Προς το περιεχόμενο

Ποιο synth πιστεύετε ότι μου ταιριάζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυφωνια είναι το ποσες φωνες-νοτες μπορει να παιξει ταυτοχρονα. Αν χρησιμοποιησεις 1 ηχο, θα μπορεις να πατησεις ταυτοχρονα 64 νοτες. Αν πατησεις μια νοτα, κρατας το pedal και πατησεις αλλη μια μετρανε και οι δυο.

 

Αν εχεις 8 ήχους να παιζουν ταυτοχρονα θα μπορεις να παιξεις 64/8=8 νοτες ταυτοχρονα. Ειναι μια χαρα και οι 64 και οι 80 παντως, αν το θες χονδρικα.

 

Ηχεια δεν εχουν. Στις προβες θα το συνδεεις με τημ κονσολα του στουντιο και θα βγαινεις απο τα ιδια ηχεια με τις φωνες. Αν κανετε σε δικο σας χωρο θα χρειαστεις εναν ενισχυτη. Το βελτιστο θα ήταν ενισχυτης για πληκτρα, αλλα ετσι προχειρα για δουλεια κανει και ενας ενισχυτης κιθαρας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν πουμε οτι ενα λαπτοπ-καρτα ήχου που στεκεται αξιοπιστα κανει 1000 (και λιγα λεω)

 

μενουν αλλα 100 ευρω απο το μπατζετ του παιδιου για να παρει

 

V-stack, 50ευρα

Omnisphere, 379 ευρα

Atmosphere, (discontinued) αλλο τοσο???

 

Βαλε 150-200 ενα midi keyboard

 

Φτασαμε κοντα στα 2 χιλιαρικα, είναι λιγο μεγαλη τιμη για ενα μηχανημα που δε θα ναι το ιδιο αξιοπιστο με ενα hardware synth

μπορεις να κανεις και δουλεια με ενα λαπτοπ τον 350 ευρω(μεταχιρισμενο,πιστεψε με εχω κανει μιξη και παραγωγη σε τετοιο με on board καρτα που κυκλοφορει δισκογραφικα στο εμποριο) μια καρτα των 100  συνολο 350...και αλλα 50 το V-stack 400...379 το Omnisphere 779...το Atmosphere το βρισκεις με πολυ ψαξιμο 200... οποτε 979..και χωρις το Atmosphere παλι κανει δουλεια μονο με Omnisphere και ενα κλαβιε 140 εχουμε 919...με 919 δεν υπαρχει καποιο synth hardware που να βγαζει τετοιο ηχο ουτε 1 στο 1.000.000...οποτε μενουν και για σουβλακια!!!

 

Φιλικα, Σπυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εχεις δοκιμασει και νομιζεις οτι ειναι αξιοπιστο, δεκτο απο μενα. Τα δυο -sphere της spectrasonics είναι πραγματι καταπληκτικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και το αποτελεσμα ηταν πολυ ικανοποιητικο neeq!!!οντος ειναι πολυ καλα μηχανιματα και τα 2 και εκπροσοπουν με μεγαλη ανεση τον abient ηχο που ψαχνει ο φιλος μας...απλα εδω στην ελλαδα ειμαστε λιγο διστακτικη στο να λαβει χορο η τεχνολογια στην σκηνη...δεν ειναι τυχαιο που οι kraftwert παιζουν μονο με λαπτοπ και κοντρολερς ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αλλο .. μπορώ να συνδέσω το συνθ με τον υπολογιστή και να γράφω σαν Audio Track όπως κάνουν οι κιθάρες ή πάλι με midi κ vst  θα κολήσω ?  :P αυτό για ανάπτηξη μουσικής ...

 

 

έχω ακόμα μια ερώτηση ... τι ακριβώς είναι το Arpeggiator ?  έχω διαβάσει πολλά για αυτό αλλά ακόμα δεν έχω κατανοήσει τι ακριβώς κάνει !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις να το κανεις αυτο με οποιοδήποτε οργανο και αν παρεις :)

 

Για το arpeggiator θα το αναλυσω αργοτερα αν δεν το κανει αλλος γιατι τώρα πρεπει να γεμισω το σακο που εχω στο μπροστα μερος και είναι μεγαααλος 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εχεις δοκιμασει και νομιζεις οτι ειναι αξιοπιστο, δεκτο απο μενα. Τα δυο -sphere της spectrasonics είναι πραγματι καταπληκτικα. :)

Η library του atmosphere συμπεριλαμβανεται ολοκληρη στο omnisphere, δε χρειαζονται και τα 2.

Αν και για το ειδος που θελει, το omnishpere εχει αρκετα χαοτικους ηχους ως επι το πλειστον, για bread +butter ηχους που λενε και οι εγγλεζοι καλυτερα να κοιταξεις σε ΜΟ 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν κατέβηκα τις προάλλες να δοκιμάσω τα 2 συνθ που με ενδιέφεραν (mo6 , korg m50) μπορώ να πω πως το κοργκ μου φάνηκε αρκετά ανώτερο απο αυτό της γιαμάχα  ... οπότε απότι φένεται θα πάρω το δεύτερο τώρα κάπου τον Δεκέμβριο :)

 

το ομνισφερ μπορεί να το πάρω για μουσική παραγωγή στον υπολογιστή μου !

 

Χθες παίζαμε στην πρόβα το Sleeping Sun των Νightwish και ειδικά σε αυτό μου φάνηκε επιταχτική η ανάγκη να μπορώ να αλλάζω τους ήχους μου την κατάλληλη στιγμή ! Αυτό το πετυχαίνω με πεταλιέρα μόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, υπαρχουν και πολλοί αλλοι τρόποι για να το πετυχεις. Οταν ερθει η ώρα , πες μας ποιο μηχανημα εχεις και θα σου αναφερουμε καποιους απο αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου