Προς το περιεχόμενο

Monitors μεχρι 320 ευρο!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ηρθε η στιγμη να αγορασω και εγω μονιτορσ εχοντας μαζεψει καποια λεφτα. διαβασα οσο μπορουσα, ειδα βιντεο αλλα δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να διαλεξω. Δεν με ενδιαφερει να παρω αναγκαστικα καινουρια, αρκει να ειναι καλα.  Μεχρι τωρα μου εχουν προτεινει krk rockit 5, yamaha hs-5, Samson Rubicon 6A, JBL LSR305. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από τα KRK Rockit! Θα πρότεινα Tannoy Reveal 502 ή JBL LSR 305 και μετά τα Yamaha HS-5! Είμαι κάτοχος των JBL και είμαι υπερευχαριστημένος! Αν μπουν σε θέση που από πίσω έχεις τοίχο σε πολύ κοντινή απόσταση τότε θα πρότεινα τα Tannoy που έχουν το bass reflex μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα με έχουν κάτοχο τα jbl τα 305 και είναι ευχαριστημένα και αυτά και εγώ. :-)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ηρθε η στιγμη να αγορασω και εγω μονιτορσ εχοντας μαζεψει καποια λεφτα. διαβασα οσο μπορουσα, ειδα βιντεο αλλα δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να διαλεξω. Δεν με ενδιαφερει να παρω αναγκαστικα καινουρια, αρκει να ειναι καλα.  Μεχρι τωρα μου εχουν προτεινει krk rockit 5, yamaha hs-5, Samson Rubicon 6A, JBL LSR305. 

 

Πολύ καλά τα hs 5 και τα παίρνεις καινούργια. Φλατ ήχος και καλή ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ηρθε η στιγμη να αγορασω και εγω μονιτορσ εχοντας μαζεψει καποια λεφτα. διαβασα οσο μπορουσα, ειδα βιντεο αλλα δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να διαλεξω. Δεν με ενδιαφερει να παρω αναγκαστικα καινουρια, αρκει να ειναι καλα.  Μεχρι τωρα μου εχουν προτεινει krk rockit 5, yamaha hs-5, Samson Rubicon 6A, JBL LSR305. 

 

Αν έχεις μικρό δωμάτιο να προτιμίσεις να είναι front firing port. Aν έχεις μεγάλο πάρε τα hs5 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε επισης στο νου σου αν πας για μεταχειρισμενα ηχεια με δεδομενο οτι ο προκατοχος τα εχει προσεξει,γλιτωνεις ενα εξτρα βημα ,το burn-in που ακομα και αν σε καποια ηχεια ισως δεν εχει διαφορα στον ηχο εχει σιγουρευτει απ'τον προηγουμενο οτι τα ηχεια δεν εχουν καποιο προβλημα κατασκευαστικο.

Τα παιρνεις δηλαδη και τα δουλευεις αμεσως.

Τα hs-5/50 καινουρια εγω  προσωπικα δεν θα τα παιρνα επειδη παρολο που ειναι πολυ καλα σαν ηχεια ειδικα για tracking χανουν λιγο στο θεμα μπασου.

Αν ειναι δηλαδη να δωσεις 300 για yamaha γιατι να μην παρεις τα 8αρια..

Μεταχειρισμενα κοντα στα 180-200 τα 5/50 θα ελεγα οτι συμφερουν καλυτερα  ωστε να σου μεινουν λεφτα να παρεις ισως καποιο ψιλο bass τσιμπημενο ακουστικο οπως τα beyerdynamic 770/990 να σου δωσει μια δευτερη αποψη εκει που χανουν τα 5/50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε επισης στο νου σου αν πας για μεταχειρισμενα ηχεια με δεδομενο οτι ο προκατοχος τα εχει προσεξει,γλιτωνεις ενα εξτρα βημα ,το burn-in που ακομα και αν σε καποια ηχεια ισως δεν εχει διαφορα στον ηχο εχει σιγουρευτει απ'τον προηγουμενο οτι τα ηχεια δεν εχουν καποιο προβλημα κατασκευαστικο.

Τα παιρνεις δηλαδη και τα δουλευεις αμεσως.

Τα hs-5/50 καινουρια εγω  προσωπικα δεν θα τα παιρνα επειδη παρολο που ειναι πολυ καλα σαν ηχεια ειδικα για tracking χανουν λιγο στο θεμα μπασου.

Αν ειναι δηλαδη να δωσεις 300 για yamaha γιατι να μην παρεις τα 8αρια..

Μεταχειρισμενα κοντα στα 180-200 τα 5/50 θα ελεγα οτι συμφερουν καλυτερα  ωστε να σου μεινουν λεφτα να παρεις ισως καποιο ψιλο bass τσιμπημενο ακουστικο οπως τα beyerdynamic 770/990 να σου δωσει μια δευτερη αποψη εκει που χανουν τα 5/50.

 

Τα 8ρια απο προσωπική εμπειρία είναι πολύ μεγαλα, καλύτερα τα 7αρια. Αλλά εξαρτάτατε βεβαια απο το δωμάτιο. Αν έχεις μεγάλο δωμάτιο πάρε τα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος αν και το point μου ειναι οτι η τιμη των hs50/hs5 καινουριων πεφτει ακριβως στην used τιμη των μεγαλυτερων yamaha,οποτε δεν εχει νοημα.

Τωρα, 8αρια/7αρια αλλη ιστορια.

Για μικροτερο δωματιο τα 7αρια ,ναι ,θα ειναι πιο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μάθεις τα ηχεία σου και με τα Yamaha hs5 δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι να μην υπάρχουν διακυμάνσης στο Frequency response της τάξεως των 4db όπως επίσης και να μην βάζουνε δικιές τους αρμόνικες στην ήχο(Harmonic distortion). Και τα jbl όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω είναι ευχαριστημένη μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου