Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκι και απορίες σχετικά με το guitar rig 5


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε βαζεις κανα print screen να δουμε?

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά αν μου εξηγήσει κάποιος πολύ ευχαρίστως  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.digitaltrends.com/computing/how-to-take-a-screenshot-on-pc/  8)

ή πας και κατεβαζεις καποιο free/not free προγραμματακι που κανει αυτη τη δουλεια και πολλα ακομα. Τσεκαρε το FastStone Capture για παραδειγμα που ειναι εξαιρετικο, αλλα οχι free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το  print screen αν και φαίνεται εύκολο θα το προσπαθήσω κάποια άλλη στιγμή γιατί με τους υπολογιστές δεν το'χω και πολύ  :-\

 

Βρήκα ένα βιντεάκι για το πως πρέπει να ακούγεται φυσιολογικά ο ήχος

(δεν ξέρω αν έκανε κάποια επεξεργασία,λογικά δεν θα έκανε)

 

και ανεβάζω ένα mp3(συννημένα) για το πως ακούγεται από εμένα.

 

Στην αρχή έχω τις ίδιες ρυθμίσεις με το βίντεο και μετά ανοίγω το boost του ενισχυτή και το preamp το πάω στην θέση 8 και χρησιμοποίησα μόνο το μοντέλο LEAD 800.

 

G_R_5.mp3

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα πρέπει να είναι στο σήμα της εισόδου, το guitar rig λειτουργεί κανονικά.  Έχει θόρυβο το σήμα.  Δεν είμαι καλός γνωστής στο να συνδέω κιθάρες στην κάρτα ήχου, αλλά μήπως πρέπει να ρυθμίσεις την ένταση της κιθάρας. Άμα την έχεις συνδέσει από το mic input κοίτα στο πάνελ της κάρτας η των windows αν δεν έχει δικό της software για control panel την ενίσχυση μικροφώνου αν είναι σε μεγάλες τιμές. Κάπου από εκεί είναι το πρόβλημα που δημιουργεί θόρυβο στο σήμα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ηχητικο που εβαλες παντως ειναι χαλια ο ηχος (πολυ μουντος) και στις 2 περιπτωσεις.

 

Στην πρώτη περίπτωση οι ρυθμίσεις είναι όπως αυτές στο βίντεο(LEAD 800 μοντέλο).

 

Πέρα από τον θόρυβο και τον μουντό ήχο,η παραμόρφωση είναι πάραπολύ λίγη.

 

Το πρόβλημα πρέπει να είναι στο σήμα της εισόδου, το guitar rig λειτουργεί κανονικά.  Έχει θόρυβο το σήμα.  Δεν είμαι καλός γνωστής στο να συνδέω κιθάρες στην κάρτα ήχου, αλλά μήπως πρέπει να ρυθμίσεις την ένταση της κιθάρας. Άμα την έχεις συνδέσει από το mic input κοίτα στο πάνελ της κάρτας η των windows αν δεν έχει δικό της software για control panel την ενίσχυση μικροφώνου αν είναι σε μεγάλες τιμές. Κάπου από εκεί είναι το πρόβλημα που δημιουργεί θόρυβο στο σήμα.

 

 

Στον input την έχω συνδεδεμένη,από κιθάρα καλώδιο και κάρτα ήχου(input)χωρίς κάτι άλλο ενδιάμεσα που να ενισχύει το σήμα,το level είναι στο 40 αλλά και πιό χαμηλά να το βάλω έχουμε πάλι τα ίδια.

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που έχω είναι μία απλή usb

 

http://www.baaqii.com/promanage/productimage/Baaqii/A/A622-1.jpg

 

Δοκιμασε να βαλεις την κιθαρα στο line in. Δεν βρισκω πληροφοριες σχετικα με την καρτα σου! Δεν ξερω αν το θεμα ειναι στο mic in και ισως σου δινει phantom power στην υποδοχη αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να βαλεις την κιθαρα στο line in. Δεν βρισκω πληροφοριες σχετικα με την καρτα σου! Δεν ξερω αν το θεμα ειναι στο mic in και ισως σου δινει phantom power στην υποδοχη αυτη.

 

Στο line in την βάζω από συνίθεια έγραφα input (λάθος μου  ;D)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακουγεται,οπως ειπε και ο Κωστας,σα να ειναι πολυ ψηλα το gain της εισοδου

στην καρτα.Καποιες φορες που ξεχνουσα να χαμηλωσω,μου εκανε τετοιο θορυβο.

 

"Επαιξες" καθολου με το preset volume?

Και κατι ψιλοανοητο αλλα δεν ξερεις καμια φορα,δοκιμασες με ενα αλλο καλωδιο μηπως και...λεμε τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου