Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκι και απορίες σχετικά με το guitar rig 5


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως ακουγεται,οπως ειπε και ο Κωστας,σα να ειναι πολυ ψηλα το gain της εισοδου

στην καρτα.Καποιες φορες που ξεχνουσα να χαμηλωσω,μου εκανε τετοιο θορυβο.

 

"Επαιξες" καθολου με το preset volume?

Και κατι ψιλοανοητο αλλα δεν ξερεις καμια φορα,δοκιμασες με ενα αλλο καλωδιο μηπως και...λεμε τωρα.

 

 

Έπαιξα αλλά τζίφος το ριμάδι  :P

 

Γενικά στις κάρτες ήχου μπορεί η κιθάρα αν είναι από μόνη της

(χωρίς να περνάει από κάποια πεταλιέρα π,χ, που βγάζει σε line out)

να συνδεθεί κατευθείαν στο Line in ή χρειάζεται κάτι άλλο?

 

Το ρωτάω αυτό γιατί είδα εδώ

 

http://a2.images5.thomann.de/pics/prod/111471.jpg

 

που δείχνει guitar in,όπως και εδώ

 

http://www.trzalica.com/skladisce/slike_forum/line6a.jpg

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα εχεις ανακατεψει ολα.  ;D

 

Καταρχην η καρτα ηχου σου ειναι μαπα (sorry αλλα ειναι). Αν εχεις συνδεσει κατι αλλο πανω εκτος απο την κιθαρα στο line in βγαλτο. Διαβασα αυτο εδω σχετικα με την καρτα σου

 

A: this sound card could be good to record a guitar with a microphone connected to mic-in?

Q: The item can do it. However, the Mic-in can enchance AND increase the volume of the audio input. So the volume of the guitar can't be too high or it would lose the quality.

 

Κατα δευτερον συζηταμε στον αερα γιατι δεν ξερουμε τι ρυθμισεις εχεις κανει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις ανακατεψει ολα.  ;D

 

Καταρχην η καρτα ηχου σου ειναι μαπα (sorry αλλα ειναι). Αν εχεις συνδεσει κατι αλλο πανω εκτος απο την κιθαρα στο line in βγαλτο. Διαβασα αυτο εδω σχετικα με την καρτα σου

 

A: this sound card could be good to record a guitar with a microphone connected to mic-in?

Q: The item can do it. However, the Mic-in can enchance AND increase the volume of the audio input. So the volume of the guitar can't be too high or it would lose the quality.

 

Κατα δευτερον συζηταμε στον αερα γιατι δεν ξερουμε τι ρυθμισεις εχεις κανει  :)

 

Μόνο την κιθάρα έχω στο line in και αυτό έχω για επιλογή από το panel στο 40 η ένταση του line in.

 

Η κάρτα είναι ΜΑΠΑ  ;D στον παλιό υπολογηστή το είχα δοκιμάσει για πλάκα(δεν είχα προσδοκείες από την κάρτα  ;D) και όμως δούλεψε.

 

Τώρα το να το ψάχνω με αυτή την κάρτα(μιας και είχε δουλέψει αλλιώς θα το είχα παρατίσει) ή να κοιτάξω αν καταφέρω κάποια άλλη.

 

Αν πάω σε άλλη πρέπει να εχει είσοδο για κιθάρα όπως αυτές που έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα ή μπορώ σε μία κάρτα όπως την

 

https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRxqFQoTCPqj25GdxMcCFciLLAod-g4EGg&url=https%3A%2F%2Fwww.musicorama.gr%2Fproducts%2Fm-audio-fast-track-pro-usb-audio-interface&ei=lV7cVbqFB8iXsgH6nZDQAQ&psig=AFQjCNFGLOvEL_rMIDTkt80oBkwVFmfHhw&ust=1440591857876687

 

να βάλω την κιθάρα στο insert?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτη που εβαλες εχει εισοδο για κιθαρα. Εγω εχω μια M-Audio firewire solo εδω και 8 χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Είναι αυτή που λέει  Mic/inst και επιλέγεις με το κουμπί Inst/Line τι θα δουλέψεις?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, αν και εμενα εχει διαφορετικες εισοδους για μικροφωνο και κιθαρα

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω για κάρτα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου