Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε 6505+ και Νoise gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια και παλι.

 

    Εχω ενα PEAVEY 6505+ 120w κεφαλι πανω σε καμπινα Marshall 2x12 1922 και την ESP LTD EC-1000 VB με EMG 81/60.

 

Ο ενισχυτης κανει ενα θορυβο, ακομα και σε low volumes, ακομα και με κλειστο το volume της κιθαρας. Με κλειστο το volume της κιθαρας κανει πολυ λιγο. Το κλασσικο αυτο το hiss. Eιναι ανεπαισθητο στο καθαρο καναλι (συμπεριλαμβανομενου και του crunch με τερμα το pregain) ενω ειναι κλιμακουμενα αισθητο στο lead καναλι απο το 4 και μετα του pregain. Ολα αυτα σε φυσιολογικα πλαισια αλλα σε καθε περιπτωση ειναι καπως ενοχλητικο.

 

    Σκεφτομαι την αγορα ενος noise gate για αυτον τον λογο (μαλλον το NS-2) και το μονο που με προβληματιζει ειναι το κατα ποσο θα επηρεασει την χροια του ενισχυτη, παντα μιλωντας για παιξιμο με ΠΟΛΥ gain (για εκει το θελω αλλωστε, στα αλλα δεν εχει θεμα θορυβου).

 

Αν επηρεαζει , ποσο και με ποιο τροπο?

Ενδεχεται να θελουνε αλλαγες οι λαμπες η κατι αλλο ο ενισχυτης (δεν εχει πανω απο 30-40 ωρες παιξιματος παντως)?

 

Να σημειωσω επισης οτι εχω και το DD-7 delay της Boss το οποιο δεν κανει θορυβο (ιδιο θορυβο κανει ο ενισχυτης και με το πεταλι και χωρις και απο input και απο το effects loop).

 

Θενκ γιου!

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το noise gate αυτό που θα κάνει όταν το ρυθμίσεις είναι να αποκλείει τον θόρυβο από μια ένταση και κάτω εν ονόματι 'Threshold'.  Την χροιά δεν την επηρεάζουν τα noise gate. Στην ουσία το noise gate είναι σαν κλείνει εντελώς τον ενισχυτή σου μέχρι να περάσει ο ήχος ένα όριο. Εσύ το θες χαμηλά αυτό το όριο για να μην σε 'κλείσει και εσένα'. Αυτό στην ουσία κάνει δεν αποκόβει συχνότητες. Αυτό σημαίνει κιόλας πως όταν θα παίξεις ο θόρυβος θα  είναι υπαρκτός άλλα δεν θα τον ακούς γιατί θα ανακατέβεται με την κιθάρα σου. Πάρτο και θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο να το ρυθμίσεις. Ίσως κάνω ένα tutorial στα noise gates κάποια στιγμή.

Γρηγόρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλησπέρα, το noise gate αυτό που θα κάνει όταν το ρυθμίσεις είναι να αποκλείει τον θόρυβο από μια ένταση και κάτω εν ονόματι 'Threshold'.

 

Threshold: το όριο (σημείο) της έντασης του εισερχόμενου σήματος που θέτει σε λειτουργία το Νoise gate. Όταν δηλαδή το εισερχόμενο σήμα κατεβαίνει κάτω απο αυτό το μεταβλητό όριο, τίθεται σε λειτουργία το κύκλωμα το οποίο κλείνει τον συνολικό ήχο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Χθες που εκανα το πρωτο στησιμο δουλευε πολυ ωραια, δεν παρατηρησα καποια αλλοιωση στον ηχο. Τωρα θα πειραματιστω με το decay να δω ακριβως τι και πως.

 

Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι ενω κοβει το ενοχλητικο χιςς του ενισχυτη, παραγει εναν αλλον ηχο (πολυ χαμηλα ομως) οταν λειτουργει.

 

Σε καθε περιπτωση ειναι μαστ για τα πολλα watt.

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταια ερωτηση. Οταν δουλευει το noise gate, κοβει τον θορυβο του ενισχυτη, αλλα παραγει εναν δικο του θορυβο, ο οποιος σε χαμηλες εντασεις ειναι καπως εντονος (ενα μπζζζζζζζζ ας πουμε). Σε πιο μεγαλες δεν ξερω αν θα ειναι το ιδιο. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Να κανει θορυβο το noise gate?

 

Δεν εχει να κανει με το threshold, εχει να κανει με την ενεργοποιηση. Ουτε εχει σχεση αν αλλα πεταλια ειναι συνδεδεμενα.

====>

Τελικα ηταν ο μετασχηματιστης. Ο ιδιος που δεν μου εκανε θορυβο με το delay μου κανει με αυτο !!

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταια ερωτηση. Οταν δουλευει το noise gate, κοβει τον θορυβο του ενισχυτη, αλλα παραγει εναν δικο του θορυβο, ο οποιος σε χαμηλες εντασεις ειναι καπως εντονος (ενα μπζζζζζζζζ ας πουμε). Σε πιο μεγαλες δεν ξερω αν θα ειναι το ιδιο. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Να κανει θορυβο το noise gate?

 

Δεν εχει να κανει με το threshold, εχει να κανει με την ενεργοποιηση. Ουτε εχει σχεση αν αλλα πεταλια ειναι συνδεδεμενα.

====>

Τελικα ηταν ο μετασχηματιστης. Ο ιδιος που δεν μου εκανε θορυβο με το delay μου κανει με αυτο !!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου