Προς το περιεχόμενο

Ανομοια ενταση μεταξυ χορδων σε ηλεκτροακουστικη (Piezo)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή ειμαι πολυ ευαισθητος στα αυτια ή πολυ γκαντεμης! Οτι ηλεκτροακουστικη κιθαρα (με Piezo κατω απο το saddle) κι αν εχω παρει κατα καιρους (και ειναι αρκετες) εχω ΠΑΝΤΑ θεμα στην ενταση μεταξυ των χορδων, αλλες ακουγονται δυνατα κι αλλες χαμηλα. Συνηθως τα καντινια (Μι κ Σι) ακουγονται περισσοτερο, αλλα και αλλα παραξενα που δεν εξηγουνται! Μονη εξαιρεση μια Yamaha CPX 500 (που δεν μου εκατσε για αλλους λογους), αυτη ηταν ΑΨΟΓΗ στο συγκεκριμενο θεμα. Καλα, δεν ζηταω και τρελλα πραματα αλλα ρε @ουστη μου, δεν υπαρχει καποιο piezo που να ακουει ολες τις χορδες σχεδον το ιδιο?

 

Πως το αντιμετωπιζεται εσεις, καποιος θα εχει το ιδιο προβλημα, δεν μπορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ακούγεται καλά πρέπει το κόκαλο στη γέφυρα να πατάει το ίδιο καλά στο πιέζο αλλιώς ακούς διαφορές στις χορδές

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, δεν πατάει με την ίδια ένταση παντου το κόκκαλο στη γέφυρα, θέλει λίγο τρίψιμο. Ένας μάστορας θα σου το φτιάξει πανεύκολα και πιστευω και οικονομικά. Το έχω αντιμετωπισει κι εγω το θεμα, η λύση του ειναι τόσο απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα δωθηκε σε μαστορα για φτιαξιμο. Απ οσα μου ειπε και εχει μαλλον δικιο απ οσο μπορεσα να βρω στο νετ (που δεν ειναι και πολλα δυστυχως) ειναι ΠΟΛΥ σημαντικος παραγοντας και η γωνια που κανει η χορδη οπως παταει στο saddle, το λεγομενο break angle. To saddle οσο το κοιταξα ειναι ολοισιο απο κατω καθως και η βαση της γεφυρα ειναι ολοισια, οποτε το μονο που μενει να δουμε ειναι η γωνια των χορδων. Ειδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To saddle οσο το κοιταξα ειναι ολοισιο απο κατω καθως και η βαση της γεφυρα ειναι ολοισια, οποτε το μονο που μενει να δουμε ειναι η γωνια των χορδων. Ειδωμεν...

 

Δεν αμφιβάλω για την πιθανότητα λανθασμένης γωνίας, αλλα πρεπει να σου πω οτι με το μάτι δεν φαίνεται αν είναι στραβό (εκτός πια κι αν είναι τόσο χάλια!). Ένα απλό τρίψιμο δηλαδή θα "φέρει" ακριβώς ίσιο το κόκκαλο εκεί που τώρα μπορεί να έχει μια μικρή κλίση.

Επίσης, πέραν του κόκαλλου και της γωνίας της χορδής, έχω υπόψιν και μια περίπτωση που ενω όλα αυτά ήταν σωστά το πρόβλημα βρισκόταν στο αυλάκι που μπαίνει το κόκκαλο και ήταν αυτό που ήθελε ανακατασκευή (με το να προστεθεί νομίζω ενα κομματάκι ξύλο και μετά να τριφτεί για να φτιαχτεί παλι το αυλάκι). Όλα παίζουν λοιπόν, αλλα το πιθανότερο είναι το κόκκαλο να θέλει λιγάκι τρίψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ηδη εγραψα το saddle, το αυλακι της γεφυρας και το piezo ηταν κ ειναι ολοισια και πατανε μεταξυ τους χωρις κανενα κενο - το χω καρατσεκαρισμενο! Το προβλημα διορθωθηκε αλλαζοντας ελαχιστα την γωνια (break angle) των χορδων. Το προβλημα δημιουργειται βασικα γιατι θελοντας να εχω χαμηλο action και κατεβαζοντας το υψος του saddle, μικραινει και η γωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιάας πει όμως κάποιος που ξέρει τι γίνεται με τις γωνίες; πως να τις αλλάξουμε; να πριωνίσουμε την τρύπαπου περνάει η χορδή ή το κόκκαλο;

Giannis Terzopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ταλαιπωρείται πολύς κόσμος από αυτό το θέμα και δεν έχει κάτσει κάποιος να κάνει ένα ολοκληρωμένο άρθρο με λεπτομέριες γι αυτό το θέμα... Η (E) 6η χορδή ακούγεται πολύ δυνατά σε σχέση με τις άλλες.. ξέρω την αιτία...

(γωνίες των χορδών, τρίψιμο του καβαλάρη κτλ) Είμαι τεχνικός κιθάρων αλλά έκανα μόνο το τρίψιμο και δεν έχω τη γνώση για τις γωνίες... Εκλιπαρώ αν κάποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει...

Giannis Terzopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι ενα πολυ λεπτο ζητημα κ δεν το κανουν ολοι... Κι εγω ασχολουμαι με setup κλπ αλλα αυτο δεν μπορεσα να το φτιαξω. Κι εγω οπως κι εσυ τα τσεκαρα ολα (ισιο saddle, ισιο slot κλπ) και ειχα παλι θεμα. Μονο ενας μαστορας το ανελαβε με επιτυχια, αν θες με πμ σου λεω - μην θεωρηθει και διαφημιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα πριονιζεις τον καβαλαρη, αλλα μην το κανεις μονος σου, ειναι λεπτη εργασια και θελει εμπειρια (ποσο να πριονισεις, τι παχος χορδες φορας κα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου