Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε laney vc-15- προτασεις για αναβαθμιση


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και λιγη ωρα ο laney εχει παθει ενα σοβαρο προβλημα. ενω παιζω(καρφι) , ειτε στο καθαρο ειτε στο βρωμικο καναλι, μετα απο 5-10 λεπτα ξεκιναει ενας εκωφαντικος θορυβος και η κιθαρα ισα ισα που ακουγεται(σαν να παιζω με fuzz factory στις "χαλασμενες" ρυθμισειςειναι..). αν δεν τον ανοιγοκλεισω αυτο το πραμα δεν σταματαει...

 

βασικα, ξερω οτι πρεπει να τον παω σε ενα τεχνιτη, απλα ηθελα μια προχειρη γνωμη για το τι μπορει να ειναι(ισως καποια συνηθισμενη βλαβη..) :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι ειδικος κατα 99,9% ειναι προβλημα λαμπας...ας απαντησει και καποιος που ξερει γιατι μπορει να σου λεω και βλακειες αν και δεν νομιζω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονισω οτι ακομα και αν βγαλω το καλωδιο τις κιθαρας απο τον ενισχυτη, ο θορυβος συνεχιζεται. :roll:

 

 

υ.γ απ την ωρα που πρωτοεκανα το post παιζω και δεν μου το χει ξανακανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και λογω της καθοδου μου στην αθηνα δεν προλαβα να τον παω σε καποιον τεχνικο, και με την αφορμη οτι με οποιον εχω μιλησει μου λεει οτι φταινε οι λαμπες, εχω αρχισει και σκεφτομαι να αναβαθμισω τον εν λόγω ενισχυτη, περα απο λεμπες και σε μεγαφωνο(αυτη τη στιγμη φοραει ενα jensen 10ρι)

 

στοχος μου, τα καλυτερα δυνατα καθαρα(αν και πολυ γενικο...), και κυριως θελω να παραμενει ο ενισχυτης καθαρος και σε μεγαλυτερες εντασεις και να μην σπαει..

 

δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη καινουριος κανει 370, η οποιαδηποτε αναβαθμιση θα επιθυμουσα να ειναι σε λογικη τιμη. :roll:

 

 

εχετε να προτεινετε κατι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μια και το προβλημα συνεχιζεται, λεω να παρω το ρισκο να αλλαξω λαμπες μονος μου.

 

οι λαμπες ειναι του laney ειναι οι εξης:

 

Preamp Valves 3x 12AX7 TAD Tubes

Output Valves 2x EL84 TAD Tubes

 

σκεφτομαι να βαλω JJ. προς ποια ηχητικη κατευθυνση κινουνται οι εν λογω λαμπες?

 

επισης, θα εχω κανενα προβλημα αν τις τοποθετησω μονος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι JJ είναι πριμομεσαιες λάμπες...νομιζω ταιριάζουν για τον Laney...

 

Τον να τις αλλάξεις δεν είναι τίποτα...προσεξε μονο μην στραβωσεις τα ποδαράκια τους... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου