Προς το περιεχόμενο

ESP (E-II) Eclipse DB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα...

 

Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω (αν την θες τέλος πάντων  ;D) και η τελευταία μου τοποθέτηση στο συγκεκριμένο θέμα: blind tests. Πολλά blind tests. Πιστεύω θα εκπλαγείς με τ'αποτελέσματα.

 

Καλές αγορές!  :)

 

Τα blind tests λένε πολλά για τον ήχο, δεν λένε τίποτα για όλα τα υπόλοιπα. Ποιά είναι αυτά; Εμφάνιση, brand name, αίσθηση στο χέρι (εκτός αν εννοείς να παίζει με κλειστά μάτια :P). Το πως φαίνεται μια κιθάρα παίζει τεράστιο ρόλο, κανείς δεν θέλει μια κιθάρα στα χέρια του που δεν του αρέσει στο μάτι ακόμα κι αν παίζει ωραία. Το brand name καλώς ή κακώς μας επηρεάζει, σου πετάει ο άλλος ένα ESP ή Gibson ή Fender ή whatever και ξαφνικά όλα αλλάζουν ακόμα κι αν στην ουσία δεν άλλαξε τίποτα (εκτός απ' την τιμή). Το τελευταίο νομίζω δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε.

Τελικά αν κάποιος θέλει μια ESP μόνο αν πάρει μια ESP θα ικανοποιηθεί. Λέγεται κ@βλ@ και πάσχουμε όλοι απ' αυτή.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτες οι αλλαγες στα λογοτυπα μηπως αντικατοπτριζουν και αλλαγες στην ποιοτητα. Γιατι αμα ειναι να πληρωνεις ESP standard και να παιρνεις LTD Elite / Edwards θα μεινω με την LTD.

 

Έλα ντε. Μπορεί κάποιος να πει με απόλυτη σιγουριά και με στοιχεία πως οι νέες E-II δεν είναι το ίδιο καλές με τις ESP; Προσωπικά δεν ξέρω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως η υποκειμενικη μου αληθεια ειναι οτι πιο ομορφη κιθαρα απο την ESP Eclipse δεν εχει :P Αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτες οι αλλαγες στα λογοτυπα μηπως αντικατοπτριζουν και αλλαγες στην ποιοτητα. Γιατι αμα ειναι να πληρωνεις ESP standard και να παιρνεις LTD Elite / Edwards θα μεινω με την LTD.

 

H Edwards που έχω πάντως ποιοτικώς, εμφανισιακώς κλπ είναι σε επίπεδα ESP Horizon και Eclipse χωρίς καμιά δόση υπερβολής! Αψεγάδιαστη! Και κοστίζει τα μισά και βάλε λεφτά!

 

Tσέκαρε photos εδώ --> http://s870.photobucket.com/user/m3talmike/library/ESP%20Edwards%20LP%20Custom%20AW?sort=6&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Edwards που έχω πάντως ποιοτικώς, εμφανισιακώς κλπ είναι σε επίπεδα ESP Horizon και Eclipse χωρίς καμιά δόση υπερβολής! Αψεγάδιαστη! Και κοστίζει τα μισά και βάλε λεφτά!

 

Tσέκαρε photos εδώ --> http://s870.photobucket.com/user/m3talmike/library/ESP%20Edwards%20LP%20Custom%20AW?sort=6&page=1

 

Φίλε metal mike είναι γνωστό ότι η edwards έχει καλά όργανα αλλά δεν είναι καλή πρόταση για το παιδί που ρωτάει για τους εξής 2 λογους:

 

1. Δεν υπάρχουν στα μαγαζιά και δε θα μπορεί να τη δοκιμάσει. Θα πρέπει να την πάρει από ebay με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2. Είναι προφανές ότι ζητάει κάτι σε "μάρκα". Αυτή τη φάση την περνάμε/περάσαμε όλοι. Είχαμε ένα καλό αλλό πιο budget οργανάκι και λες "τώρα είναι η ώρα για μια φιρμάτη κιθάρα". Είναι και θέμα ψυχολογίας αλλά και θέμα επένδυσης. H edwards δεν καλύπτει τίποτα από τα δύο (δυστυχώς κατά τη γνώμη μου). Επίσης επένδυση δε συνιστά ούτε η ibanez, ούτε η jackson (εκτός από τις ακριβές ακριβές).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία δύο χρόνια έχω μία ESP Eclipse I Full Thickness την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη. Είναι η πρώτη ESP που περνάει από τα χέρια μου και είναι φανταστικό όργανο. Πριν από αυτή είχα μια Gibson Explorer ’76 reissue και ακόμα παλαιότερα μια Gibson Les Paul Studio. Και οι τρείς αυτές κιθάρες έχουν ιδίων χαρακτηριστικών ταστιέρα. Η ESP είναι μακράν πιο ποιοτικό όργανο από τις Gibson που είχα εγώ! Και διαφωνώ ότι είναι μόνο για Heavy Metal…Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Ειδικα ο οττο μιλαει στην καρδια μου χαχα!

 

Οι ESP ειναι μακραν οι καλυτερες κιθαρες που εχω παιξει. Μπορει να τις λενε καποιοι ριπ οφ γνωστων κιθαρων αλλα οταν το ριποφ ξεπερναει το οριτζιναλ και πλεον εχει και την αιγλη τοτε ιτς α ντιαλ!

 

Update: Τωρα κοιταω και τις ESP flying v (Sv standard, Alexi laiho standard)... Ριποφ απο Jackson αλλα παλι καλυτερες απο οριτζιναλ :P

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"THE ONLY REAL ALTERNATIVE"...όπως γράφει πάνω στην θήκη της δικής μου Eclipse! Πάντως όλα είναι θέμα γούστου...ότι σου κάθετε καλύτερα είναι και το καλύτερο για εσένα. Αν θέλεις ESP πάρε ESP γιατί μόνο έτσι θα είσαι ικανοποιημένος.

 

Δες το παρακάτω video που συγκρίνουν την ESP Eclipse και 3 μοντέλα LTD Eclipse!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε metal mike είναι γνωστό ότι η edwards έχει καλά όργανα αλλά δεν είναι καλή πρόταση για το παιδί που ρωτάει για τους εξής 2 λογους:

 

1. Δεν υπάρχουν στα μαγαζιά και δε θα μπορεί να τη δοκιμάσει. Θα πρέπει να την πάρει από ebay με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2. Είναι προφανές ότι ζητάει κάτι σε "μάρκα". Αυτή τη φάση την περνάμε/περάσαμε όλοι. Είχαμε ένα καλό αλλό πιο budget οργανάκι και λες "τώρα είναι η ώρα για μια φιρμάτη κιθάρα". Είναι και θέμα ψυχολογίας αλλά και θέμα επένδυσης. H edwards δεν καλύπτει τίποτα από τα δύο (δυστυχώς κατά τη γνώμη μου). Επίσης επένδυση δε συνιστά ούτε η ibanez, ούτε η jackson (εκτός από τις ακριβές ακριβές).

 

1. Αν μένει Αθήνα μπορεί να δοκιμάσει τη δική μου να δει αρχικά αν του κάνει σαν κιθάρα! Έτσι είχα κάνει κι εγώ, είχα δοκιμάσει αυτό το μοντέλο που το είχε ένας φίλος μου και ξέροντας την ποιότητα της πήρα τη δική μου χωρίς να τη δοκιμάσω και δεν έπεσα έξω!

2. Αν και έχεις δίκιο για τη φιρμάτη κιθάρα και για το θέμα ψυχολογίας (τι θα γράφει το headstock κλπ) θα διαφωνήσω κάθετα στο ότι η συγκεκριμένη Edwards που έχω είναι budget όργανο με ότι και να συνεπάγεται αυτό! Πόσες budget LP έχουν τα χαρακτηριστικά της; Έβενο, long tenon, seymour duncan jb/59, gotoh hardware κλπ;, Επίσης 800-1000 ευρώ που κοστίζει δε νομίζω ότι θεωρούνται budget επίπεδο, ούτε ακριβό βέβαια, αλλά πέρα από αυτό εγώ μιλάω ξεκάθαρα για την ποιότητα της κιθάρας, με την οποία αν τη δεις και παίξεις θα καταλάβεις πως είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα των ακριβών ESP! Βέβαια γράφουν Edwards στο headstock και όχι ESP και γι'αυτό η συγκεκριμένη τιμή (όλοι ξέρουμε πόσο ρόλο παίζει στην τιμή το brandname)! Ίσως με βρεις υπερβολικό αλλά εγώ προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο να την αλλάξω για μια ESP Eclipse ή ακόμα και μια Gibson LP Custom (ειδικά με τα ξύλα που βάζουν τώρα)! Και δεν κάνω κανένα συμβιβασμό! Γι'αυτό για 'μένα είναι επένδυση η συγκεκριμένη κιθάρα και δεν είναι απλά μια φάση! Βέβαια όπως είπαμε άλλα τα κριτήρια τα δικά μου και άλλα του φίλου :)

 

Έχεις εμπειρία από τη συγκεκριμένη LP παρεπιπτόντως;

 

Sent from my LG G2 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Στον ηχο οντως ετσι ειναι! Το ακριβο οργανο (και ειδικα καποιο που φοραει ΕMG) δυσκολα θα το ξεχωρισεις απο τον ηχο του, κακα τα ψεματα. Η αισθηση ειναι το ολο θεμα, ποσο σε βολευει το οργανο, ποσο καλη ειναι η κατασκευη και φυσικα τι υλικα εχει πανω, απο γεφυρες και κλειδια μεχρι ηλεκτρικα. Οι LTD με EMG εχουν απιστευτο ηχο. H δικια μου μεσω του 6505+ σε 4χ12 καμπινα Ρανταλ με V30 ακουγεται απιστευτα σε σχεση με οσα εχω παιξει.

 

Και αφου με πεισατε λοιπον να μην παω παλι για Eclipse αλλα να παρω κατι διαφορετικο, ξεσηκωθηκα για flying-V που ηταν καψουρα δεκαετιας.

 

 Για πεστε μου τωρα την γνωμη σας:

 

1.  http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_std_whbk_scythe.htm (Υπαρχει ακομα στο Τομαν)

 

2.http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/ESP-LTD-Alexi-600-Greeny-Alexi-Laiho-Signature/art-GIT0027290-000 (Υπηρχε μεχρι χθες στο Τομαν, δεν υπαρχει σημερα αλλα η ESP λεει οτι ειναι στο Product range)

 

3.http://www.promusictools.com/eu/en/guitar/e-guitars-6-string/esp/v-sv/esp-sv-std-sw-4274.html (καταργημενο μοντελο 2012 αν δεν κανω λαθος. Καινουργιο μονο εδω το εχω βρει, γι'αυτο και η τιμη αυτη.)

 

Προς την 3η κλινω. Γενικα προκειται για την ιδια κιθαρα (το 1,3) και το 2 ειναι η LTD version.

 

- H 3 εχει και 2 διπλους EMG 81 πανω, εχει και προοπτικες να βαλεις και κατι αλλο πανω. Συν του οτι ειναι πιο ουδετερο ας πουμε οργανο. Και ειναι και ESP (για τους παλιους της κουβεντας :P). Η τιμη ειναι 300 ευρω πανω γιατι ειναι παλιο μοντελο που δεν κυκλοφορει. Και μαυρη κιολας- ουδετερη σχετικα.

 

-Η 1η εχει μεν εναν μαγνητη (EMG HZ F-H2) που σημαινει μηδενικο βερσατιλιτυ, αλλα αφενος δεν με νοιαζει το βερσατιλιτυ ιδιεταιρα και αφετερου εχει και  MM-04 on-off boost switch, που δεν μπορει κατι καλο θα ειναι χαχα. Επισης ειναι και λευκη (κουλ) , αλλα εχει κατι δρεπανια πανω που δεν μου κανουνε κου-κου.

 

Και οι 2 εχουνε οριτζιναλ floyd rose kai GOTOH για τραμπαλα στο τρεμολο, που ειναι μαστ.

 

-η 2η δε, ειναι μεν LTD αλλα ειναι ιδιεταιρως ιδιεταιρη! Ειναι καπως χαζο το χρωμα αλλα μου κανει αρκετα. Δεν εχει οριτζιναλ floyd rose oυτε και τιποτα ιδιεταιρα κλειδια (που σημαινει ανα 3 φορες τρεμολο και κουρδισμα, απο εμπειρια). Και επισης ειναι και σχεδον μισα λεφτα.

 

Η κρυφη επιλογη 4 ειναι μια Jackson RR5 αλλα δεν με ψηνει ιδιαιτερως.

 

Σαν οργανο αισθανομαι οτι καλυτερη ειναι ESP SV και με μικρη εως μηδενικη διαφορα η 1η. Η 3η ειναι στα ηχητικα κυβικα των αλλων 2 σε γενικες γραμμες αλλα δεν εχει την ιδια ποιοτητα.

 

Να θυμησω οτι η τωρινη μου LTD φοραει ΕΜG 81/60.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου