας ; Είναι και μία με ήχους απο m3 απο ότι είδα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mancubius εμπιστευσου τα αυτια σου και τα ματια σου περισσοτερο απο τα "eleos, pare ayto, TELOS". Ακόμα και αν αυτα προερχονται απο καποιον πιο εμπειρο.

 

Σαφώς και είναι πιο καλό το Μ50 απο πλευρας χαρακτηριστικών (και απο εμφανιση, τι δουλεια εχουν τα χερουλια εκει περα?) και αυτα τα ποσα δεν είναι παιχνιδι για να παρουμε οτι μας πουν οι αλλοι.

 

 

Τελος, με οποιοδηποτε οργανο που διαθετει midi out (ολα τα σοβαρα και παρα πολλά μη σοβαρα) μπορεις να χειριστείς καποιο ρακ συνθ ή και πολλά ακόμα βαλμένα σε σειρά. Είναι μια λύση που μπορεις να σκεφτεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σήμερα πείρα το korg m50 73 πλήκτρων !!

Kαλά, τον bobkatsionis τον ρώτησες? ;D ;D ;D

Μεγειά φίλε και καλή δουλειά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου