Προς το περιεχόμενο

Flight cases η κατι αλλο???


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασε και για μενα η μερα της προσφυγιας....και θελω να παρω μαζι τον εξοπλισμο μου. Σεκφτομουν την λυση των flight cases και ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας.

 

Εχω ενα κεφαλι custom με διαστασεις jtm45 (χοντρικα 65cm) και την VHT FB 2x12. Σκεφτομουν αρχικα απλα κουτια με μπολικο αφρολεξ, μετα ειπα να γινω πιο προσεχτικος και ειπα να τα σκασω για 2 flight cases και σημερα μου μπηκαν ιδεες για ενα flight case οπως πχ αυτο:

http://www.flightcasewarehouse.co.uk/industry/product.asp?item=custom-built-cab-combo-and-head-rack-flight-case-4761-9487

 

Δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με cases μιας και παντα τα μετεφερα με το αμαξι και τα χερακια μου/μας.

 

Δεδομενω οτι αφορα μια μονο μετακακινηση αντε και αλλη μια οταν η Ελλαδα γινει παλι χωρα.... μηπως ειμαι υπερβολικος για τα cases? Μηπως να τα φαω καλυτερα σε σουβλακια?

Φυσικα τα πραγματα θα πανε στο εξωτερικο με μεταφορικη και οχι σαν αποσκευες με το αεροπλανο και μαλιστα λογικα θα παλεταριστουν μαζι με κουτες με ρουχα κτλ.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που παίζεις κιθάρα και όχι εκκλησιαστικό όργανο.....

 

Εκεί που πας και είναι χώρα (όχι όπως εδώ), δεν έχουν κιθαριστικό εξοπλισμό;

Πρέπει να τα πάρεις όλα εξαρχής;

Σα μουσικός θα δουλέψεις;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κυπρο θα παω οποτε φανταζομαι οτι ειναι Ελλαδα.....στα καλα και στα κακα....

Οχι δεν εργαζομαι σαν μουσικος αλλα το εχω σαν (ακριβο) χομπυ.

Αυτο που θα παρω ειναι μια κιθαρα και τον ενισχυτη με την μια καμπινα 2x12. Θα αφησω στην Ελλαδα λοιπες κιθαρες και μια καμπινα.

 

Ουσιαστικα το σκεφτομαι πιο πολυ για την μεταφορα και ισως για την φυλαξη οταν δεν παιζω (σε ενα δωματιο).

 

Αξιζει ομως ρε γμτ?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κυπρο θα παω οποτε φανταζομαι οτι ειναι Ελλαδα.....στα καλα και στα κακα....

 

ΟΥΔΕΜΙΑ (και οταν λεμε ουδεμια ΕΝΝΟΟΥΜΕ ουδεμια) σχεση στα κακα,στα καλα ειναι καπως καλυτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας με (σοβαρή) μεταφορική, δεν αξίζει. Στην κανονική της θήκη η κιθάρα, σε καμια πλαστική θήκη ο ενισχυτής (αφού βγάλεις τις λάμπες) και τους λες ό,τι πρόκειται για ΑΚΡΙΒΑ πράγματα και ότι πρέπει να κάνουν την καλύτερη συσκευασία. Εννοείται (φαντάζομαι) ότι θα είναι ασφαλισμένα τα πράγματά σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει ομως ρε γμτ?

Σαφέστατα και αναμφίβολα.

Οι JMT με διπλά δωδεκάιντσα είναι φτιαγμένοι για να αποδίδουν σε μικρά υπνοδωμάτια.

Με 4Χ12, ακόμα καλύτερα.

 

Τώρα βέβαια, με τα λεφτά των flight cases και των μεταφορικών που θα ξοδέψεις, θα μπορούσες σχεδόν να πάρεις από τον Thomann (αν όχι μεταχειρισμένο από Κύπρο) καινούριο combo για να παίζεις στο σπίτι άνετα αλλά δεν θα ναι το ίδιο .....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@audiokostas

QUOTE

Εχω ενα κεφαλι custom με διαστασεις jtm45 (χοντρικα 65cm)

UNQUOTE

οποτε η ειρωνια ηταν λιγο περιττη....

Επισης δεν θα παω για 2-3 μηνες αλλα για χρονια.....οποτε δεν καθισα να φτιαξω-πληρωσω custom ενισχυτη για να παιζω με combo.... ;) ;) ;)

 

@raydtutto

Σε ευχαριστω πολυ. Κι εγω καπως ετσι το σκεφτομουν. Θα τα τυλιξω-πακεταρω καλα και θα χρησιμοποιησω μια μεταφορικη που την εμπιστευομαι χρονια.

 

@superfunk

Στα κακα?? Προς ποια πλευρα η καμια σχεση? Προς τα... χειροτερα η προς τα... καλυτερα??? χαχαχα

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα... χειροτερα η προς τα... καλυτερα

 

Ξερεις καμμια χωρα με....χειροτερα κακα απο την Ελλαδα?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοικος Κύπρου το μόνο που θα σου πω είναι ότι τα μεταφορικά από το Θωμά είναι φιξ 30-ευρω για ο,τιδήποτε μέχρι 30 κιλά. Άρα, για την αξία μεταφοράς του εξοπλισμού σου, κρίνεις και κάνεις.

 

Καλώς να ορίσεις και οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μου στέλνεις μην. και σου δίνω ό,τι πληροφορίες χρειαστείς ή και βρισκόμαστε ακόμα, αν ο δρόμος σε βγάλει από Λεμεσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις καμμια χωρα με....χειροτερα κακα απο την Ελλαδα?  ;D

Δεν εχεις και αδικο......

 

Σαν κάτοικος Κύπρου το μόνο που θα σου πω είναι ότι τα μεταφορικά από το Θωμά είναι φιξ 30-ευρω για ο,τιδήποτε μέχρι 30 κιλά. Άρα, για την αξία μεταφοράς του εξοπλισμού σου, κρίνεις και κάνεις.

 

Καλώς να ορίσεις και οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μου στέλνεις μην. και σου δίνω ό,τι πληροφορίες χρειαστείς ή και βρισκόμαστε ακόμα, αν ο δρόμος σε βγάλει από Λεμεσό.

 

Στην Λεμεσο μετακομιζω οποτε ωραια θα ηταν να τα πουμε μεσω πμ και γιατι οχι να παμε και για ενα καφεδακι.

 

Σχετικα με τον εξοπλισμο σκεφτομαι να τον μεταφερω μαζι με αλλα πραγματα μεσω μιας μεταφορικης που χρησιμοποιουμε και στο γραφειο και ειναι πολυ αξιοπιστη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου