Προς το περιεχόμενο

Κακό live - Πώς το αντιμετωπίζετε;


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τους προηγούμενους αλλά είναι κι αυτή η "ψυχολογία" που λένε οι σπορτκάστερ. ;D

Σε εμενα συμβαίνουν τα εξής δύο χάλια πράγματα στα live και πίστεψε με στα 58 μου έχω κάνει αρκετά και ιδίως πριν τα 40 μου.

 

1. αν κάτι δεν πηγαίνει καλά στον ήχο μου, στο στήσιμο της μπάντας ή στον συνολικό ήχο, σίγουρα θα κάνω κάποιο παιδαριώδες λάθος στο παίξιμο αφού χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου και χαλιέμαι αφάνταστα. Και δεν παύει αυτή η "ψυχολογία" (!!!) αν δεν διορθώσω κάπως την κατάσταση. Υπολόγισε 2-3 κομμάτια ζημιά. Ο απόλυτος ερασιτεχνισμός θα έλεγα αλλά έτσι αντιδρώ...

Αυτό βέβαια είναι αποτέλεσμα του να παίζεις σε άλλο χώρο κάθε φορά. Παλιά που δουλευα καθημερινά σε σταθερό περιβάλλον, δεν συνέβαινε.

 

2. μετά απο κάθε live και για 2 μέρες περίπου δεν θέλω να ακούσω τίποτα σχετικό. Εμετός... Η αυτοκριτική στο ζενιθ της.

 

Αλλά ευτυχώς είμαστε άνθρωποι και ως γνωστόν επιπόλαια όντα (ιδιαίτερα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας) και αφού περάσει το διήμερο, ξανά προς τη δόξα τραβάς.

 

Διότι όποιος δεν εκτίθεται, είτε λουφάζει, είτε απλά κομπορρημονεί για το τι ήταν κάποτε ή θα έκανε αν ήταν σήμερα. So just Do it!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι το αλκοόλ, που είπαν και κάποιοι, άλλοι είναι πολύ καλή λύση.

Όχι για να σε χαλαρώσει, αλλά για να μην δίνεις  a rats ass για ο,τιδήποτε.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Δεν υπάρχει και ειμαι σίγουρος, δεν υπάρχει live που να εχει κανει κανεις και να μην έτυχε να πήγε χαλια. Μέσα στο προγραμμα ειναι.

 

Οπότε, δεν ανακυκλώσεις το πρόβλημα πλέον, βλέπεις το πήγε στραβά, και αν ειναι κατι το οποίο εσύ μπορεις να το διορθώσεις την επόμενη φορα, κάντο.

 

Δηλ, αν πιστεύεις οτι δεν έπαιζες καλά, πριν το επόμενο live, κανε όσο περισσότερη εξάσκηση μπορεις και όσο περισσότερες πρόβες μπορεις.

 

Επίσης, αν εσύ δεν ήσουν ασφαλής πως ήσουν έτοιμος, τοτε πανω στη σκηνή ξεκίνησε ενας φαύλος κυκλος και για αυτο πιστεύεις οτι δε  πήγε καλά

 

Τι να πρωτο θυμιθω εγω.....!

 

Αλλα, αυτο πρεπει να ειναι κίνητρο για να γίνεσαι καλύτερος ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γιαπωνέζος δάσκαλος της τοξοβολίας έλεγε "αν δεν πρέπει να στενοχωριέστε για τις αποτυχημένες βολές, δεν πρέπει να χαίρεστε και για τις επιτυχημένες. Πρέπει να λυτρωθείτε από το συνεχές πηγαινέλα ανάμεσα στη χαρά και τη δυσαρέσκεια... "

Πιστεύω ότι ισχύει για όλα τα πράγματα  :)

 

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μουσταφανκ, θέτεις δυο διαφορετικά ερωτήματα.

-Το ένα αφορά το τεχνικό μέρος - αυτό είναι ευκολάκι: το αντιμετωπίζεις με το να εντάξετε στο γκρουπ σας έναν τεχνικό ήχου / φίλο σας / ηχολήπτη κ.λπ. που να ξέρει και τον ήχο σας και τα κομμάτια κλπ. Πίστεψέ με, δεν ξέρεις τι διαφορά θα κάνει!

 

-Το άλλο αφορά το ψυχολογικό μέρος (γράφεις :  Ωστόσο, αυτήν τη στιγμή, που γράφω, αισθάνομαι, παντελώς, απογοητεύμενος, σε φάση "είμαι ατάλαντος και θα 'πρεπε να τα παρατήσω".)

Σε αυτό θα σου απαντήσω με κάτι που μου είχε πει κι εμένα κάποιος μεγαλύτερος και σοφότερος όταν είχα νιώσει όπως εσύ (και μη νομίζεις, υπάρχουν πολλοί που νιώθουν όπως ένιωσες εσύ, άσχετα από το αν το παραδέχονται ή όχι). Λοιπόν, εκείνος ο άνθρωπος, μια μέρα που αισθανόμουν ότι όλα όσα κάναμε είναι ντροπή και ότι ήμουν ο πρώτος και καλύτερος διδάξας σε αυτό το αίσχος, μου είχε πει να το δω αντεστραμμένα:

"Οι μόνοι που δεν αμφιβάλλουν ποτέ για την τέχνη τους, είναι αυτοί που δεν είναι πραγματικοί καλλιτέχνες".

Keep on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα λαθη ειναι στο προγραμμα και ειναι κατι αναποφευκτο.

 

Αρχικα μια αξιολογηση της καταστασης με καθαρο μυαλο: "Τι πηγε στραβα;" και σε δευτερο χρονο "πως μπορουν να διορθωθουν τα λαθη;"

 

Επισης ειναι αληθεια οτι λιγοι τα καταλαβαινουν.

 

Οπως και να το δεις ειστε μια ομαδα και ειναι λογικο μερικες φορες η ομαδα να κανει "ασχημα παιχνιδια". Λιγο αυτοκριτικη, λιγο υποστηριξη μεταξυ σας και ολα θα πανε καλα.

 

Θυμαμαι ενα σκηνικο οπου παιζουμε λαηβ, πρωτο με τη νεα συνθεση, λιγο νευρικοι ολοι μας, οπου δεν ακουω Χριστό πανω στην σκηνη περα απτην κιθαρα μου και λιγο ολα τα υπολοιπα και χωρις προφανη αιτια ο τραγουδιστης γυρναει και μου λεει "τα εχεις γαμησει ολα", το θεμα ειναι οτι μετα οπως παραδεχτηκε και αποδειχτηκε απτο βιντεο το ειχε πει για πλακα (καλός μ@λ@κ@ς κι αυτος) ομως παρολο που γαμησα το ακριβως επομενο κομματι (καλός μ@λ@κ@ς και γω), ειπα απλως μια ατακα προς τους υπολοιπους και ανεβηκαμε "Πάμε ρε μ@λ@κες" ε, και παιξαμε κομπλε.

 

Μην στεκεσαι σε ασχημα, σκεψου οτι το πρωτο λαηβ ηταν καλύτερο. Γενικα εχουμε μια εμμονη στη ζωη να δίνουμε βάρος στα αρνητικά και όχι στα θετικα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιο σοβαρά τώρα.

ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ σχέση πώς αξιολογείς εσύ τον εαυτό σου (πως νομίζεις ότι φαίνεσαι / ακούγεσαι) με αυτό που εισπράττει κάποιος τρίτος.

Σε κάθε είδους performance…σε οποιοδήποτε ακροατήριο.

Είτε είσαι on stage/ είτε δίνεις διάλεξη/ είτε αγορεύεις σε δικαστήριο/ είτε κάνεις καμάκι.

Μου χει τύχει να νομίζω ότι είμαι ΓΑΜΑΤΟΣ και να εισπράττω ΜΗΔΕΝΙΚΟ θετικό feedback. Πιο «χλιαρά πεθαίνεις».

Μου χει τύχει να νομίζω ότι πιο χάλια ΔΕΝ γίνεται, και να χω συναρπάσει τα πλήθη.  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, αυτήν τη στιγμή, που γράφω, αισθάνομαι, παντελώς, απογοητεύμενος, σε φάση "είμαι ατάλαντος και θα 'πρεπε να τα παρατήσω".

 

Μαζι σου,διαρκως ετσι αισθανομαι οταν παιζω.

Αρα οτι και να σου πω μ...κια θα ειναι.

Κι οσο γινονται διαφορα κατα τη διαρκεια του live,τοσο μεγαλωνει αυτο το συναισθημα

και σου φταινε ολα σε σημειο που χανεις την ευχαριστηση και περιμενεις να τελειωσει για να "λυτρωθεις".

Σκεφτεσαι "το γ...σα το κομματι,εσκισα τη μπαντα,αμαν ειναι και καλοι μουσικοι απο κατω και βλεπουν,ρεζιλι,τι δουλεια εχω εδω ;D ;D κλπ κλπ....".

 

Οσο μπορεις και γινεται,προσπαθησε να γουσταρεις το ιδιο το live ανεξαρτητως

συνθηκων και λαθων και να διασκεδαζεις,ακομα και με αυτα τα λαθη σου.

Δεν ειναι ευκολο,ειναι ομως μια οδος.

Αλλιως χανεις την ουσια που ειναι το ιδιο το "ζωντανο" του πραγματος.

Στο κατω κατω και το "free" παιξιμο ειναι μεσα στα πλαισια. ;D ;D

 

Σκεψου επισης οτι υπαρχουν "τεραστιες" μπαντες που κανουν χοντραδες και τωρα με το utube ολα αυτα φαινονται.

Εξαλλου το λενε και οι ιδιοι οτι υπαρχουν φορες που ειναι off,ακομα κι αυτοι που παιζουν 300 live το χρονο και ειναι μουσικαρες,χωρις να εννοω οτι κι εσυ δεν εισαι τετοιος :).That's life.

 

Και οσο για ποτο πριν ανεβετε,με μετρο λαιμαι γιατι μπορει να φερει το αντιθετο

αποτελεσμα,να παιζεις οτι να 'ναι και να νομιζεις οτι εισαι ο Ribot.

Kι αν το ακουσεις μετα..... ;D ;D ;D ;D.

 

Μη μασας,παιζε και γουσταρε,τα στραβα παντα θα υπαρχουν.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χει τύχει να νομίζω ότι πιο χάλια ΔΕΝ γίνεται, και να'χω συναρπάσει τα πλήθη.

 

Πολλάκις, σε σημείο να αναρωτιόμαστε ΟΛΟΙ στην μπάντα :  Τι στου διάουλου άκουαν οι αποκάτου !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου