Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τριθεσιο σε Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολα τα παιδια του Noiz, και αναφερω το προβλημα μου.Πριν λιγο εκατσα να παιξω, οπως καθε απογευμα με την Squier cv 50's tele μου.Ο τριθεσιος βρισκεται συνηθως στην μεσαια θεση, οταν καποια στιγμη τον πηγα στη θεση bridge εισεπραξα σιωπη, ενω αντιθετως στη θεση neck και μεσαια παιζει κανονικα.Να πω οτι ανοιχθηκε αμεσως και ολα ηταν οπτικα ενταξει, καλωδια, κολησεις κλπ.Εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει.Υπαρχει πιθανοτητα να εχει προβλημα ο bridge ? Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον κάπου δεν θα κάνει καλή επαφή δεν είναι τίποτα,διορθώνεται.

 

Πάντως επειδή είπες ότι οπτικά όλα ήταν καλά,τσέκαρε μήπως για κάποιο λόγο έχει απομαγνητιστεί ο μαγνήτης.Απλά πάρε κάτι μεταλλικό (πχ μία βίδα,παραμάνα) και δες αν την τραβάνε τα polepieces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπτικα μπορει να ειναι ενταξει οι κολλησεις..αλλα πρακτικα πιθανον να εχει ξεφυγει καποια κολληση απο  χτυπημα η οτιδηποτε αλλο..

το εχω παθει και εγω στην ιδια κιθαρα..(μεσα σε μια προβα ακουμπησα ατσαλα την κιθαρα στον ενισχυτη και μετα δεν ειχα ηχο σε μια θεση..τελικα οι κολλησεις ηταν )

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον κάπου δεν θα κάνει καλή επαφή δεν είναι τίποτα,διορθώνεται.

 

Πάντως επειδή είπες ότι οπτικά όλα ήταν καλά,τσέκαρε μήπως για κάποιο λόγο έχει απομαγνητιστεί ο μαγνήτης.Απλά πάρε κάτι μεταλλικό (πχ μία βίδα,παραμάνα) και δες αν την τραβάνε τα polepieces.

Κατ' αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Λοιπον,εκανα την δοκιμη με παραμανα και ο μαγνητης τραβαει κανονικα, αρα θα πρεπει να κοιταξω τις κολησεις. Επειδη ειμαι λιγο ασχετος σ' αυτο το θεμα,πως καταλαβαινουμε οτι υπαρχει προβλιμα οταν οι κολησεις φαινονται ενταξει ? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε μήπως για κάποιο λόγο έχει απομαγνητιστεί ο μαγνήτης.

ξέρεις πόσο πιθανό είναι αυτό και από τι μπορεί να προκληθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Λοιπον,εκανα την δοκιμη με παραμανα και ο μαγνητης τραβαει κανονικα, αρα θα πρεπει να κοιταξω τις κολησεις. Επειδη ειμαι λιγο ασχετος σ' αυτο το θεμα,πως καταλαβαινουμε οτι υπαρχει προβλιμα οταν οι κολησεις φαινονται ενταξει ? 

κολλητηρι εχεις ?

εγω τα ειχα ξεκολλησει και τα ξανακολλησα..και ολα οκ  ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλητηρι εχεις ?

εγω τα ειχα ξεκολλησει και τα ξανακολλησα..και ολα οκ  ;D

Οκ μαλλον θα ακολουθησω αυτη τη λυση. Ευχαριστω και παλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις πόσο πιθανό είναι αυτό και από τι μπορεί να προκληθεί?

 

Eλάχιστα πιθανό,δηλαδή αν σου τύχει είσαι επισήμως και ΚΑΝΤΕΜΗΣ. ;D ;D

 

Λόγοι απομαγνητισμού μπορεί να είναι η ακόλουθοι:

 

1)υπερβολικά υψηλή/χαμηλή θερμοκρασία

2)βίαιη σύγκρουση/χτύπημα/ακολουθία χτυπημάτων του μαγνήτη σε διάφορες επιφάνειες ή με αντικείμενα

2)επαφή με άλλον ΠΟΛΥ ισχυρό μαγνήτη (μπορεί να μας αντιστρέψει/αναιρέσει πολικότητα)

3)ουσιες,χημικά κτλ

4)εντελώς τυχαίος απομαγνητισμός χωρίς λόγο

 

Αλλά δεν είναι κάτι να ανησυχείς,απλά το ανέφερα μιας και ο φίλος είπε ότι οπτικά όλα ήταν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις πόσο πιθανό είναι αυτό και από τι μπορεί να προκληθεί?

 

ειναι απλα ΑΠΙΘΑΝΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου μοιαζει προβλημα στην επαφη του διακοπτη.

 

Αν ειχε προβλημα ο μαγνητης δεν θα "συμετειχε" ουτε στην μεσαια θεση που παιζουν μαζι με τον neck.

 

Δοκιμασες να κουνησεις (απαλα, μην τον ξεριζωσεις...) το διακοπτη περα απο το πανω-κατω (θεσεις 1-2-3-2-1) και κατα την αλλη φορα (καθετα στην διαδρομη) οντας στη θεση bridge μηπως και ακους εστω και λιγο να "πιανει"?

 

αυτη ειναι κλασσικη βλαβη σε τετοιου τυπου διακοπτες.

Μου εχει συμβει και με καινουριο CRL παρακαλω...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου