Προς το περιεχόμενο

Θεση clean booster σε αλυσιδα εφφε


ppanousos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το clean boost μας ειπες ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως θες να το χρησιμοποιεις

 

πηρα ενα clean booster για να μου δωσει λιγα

db για lead.Δεν το θελω πριν το overdrive,

 

 

ΕΜΕΙΣ δεν καταλαβαμε και σου λεμε διαφορα απιθανα  ;D

 

Για τη χρηση που το θελεις το 99% των κιθαριστων του πλανητη θα το εβαζαν μετα το (τα) drive και πριν απο τα modulation-delay effects .

 

Δεν εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου modulation ή delay πεταλι να...κλιπαρει απο ενα clean boost.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά έχω 3 boost στην πεταλιέρα μου,

αυτό που έχω απλά για κάποια λίγα dB clean boost

το έχω τελευταίο στην αλυσίδα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα για να γινει το post μου πιο ολοκληρωμενο το booster ειναι το mxr-cae mc 401 και το delay ειναι το carbon copy της mxr.Ο ενιχυτης ειναι ο fender pro junior.Tο drive ειναι το hardwire cm2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά διάβασε το ποστ του Auditory, σε καλύπτει πλήρως! ;)

 

Μετά, απλά δοκίμασε τις δύο διαφορετικές περιπτώσεις και εμπιστεύσου τα αφτιά σου. :)

 

 

Το clean boost μας ειπες ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως θες να το χρησιμοποιεις

 

πηρα ενα clean booster για να μου δωσει λιγα

db για lead.Δεν το θελω πριν το overdrive,

 

ΕΜΕΙΣ δεν καταλαβαμε και σου λεμε διαφορα απιθανα  ;D

 

Μα όλοι έχουμε καταλάβει ότι το θέλει για volume boost αντί για drive boost. Με βάση αυτό είναι και οι απαντήσεις όλων μας παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα για να γινει το post μου πιο ολοκληρωμενο το booster ειναι το mxr-cae mc 401 και το delay ειναι το carbon copy της mxr.Ο ενιχυτης ειναι ο fender pro junior.Tο drive ειναι το hardwire cm2

Με τον ενισχυτή που έχεις ταιριάζει πολύ για booster το ibanez tube screamer εγώ έχω τα τελευταία 10 χρόνια ενα fender blues junior και έχω δοκιμάσει περίπου στα 20 boosters overdrives και μόνο το tube screamer για μένα αναδεικνύει και συνεργάζεται τέλεια με αυτόν τον ενισχυτή γιατί και εσύ αυτό που θές έχει να κάνει με το να τονίσεις μεσαίες συχνότητες παρά με το να μπουστάρεις το σήμα αυτό κάνει και ο fender blues junior με το FAT χρωματίζει περισσότερο τις μεσαίες συχνότητες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκουν ΜΟΝΟ οι συχνότητες για να βγεις μπροστά...

Χρειάζονται και Db...απο 1 μεχρι 101..χρειαζονται όμως....

Εκτός κι αν παίζεις μόνος σου στο δωμάτιο με backing track ή οι συμπαίκτες σου έχουν χέρια με μανόμετρα πίεσης-δυναμικών onboard και αυτιά με ραδιογωνιόμετρα....

Το booster(για soloing) μετα απο drive και πριν τα modulation κατ εμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα για να γινει το post μου πιο ολοκληρωμενο το booster ειναι το mxr-cae mc 401 και το delay ειναι το carbon copy της mxr.Ο ενιχυτης ειναι ο fender pro junior.Tο drive ειναι το hardwire cm2

 

εχεις λοιπον το ΚΑΛΥΤΕΡΟ clean boost της αγορας,αρα εισαι αρχοντας,μετα το drive & πριν το delay θα το βαλεις και θα εισαι πασακας στα Γιαννενα.  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το clean boost μας ειπες ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως θες να το χρησιμοποιεις

 

 

ΕΜΕΙΣ δεν καταλαβαμε και σου λεμε διαφορα απιθανα  ;D

 

 

Φαντάζομαι οτι τη λες σε μένα κυρίως  ;D ;D - η αληθεια ειναι οτι λογω του προχωρημενου της ωρας διαβασα λαθος και οταν το συνειδητοποιησα ειχα ηδη γραψει το μισο σεντονι. Οποτε το αφησα, νομιζω οτι ριχνει πολυ περισσοτερο φως και πως ειναι χρησιμο σαν συνολικοτερη αντιληψη των πραγματων.

 

 

 

Για τη χρηση που το θελεις το 99% των κιθαριστων του πλανητη θα το εβαζαν μετα το (τα) drive και πριν απο τα modulation-delay effects .

 

Δεν εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου modulation ή delay πεταλι να...κλιπαρει απο ενα clean boost.

 

 

Εγω έχω ακούσει πολλές πολλές φορές - δεν εχουν ολα τα πεταλια τρελο headroom (δες πχ small clone, memory man, polychorus - στα δυο τελευταια το overload led αναβει ακομη και αν παιζεις με διπλους χωρις κανενα αλλο εφφε και αν τα σπρωξεις παραπερα κλιπαρουν. Επισης πολλοι τρανζοστορατοι ενισχυτες και πολλα boss ψηφιακα. Για μερικα db δεν ειναι θεμα συνηθως για τα περισσοτερα, αλλα καλυτερα να προσεχεις για να εχεις, γιατι το clipping δεν γινεται παντα αντιληπτο ειδικα αν παιζουν μεσα drive κτλ.

 

Το σεντονι που εγραψα δεν σημαινει οτι πρεπει καποιος να τα σκεφτει ολα αυτα - τελικα ειναι αυτο που λεει ο noizy, το τι μας αρεσει. Απλως εθεσα στο τραπεζι καποιες γενικοτερες παρατηρησεις που βοηθουν στο να βρει ο OP τι θελει, που νομιζω οτι ισως καποιες φορες ειναι πιο χρησιμο σε βαθος χρονου :)

 

 

 

 

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα για να γινει το post μου πιο ολοκληρωμενο το booster ειναι το mxr-cae mc 401 και το delay ειναι το carbon copy της mxr.Ο ενιχυτης ειναι ο fender pro junior.Tο drive ειναι το hardwire cm2

 

Πάρε κι ένα απλό και κατανοητό αρθράκι που λέει επιγραμματικά κάποια πράγματα για μπούσουλα... και για τώρα, και για μελλοντικούς προβληματισμούς με άλλα εφέ.

 

http://www.sixstringsoul.com/how-to-arrange-effects-pedals/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου