Προς το περιεχόμενο

Not again - Αλλο ενα θεμα για πεταλι boost/EQ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χα,χα!

 

Ναι, μια προφανής λύση είναι ένα boost σαν αυτά που αναφέρεις. Πείρα με αυτά δεν έχω, αλλά εντάξει, για καθαρό volume boost πόσο χάλια να είναι; Υπάρχει και το TC Mini Spark, αλλά χωρίς δυνατότητες EQ. Οι οποίες, δεν μου φαίνονται βέβαια απαραίτητες στην περίπτωσή σου.

 

Αλλά, αφού κάνω τον αιρετικό, θα προτείνω και κάτι άλλο και δεν κοστίζει φράγκο: έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις... το volume knob της κιθάρας σου; Βέβαια αυτό σημαίνει τα εξής:

 

1) Σετάρεις τα πετάλια σου σε επίπεδα volume, tone & gain που επιθυμείς να έχεις σε εκείνα τα κομμάτια του ρεπερτορίου σου

 

2) Φέρνεις πίσω το volume knob της κιθάρας ώστε να παίρνεις την ένταση (ναι, ξέρω ότι θα επηρεάσει και το gain, αλλά εσύ θα κρίνεις αν αυτό είναι εντάξει για την μουσική σου) που θέλεις για τα ρυθμικά parts.

 

3) Όταν έρθει η ώρα, με ένα άγγιγμα είσαι σε επίπεδα solo.

 

Αυτό έχει να κάνει βέβαια και με το τί κιθάρα παίζεις, τί ηλεκτρονικά έχει πάνω, τί μαγνήτες και πώς όλα αυτά αλληλεπιδρούν.

 

Μια ακόμα ιδέα, βασικά, που δεν στοιχίζει να δοκιμάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα την λυση του split στον bridge αλλα δεν..

Επισης με το volume δεν το πολυεχω να πω την αληθεια.

 

Κιθαρα Ibanez prestige 2570 του 2004, Dimebucker (bridge), ibanez - δεν εχω ιδεα ποιον (middle) και Fernandes sustainer αυτο με τον διπλο (neck).

 

Πρακτικα πιστευω οτι μενα μικρο σε μεγεθος boost θα ειναι οκ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότινα clean boost που να έχει επιλογή να αλλάξεις και το eq. 2 που έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλα είναι:

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_spark_booster.htm

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_mxr_csp233_micro_amp.htm

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου