Προς το περιεχόμενο

Mod για TS9?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.

Εχω ενα TS9 (καινουργια version).Υπαρχει καποια δοκιμασμενη μοντα ωστε να εχει παραπνω gain και αν ειναι δυνατον να φτιαχνει και το tone που στην πραγματικοτητα ειναι ανύπαρκτο? Επισης μηπως μπορω αντι για μοντα να το μπουσταρω με ενα MXR DISTRTION PLUS(το κιτρινο).

 

Υ.Γ 1 Τα παω καλα με κολλητήρι οποτε δεν υπαρχει προβλημα με την μοντα.

Υ.Γ 2 Το TS9 το πουλαω http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=6957 για να αγορασω το MXR GT-OD που το δοκιμασα και μου αρεσε περισσοτερο

απο το TS9,απλα ειπα μηπως με την μοντα που τυχών μου προτείνετε γινει καλύτερο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αλλαγή των op amps έχει διαφορά τόσο ανεπαίσθητη σε σχέδια βασισμένα σε tubescreamers (δλδ του 95% των od πεταλιών που κυκλοφορούν σήμερα) που είναι εξοργιστικό να βλέπει κάποιος μια ολόκληρη μυθολογία (ή, στην γλώσσα της πιάτσας, "παπαρολογία") να συντηρείται τεχνηέντως από διάφορους αυτοδιορισμένους "guru" της πεταλοαγοράς.

 

Με αυτό δεν λέω βέβαια ότι πχ. ο Analogman ή ο Keeley πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ότι δεν γνωρίζουν άριστα την δουλειά τους (και ότι δεν παρέχουν πολύ καλό customer service), ούτε ότι τα mods τους δεν αξίζουν τον κόπο αρκετές φορές. Αυτό που λέω είναι ότι όταν φτάνουν στο σημείο να μιλούν για τα holy grails των τσιπ, κατ'εμέ αγγίζουν την γελοιότητα. Παραπέμπω στο εξής βίντεο...

 

 

... το οποίο το είχαμε συζητήσει εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167179

 

(Aυτό εννοείται πως δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν αξίζει τον κόπο να πειραματιστείς και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα...)

 

 

ΥΓ. Επίσης (για να προλάβω και διάφορες αντιδράσεις), δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και "μπασταρδεμένα" μπουτίκ σχέδια που θυμίζουν κατά κάποιο τρόπο tubescreamers... πολλά από αυτά είναι πολύ αξιόλογα και αξίζουν πράγματι τον κόπο, μιας και ξεφεύγουν από το κλισέ του "φτιάχνω TS με τα καλύτερα υλικά και το πουλάω σαν κάτι σπέσιαλ" (ούτως ή άλλως, η διαφορά στην τιμή των υλικών είναι μικρή).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αλλαγή των op amps έχει διαφορά τόσο ανεπαίσθητη σε σχέδια βασισμένα σε tubescreamers (δλδ του 95% των od πεταλιών που κυκλοφορούν σήμερα) που είναι εξοργιστικό να βλέπει κάποιος μια ολόκληρη μυθολογία (ή, στην γλώσσα της πιάτσας, "παπαρολογία") να συντηρείται τεχνηέντως από διάφορους αυτοδιορισμένους "guru" της πεταλοαγοράς.

 

Με αυτό δεν λέω βέβαια ότι πχ. ο Analogman ή ο Keeley πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ούτε ότι τα mods τους δεν αξίζουν τον κόπο αρκετές φορές. Αυτό που λέω είναι ότι όταν φτάνουν στο σημείο να μιλούν για τα holy grails των τσιπ, κατ'εμέ αγγίζουν την γελοιότητα. Παραπέμπω στο εξής βίντεο...

 

 

... το οποίο το είχαμε συζητήσει εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167179

 

(Aυτό εννοείται πως δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν αξίζει τον κόπο να πειραματιστείς και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα...)

 

Το ειχα δει τοτε και πραγματικα με ειχε αφήσει άφωνο.

Εγω πιστευω οτι με τις μοντες μπορεις να αλλαξεις λιγο το πεταλι ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο αλλα παντα θα ακουγετε "σαν" κατι αλλο που δεν ειναι και ουτε προκειτε να γινει ποτε.Στην ουσια προσπθουμε να γλιτωσουμε φραγκα ωστε να παρουμε κατι καλο,βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι sony και καλα μονο τα ακριβα πεταλια αξιζουν.Ολα ειναι θεμα γουστου τελικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του TS δεν εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον τελεστικό που χρησιμοποιεί.

Διάβασε και αυτό:

http://www.geofex.com/Article_Folders/TStech/tsxtech.htm

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του TS δεν εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον τελεστικό που χρησιμοποιεί.

Διάβασε και αυτό:

http://www.geofex.com/Article_Folders/TStech/tsxtech.htm

 

Ακριβώς! Εξίσου σημαντικές (ή και σημαντικότερες ακόμα) είναι και οι αλλαγές πυκνωτών κλπ. Και αν θέλουμε να το προχωρήσουμε, ακόμα και η αντικατάσταση στοιχείων με άλλα όμοιων αξιών αλλά καλύτερης ποιότητας μπορούν πολλές φορές να είναι καθοριστικής σημασίας στον ήχο ενός πεταλιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο αναφέρεται ακριβώς αυτό που λέτε, ότι δλδ αλλαγές άλλων επιμέρους τμημάτων του κυκλώματος θα επιφέρουν πολύ μεγαλύτερες διαφορές (στο βίντεο αναφέρει το tonestack και τα caps).

 

Eπίσης, μάλλον για λόγους αποφυγής μηνύσεων συκοφαντικής δυσφήμησης δεν αναφέρονται από πού προέρχονται τα κείμενα που διαβάζονται (στο 6:16, στο 7:57, στο 8:28 και στο 8:56). Ούτε εγώ θα το κάνω αλλά με ένα προσεκτικό γκουγκλάρισμα θα τα βρείτε.

 

Και αν θέλουμε να το προχωρήσουμε, ακόμα και η αντικατάσταση στοιχείων με άλλα όμοιων αξιών αλλά καλύτερης ποιότητας μπορούν πολλές φορές να είναι καθοριστικής σημασίας στον ήχο ενός πεταλιού...

 

Μικρές και συχνά (όχι πάντα) εντοπίσιμες διαφορές αν παίζεις μόνος, ναι. Καθοριστικές, σύμφωνα με τη δική μου πείρα από πρόβες και λάιβ, όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι με τις μοντες μπορεις να αλλαξεις λιγο το πεταλι ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο αλλα παντα θα ακουγετε "σαν" κατι αλλο που δεν ειναι και ουτε προκειτε να γινει ποτε.Στην ουσια προσπθουμε να γλιτωσουμε φραγκα ωστε να παρουμε κατι καλο,βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι sony και καλα μονο τα ακριβα πεταλια αξιζουν.Ολα ειναι θεμα γουστου τελικα.

 

 

 

Δεν θα συμφωνήσω. Γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι αν σου κάτσει μια μόντα όχι μόνο το πετάλι δεν θα ακούγεται "σαν" κάτι άλλο αλλά αυτό το άλλο θα ευχόταν να ακούγεται "σαν" το πετάλι σου... Έχω φτιάξει ένα σωρό πετάλια και έχω μοντάρει ακόμα περισσότερα και πάντα ήταν καλύτερα από τα original και όχι μόνο για τα δικά μου γούστα. Δεν υπερβάλλω φίλε μου (και χαίρομαι γι' αυτό ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω. Γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι αν σου κάτσει μια μόντα όχι μόνο το πετάλι δεν θα ακούγεται "σαν" κάτι άλλο αλλά αυτό το άλλο θα ευχόταν να ακούγεται "σαν" το πετάλι σου... Έχω φτιάξει ένα σωρό πετάλια και έχω μοντάρει ακόμα περισσότερα και πάντα ήταν καλύτερα από τα original και όχι μόνο για τα δικά μου γούστα. Δεν υπερβάλλω φίλε μου (και χαίρομαι γι' αυτό ;D).

 

Ωραια τοτε προτεινε μου μια μοντα για να πετυχω αυτο που θελω..... ;D ;D ;D δλδ περισσοτερο gain και πραγματικο tone control.Ειμαι αναμεσα σε MXR GT-OD,BARBER DIRECT DRIVE και μοντα στο TS9 ,κυκλοφορουν τοσα overdrive που χανει την μπαλα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου